29.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Muškáty dominujú na terasách a balkónoch, a tak niet divu, že patria medzi najobľúbenejšie črepníkové kvety. Potešia oko od jari do jesene. Aby prežili mrazy a zimu a opäť rozkvitli, treba ich poriadne chrániť. Ako prezimovať muškáty?
Zdobia mnohé balkóny a terasy, sú trvácne a odolné voči mnohým faktorom. Muškáty sú viacročné rastliny, hoci vekom strácajú atraktívny vzhľad a majú menej kvetov. Napriek tomu sa ich oplatí pestovať niekoľko sezón. Aby po zime opäť rozkvitli, treba ich poriadne chrániť. Môže to byť komplikované, ale záhradnícke triky vám môžu pomôcť.
Prezimovanie muškátov. Čo stojí za zapamätanie?
Muškáty určené na prezimovanie si najskôr dôkladne prezrite. Napadnuté škodcami, oslabené alebo napadnuté chorobami, vrátane hubových, nie sú vhodné na zimovanie, pretože neprežijú a môžu ohroziť aj iné rastliny. Zdravé a silné exempláre si ponechajte na ďalšiu sezónu, nie však dlhšie ako dva roky. Takto máte istotu, že na jar rozkvitnú.
Kedy uložiť muškáty na zimu? Nerobte paniku
Kedy premiestniť muškáty z balkóna či terasy? Prvé poklesy teploty pre nich nie sú nebezpečné. Najvhodnejší moment je, keď teploty ráno klesnú pod asi -2 alebo -3 stupne Celzia a cez deň je stále teplo. Na začiatku dňa vyzerajú muškáty suché, no v nasledujúcich hodinách sa vrátia do normálu. Tá zvyčajne pripadá na prelom októbra a novembra. Toto je tiež vhodný čas na prerezávanie muškátov. Uschnuté výhonky odrežte a skráťte približne na 15 centimetrov a odstráňte suché a zožltnuté listy.
Ako prezimovať muškáty? Pripravte si noviny a papierové vrecko
Rastliny rastúce na balkóne alebo terase presuňte do slnečnej miestnosti, kde je teplota približne 8-10 stupňov Celzia. Muškáty vopred vykopte zo záhonov a presaďte ich do debničiek alebo črepníkov. Niektorí ľudia v zime presúvajú kvety na schodisko, zimnú záhradu alebo lodžiu. Muškáty počas zimy zalejte 3-4 krát.
Problém nastáva, keď do takýchto miestností nemáme prístup. Potom čo? Vytiahnite muškáty zo zeme a jemne ich očistite od zeme. Jemne ich zabaľte do novín a vložte do kartónovej škatule alebo papierového vrecka. Takto chránené rastliny odneste do garáže alebo pivnice a počas zimy ich 2- až 3-krát vyberte z papiera a korene ponorte asi na hodinu do vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto žalostných trosiek – bujné a robustné tuje. Odborníci ich nezalievajú ničím iným
Ako prezimovať balkónový vres? Zabráni to ich zamrznutiu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.