25.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zagorulko Inka).
Keď ráno prechádzame okolo pekárne, naše žalúdky sa zúfalo dožadujú porcie dobroty. Vedení za nos lahodnými vôňami spokojne odchádzame s plným vreckom chleba, ktorý bez správneho skladovania rýchlo stratí svoju čerstvosť. Ak si chcete každý deň pochutnať na zlatistom a chutnom sa bochníku, vyskúšajte tento jednoduchý recept na kváskový chlieb.
Kvások – základné druhy
Počas týždenného nákupu potravín často prechádzame okolo regálov, kde sú chutne vystavené balíčky rôznych druhov múky. Od toho, aký druh múky si nakoniec vyberieme, závisí aj druh kvásku na chlieb. Pekári poukazujú na tri hlavné druhy, a to pšeničný kvások, ražný kvások a špaldový kvások.
Celozrnný ražný kvások sa považuje za najjednoduchší na prípravu. Dôležité je, že po jeho vytvorení ho môžeme použiť ako základ pre pšeničný a špaldový kvások. Nevyžaduje si hromadenie zložitých prísad. Stačí voda, múka a vyzbrojiť sa trpezlivosťou na približne 5-6 dní. Základom pšeničného kvásku nie je nič iné ako pšeničná múka. Kvások sa stáva plne silným po 5 dňoch. Najdlhšie sa čaká na špaldový kvások, ktorý si vyžaduje prikrmovanie múkou 7 dní.
Ražný kvások na chlieb
Ako si môžete vychutnať vždy čerstvý, teplý a dokonale upečený chlieb bez toho, aby ste museli každý deň navštevovať pekáreň? Stačí, ak sa prelomíte a prvýkrát si sami pripravíte dokonalý kvások na chlieb. Jeho základom sú len dve ingrediencie, ktoré už možno máte schované vo svojich kuchynských skrinkách.
Ingrediencie:
- 500 ml vody
- 500 g celozrnnej ražnej múky
Príprava:
Proces tvorby dokonalého kvásku na chlieb si vyžaduje trpezlivosť, pretože trvá niekoľko dní.
- Prvý krok je najlepšie urobiť ráno a spočíva v tom, že do vyparenej nádoby nalejete 100 ml vody s teplotou približne 40 °C a pridáte 100 g múky
- Prísady dôkladne premiešajte, jemne prikryte viečkom a odložte na 12 hodín
- Večer pomocou lyžice opäť opatrne zmiešajte vodu a múku, opäť voľne uzavrite viečkom a odložte na ďalších 12 hodín
- Na druhý deň začnite s prvým kŕmením kvásku. Do nádoby nalejte 100 ml teplej vody a pridajte 100 g múky. Obsah premiešajte a nechajte odpočívať
- Celý postup opakujte, kým nespotrebujete uvedené množstvo vody a múky. To by malo trvať 5 dní
- Hotový kvások ihneď použite alebo ho uložte do chladničky. Nezabudnite ho vybrať približne 2 – 3 hodiny pred plánovaným použitím
Uskladnenie kvásku
Vôňu čerstvo upečeného chleba si spájame s návštevou pekárne. Ak však neplánujete piecť vo veľkom a zostalo vám ešte veľa kvásku, môžete ho uskladniť v chladničke. Najlepšie je ponechať výrobok v nádobe, v ktorej ste ho začali pripravovať, a vrch opatrne zakryť kúskom potravinovej fólie. Nízka teplota chladničky nespôsobí, že kvasinky v kvásku odumrú. Naopak, bude mať za následok, že sa dostanú do stavu pokoja. Pamätajte, že kvások na chlieb sa nikdy nesmie tesne uzavrieť. Tým sa stane úplne nepoužiteľným.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na dva týždne sa vzdajte konzumácie pšeničného chleba. Toto sa stane s vaším telom
Je to najlepší chlieb, aký som kedy jedla. Chrumkavý, chutný a hlavná ingrediencia je teraz v sezóne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.