26.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
V detských animovaných filmoch sú zvyčajne roztomilé, pôvabné a vzbudzujú sympatie. V reálnom svete však môžu spôsobiť veľké škody a priviesť obyvateľov domu k šialenstvu, najmä keď sa stanú nechcenými nájomníkmi v našich domovoch. Myši hľadajú na zimu úkryt a štyri steny – doslova aj obrazne – sú pre ne najčastejšou voľbou.
Prečo sa myši skrývajú v dome?
Myši sa veľmi ľahko a nadmerne často stávajú nepozvanými hosťami domov, pretože im poskytujú bezpečie, teplo a potravu. V mnohých prípadoch si majitelia domov nemusia celé mesiace uvedomovať, že žijú s týmito drobnými hlodavcami pod jednou strechou. A to z toho dôvodu, že myši sú mimoriadne opatrné a prefíkané tvory.
Prítomnosť myší v domácnosti sa dá okrem iného zistiť podľa trusu, ktorý zanechávajú, dier v obaloch potravín a charakteristických škriabavých zvukov. Myši si zvyčajne stavajú hniezda v tmavých zákutiach, do ktorých len zriedka nazrieme. Na tento účel zvyčajne využívajú skrine a rôzne typy škatúľ na uskladnenie rôznych vecí.
Existujú aj prípady, keď sa myš udomácni v stene, najmä ak je stena zo sadrokartónu. Nočné škrabanie myší v stene môže byť veľmi nepríjemné a ovplyvniť psychickú pohodu členov domácnosti. Môžeme v tejto situácii účinne vyhnať myši z domu?
Ako odoženiete myš zo steny?
Snaha vyhnať myš zo steny nie je jednoduchá úloha, ale to neznamená, že je nemožná. Pri boji s týmto malým cicavcom musíme byť predovšetkým trpezliví.
Začnime tým, že každá myš musí nakoniec opustiť svoj úkryt a hľadať potravu. Nie je to inak ani v prípade myší ukrytých v stenách. Myši majú tendenciu pohybovať sa práve po okrajoch stien, preto by sme mali na takéto miesto umiestniť pasce na myši. Ak hlodavec na svojej ceste narazí na pochúťku pripevnenú na pasci, určite po nej siahne a získa tak cenný bod v tomto súboji.
Nastavenie pasce na myši samozrejme neznamená, že do nej hlodavec okamžite spadne. Myši zvyčajne vychádzajú zo svojich úkrytov v noci, keď domáci spia, pretože sa vtedy cítia bezpečne. Ak sa myš do pasce nedostane ani po niekoľkých dňoch, nestrácajte nádej. Ako sme už spomínali – najdôležitejšia je trpezlivosť. Myš môže chvíľu vyhrávať boj s vami, ale nakoniec je dôležité, kto vyhrá vojnu.
Pri kladení pascí na myši neodporúčame používať jed. Prečo? Myš môže jed zjesť a skôr, ako začne pôsobiť, cicavec sa úspešne vráti do svojho úkrytu v stene. Tam dokončí svoj život, ale nám zostane problém s rozkladajúcimi sa zvyškami myší za stenou, čo spôsobí zápach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kúpila si nový byt. Takýto pohľad na záchode nečakala. „Sťahujem sa“
Na jeseň sa vkrádajú do domov. Namiesto kávy ju rozsypte pri dverách a bude dobre
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.