24.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Miriam Alonso).
Ľudia, ktorí vyskočia z postele pri prvom zazvonení budíka alebo ešte pred ním, sú považovaní za oveľa disciplinovanejších a motivovanejších ako tí, ktorí s tým bojujú dlho. Vedci však tvrdia, že používanie funkcie odložiť a doprianie si polhodinového „pomalého štartu“ ráno je prospešné pre vašu pohodu.
Namiesto toho, aby ste okamžite vstali, dajte si 15 alebo 30 minút, aby ste sa pomaly prebrali zo spánku. Nie je to stratený čas, pretože sa to premieta do väčšej jasnosti mysle, keď konečne vstanete. Tieto závery pochádzajú zo štúdie uskutočnenej medzi 1 732 obyvateľmi Švédska, USA, Veľkej Británie, Fínska a Austrálie. V tejto skupine respondentov viac ako dve tretiny ľudí priznali, že si nastavili niekoľko budíkov alebo si aspoň niekedy odložili budík. Tí, ktorí túto funkciu používajú, takmer štyrikrát častejšie tvrdili, že sú nočné sovy, ako tí, ktorí ju nikdy nepoužívali. Sú tiež v priemere o šesť rokov mladší. Vedci dospeli k záveru, že zdriemnutie môže dať mozgu čas na jemný prechod zo spánku do plného vedomia.
Aby sa to ďalej preskúmalo, monitoroval sa spánok 31 dobrovoľníkov, ktorí zvyčajne používali funkciu snooze aspoň dvakrát týždenne. Mohli vstať po prvom zvonení alebo trikrát stíšiť budík, ktorý zvonil každých 10 minút. Potom museli absolvovať štyri testy, aby preverili ich pamäť a mentálne schopnosti. Ukázalo sa, že po zdriemnutí mali subjekty lepšie výsledky v troch zo štyroch testov, ako keď vstali pri prvom zazvonení budíka. Zariadenia na monitorovanie spánku ukázali, že zdriemnutie znižuje pravdepodobnosť, že sa budeme musieť náhle prebudiť z hlbokého spánku. Toto náhle prebudenie môže spôsobiť dočasné zahmlievanie mozgu.
Zaujímavé je, že počas 30-minútového spánku, ktorý bol trikrát prerušený budíkom, subjekty v skutočnosti spali asi 23 minút. Po stíšení budíka však mali tendenciu upadnúť do hlbšieho spánku ako predtým. Nezistilo sa však, že by potreba stíšiť budík trikrát mala vplyv na celkovú kvalitu spánku.
Prekvapivé výhody odloženia budíka. Prečo je dôležité vstávať pomaly?
Po zdriemnutí mali účastníci lepšie výsledky v teste, ktorý od nich vyžadoval rýchle a presné sčítanie čísel, v porovnaní s dňami, keď sa zobudili po prvom zvonení. Lepšie dopadli aj v pamäťovom teste, v ktorom mali ukázať na predtým zobrazené slová a keď mali ukázať na farbu, ktorej meno im bolo napísané, aj keď napríklad slovo „modrá“ mohlo byť napísané v červenej farbe, aby sa veci sťažili.
Zdriemnutie však nemalo žiadny vplyv na výsledok testu pracovnej pamäte, keď museli účastníci ukázať na políčko, ktoré sa práve mihlo. Výhody prebúdzania sa však pomaly rýchlo vytratili – v testoch opakovaných pred obedom po nich nebolo ani stopy. Účastníkov sa pýtali aj na ospalosť a náladu, no zdá sa, že to, či si zdriemli alebo nie, nemalo žiadny vplyv na ich pohodu.
Štúdia publikovaná v Journal of Sleep Research je malá, preto autori varujú pred vyvodzovaním príliš ďalekosiahlych záverov. Pripúšťajú však, že zdriemnutie má určité výhody.
„Výsledky naznačujú, že nie je dôvod vyhýbať sa používaniu funkcie odložiť budík. Aspoň na zdriemnutie asi 30 minút. To môže byť dokonca veľmi užitočné pre ľudí trpiacich rannou ospalosťou.“
– povedala Dr. Tina Sundelin zo Štokholmskej univerzity, ktorá viedla štúdiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na popraskané pery na jeseň a v zime. Tento lacný výrobok z lekárne ich rýchlo vyživí
Zahmlené okná auta vás privádzajú do šialenstva? Existuje jednoduchý spôsob
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.