22.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Zrýchlené dýchanie, svalový tras, gastrointestinálne ťažkosti a zhoršená koncentrácia sú len niektoré z príznakov závislosti od kofeínu. Pri zneužívaní môže byť kontraproduktívny, napriek tomu sa ho niektorí ľudia nedokážu vzdať. Prírodný kofeín môže podporiť organizmus, ale bohužiaľ sa čoraz častejšie podáva vo forme umelých energetických nápojov, ktoré lákajú najmä mladých ľudí. Ako zistíte, či máte problém? Aká je bezpečná dávka kofeínu?
Ako kofeín pôsobí na telo?
Ráno siahame po káve, aby sme sa prebudili a s energiou čelili každodenným výzvam. Pijeme ju pri stretnutí s priateľmi, pri zákusku alebo keď chceme kvôli povinnostiam odložiť spánok. Ako vlastne kofeín obsiahnutý v káve funguje?
Kofeín stimuluje autonómnu časť nervového systému, t. j. časť zodpovednú za reakciu „bojuj alebo uteč“, teda mobilizáciu organizmu v najširšom zmysle slova. Práve odtiaľ pochádza zlepšenie koncentrácie a nálady. Kofeín je zodpovedný aj za zvýšenie krvného tlaku a hladiny cholesterolu, uvoľnenie hladkého svalstva tráviacej sústavy a zrýchlenie metabolizmu.
Bezpečná denná dávka kofeínu
Bezpečná denná dávka kofeínu pre dospelého človeka by mala byť 300 mg denne. Ak dávka prekročí 500 mg denne, dochádza k predávkovaniu a môžu sa objaviť nežiaduce účinky. Na druhej strane, konzumácia nad 2000 mg sa považuje za otravu kofeínom.
Chronicky konzumovaná látka môže viesť k fyzickej aj psychickej závislosti. Hovoríme o nej vtedy, keď množstvo kofeínu dodaného do organizmu za deň s tekutinami prekročí 750 mg. K tejto hranici sa ľahko priblížime, ak denne vypijeme viac ako 20 plechoviek koly (približne 35 mg kofeínu) alebo tri plechovky energetických nápojov (250 ml môže obsahovať až 120 mg látky). Pre porovnanie, je to takmer toľko ako 15 šálok slabej kávy (približne 50 mg kofeínu).
Príznaky závislosti od kofeínu
Medzi najčastejšie príznaky, ktoré môžu naznačovať závislosť od kofeínu, patria:
- podráždenosť,
- nervozita a nadmerné vzrušenie,
- problémy so spánkom a úzkosť,
- poruchy koncentrácie,
- problémy so srdcom,
- zvýšená tvorba moču,
- vracanie a hnačka.
Ako vysoké dávky kofeínu ovplyvňujú zdravie?
Dávky kofeínu 300 až 600 mg stimulujú celý centrálny nervový systém vrátane miechy. To potom môže viesť k zvýšenému napätiu, psychomotorickej agitácii, nespavosti, zrýchlenému dýchaniu a nepokoju. Látka tiež zvyšuje vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej, čo môže prispieť k vzniku zápalových zmien na žalúdočnej a črevnej sliznici. Okrem toho konzumácia veľkého množstva kofeínu (najmä u najmladších) koreluje s oslabením kostrového systému dieťaťa a zvyšuje riziko zlomenín.
V čom je obsiahnutý kofeín?
Prírodný kofeín sa samozrejme nachádza v káve, ale aj v čaji, kakau a čokoláde. Naproti tomu umelý kofeín, t. j. kofeín, ktorý bol pridaný ako samostatná zložka vo fáze výroby, sa nachádza v kolových nápojoch a v čoraz populárnejších (najmä medzi tínedžermi) energetických nápojoch. Mladých lákajú farebné etikety a úžasné účinky, ako napríklad podpora pred tréningom alebo udržanie pozornosti pri celonočnom štúdiu. Nenechajte sa však oklamať! Populárne „energizéry“ sú pascou.
Po prvé, väčšina „energizérov“ je vyslovene preplnená cukrom (jedna 250 ml plechovka obsahuje v priemere päť čajových lyžičiek cukru), čo môže viesť k obezite, hypertenzii a cukrovke. Po druhé, dočasné zvýšenie energie rýchlo vystrieda únava (znižuje sa hladina adrenalínu a dopamínu). Nápoje tejto skupiny obsahujú aj ďalšie stimulanty, ako sú guarana, taurín, glukuronolaktón, ktoré majú pri zneužívaní mnohé zdravotné následky.
Kofeín obsahujú aj výživové doplnky a lieky. Vo farmaceutických prípravkoch sa používa na zosilnenie úľavy od bolesti alebo na zlepšenie koncentrácie. Pri výbere prípravku (najmä ak nejde o liek, ale o výživový doplnok) sa uistite, že je pre vás bezpečný a má príslušné povolenia. V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte so svojím lekárom.
Kofeín vo výrobkoch – koľko ho je?
Vyššie uvedené produkty obsahujú kofeín, ale v žiadnom prípade nie v rovnakom množstve.
Jedna šálka kávy obsahuje približne 50 mg kofeínu, zatiaľ čo v 250 ml energetického nápoja je 80 až 120 mg kofeínu. V 30 g horkej čokolády je v priemere 60 mg kofeínu a v tabuľke rovnakej hmotnosti približne 30 mg. Na druhej strane, pohár silného čaju môže obsahovať až 105 mg kofeínu. Ak pociťujete pokles energie a nemôžete si dovoliť odpočívať, nezabudnite si vybrať zdravšie alternatívy a venujte pozornosť celému zloženiu.
A čo namiesto kofeínu?
Ak máte podozrenie, že ste závislí od kofeínu, neotáľajte a prijmite príslušné opatrenia. Myslíte si, že nič nebude mať rovnaký účinok? Hoci to môže znieť ako fráza, skúste si dopriať dostatok spánku, zabezpečte si pravidelnú fyzickú aktivitu, jedzte zdravú stravu a pite veľa vody a možno budete pozitívne prekvapení výsledkami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začínate deň kávou? Lekári odporúčajú piť iný nápoj na prázdny žalúdok
Pridajte do kávy olivový olej. Vaše telo sa vám poďakuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.