27.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/rantic00).
Výber bezmäsitej stravy nemusí byť len otázkou rozhodnutia. Najnovšie výskumy ukazujú, že dôležitým faktorom je aj DNA. Vedci objavili gény, ktoré určujú, či máme sklon k vegetariánstvu a či dokážeme vytrvať v rozhodnutí nejesť mäso.
„V súčasnosti môžeme povedať, že genetika zohráva pri vegetariánstve významnú úlohu a že niektorí ľudia môžu byť geneticky vhodnejší pre vegetariánsku stravu ako iní“
– povedal v rozhovore pre CNN Dr. Nabeel Yaseen, emeritný profesor patológie na Feinbergovej lekárskej fakulte Northwestern University a autor štúdie uverejnenej v časopise PLOS One.
Výskum odhalil existenciu génov, ktoré ovplyvňujú mieru, do akej je človek schopný dodržiavať vegetariánsku stravu.
Dr. Yaseen poukazuje na to, že okrem náboženských a kultúrnych faktorov motivujú ľudí k obmedzeniu alebo vylúčeniu mäsa z ich stravy aj zdravotné, morálne a environmentálne dôvody. Takéto pokusy však nie sú vždy úspešné.
„Veľká časť samozvaných vegetariánov pri vyplňovaní podrobných dotazníkov v skutočnosti deklaruje konzumáciu mäsových výrobkov. To naznačuje, že mnohí ľudia, ktorí by sa chceli stať vegetariánmi, to nedokážu, a naše údaje naznačujú, že minimálne jedným z dôvodov môže byť genetika“
IVIEDOL VEDEC
Jeho tím zatiaľ nedokázal určiť, kto bude geneticky predisponovaný k vegetariánstvu a kto nie.
Vedci majú dôkazy: títo ľudia vytrvajú na vegánskej strave
V štúdii sa použili údaje z britskej Biobanky, rozsiahlej biomedicínskej databázy a výskumného zdroja na dlhodobé monitorovanie ľudského zdravia.
Údaje od viac ako 5 000 prísnych vegetariánov (ľudí, ktorí za posledný rok nejedli živočíšne mäso) sa porovnávali s viac ako 300 000 kontrolnými osobami, ktoré jedli mäso.
Výskumníci identifikovali tri gény, ktoré sú silne prepojené s vegetariánstvom, a ďalších 31 génov, ktoré by mohli byť potenciálne spojené s predispozíciou k bezmäsitej strave. Genetickou analýzou sa zistilo, že vegetariáni majú s väčšou pravdepodobnosťou rôzne variácie týchto génov ako nevegetariáni.
O úspechu prechodu na bezmäsitú stravu môže rozhodovať to, ako človek metabolizuje tuky. V každom prípade gény, ktoré podľa štúdie súvisia s vegetariánstvom, súvisia s metabolizmom tukov.
„Lipidy z rastlín a z mäsa sa líšia zložitosťou. Je preto možné, že niektorí ľudia z genetických dôvodov potrebujú určité lipidy, ktoré sa nachádzajú v mäse. Mohlo by to súvisieť s genetickými rozdielmi, ktoré ovplyvňujú metabolizmus lipidov, čo následne ovplyvňuje funkciu mozgu. Na overenie tejto hypotézy je však potrebný ďalší výskum“
UVIEDOL DR. NABEEL YASEEN
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Gastroenterológ varuje: nepoužívajte toaletu s telefónom v ruke. Z dvoch dôvodov
Čo vypovedá vaša krvná skupina o vašej osobnosti? Japonci veria, že veľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.