31.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Being.the.traveller).
Každý rok 1. novembra chodíme na hroby svojich blízkych zapáliť sviečku. Odkiaľ pochádza táto tradícia a čo vlastne sviečka zapálená na cintoríne symbolizuje?
Na Slovensku sa tradične zapaľujú sviečky a hroby blízkych sa zdobia kvetmi, ale v iných krajinách sú zvyky odlišné. V Gruzínsku sa na cintorínoch pije víno a v Japonsku sa zapaľujú lampáše. Odkiaľ pochádza tradícia pálenia sviečok na Slovensku? Ukázalo sa, že tento zvyk siaha ďaleko do minulosti.
Prečo pálíme sviečky na hroboch? Táto tradícia pochádza z predvečera praotcov
a 1. november je dňom zamyslenia a spomienky na blízkych, ktorí zomreli. V žiadny iný deň nie sú cintoríny tak preplnené ako v Deň zosnulých. Nie každý však vie, odkiaľ pochádza tradícia pálenia sviečok na hroboch. Tento zvyk pochádza z 19. storočia a zo slovanského sviatku Dziady, ktorý sa slávil v noci z 31. októbra na 1. novembra. Ľudia verili, že v tomto čase sa stretáva svet živých a mŕtvych. Pre navštevujúce duše sa pripravovalo špeciálne jedlo a na cintorínoch a v ich okolí sa zapaľovali ohne.
Čo symbolizuje zapálená sviečka? Tradícia sa zachovala, ale symbolika horiaceho ohňa sa zmenila
Postupom času sa z ohňov stali sviečky a dnes kupujeme sviečky na hroby. Oheň symbolizoval smerovník pre duše a poskytoval ochranu živým pred zlými silami, ktoré by mohli preniknúť do ich sveta. Postupom času sa symbolika ohňa menila a spájala sa s nádejou na nový život a v súčasnosti je sviečka zapálená na hrobe vyjadrením spomienky a úcty k zosnulému. O náhrobné kamene sa však nie vždy starali tak, ako to poznáme dnes. Zvyk zdobenia hrobov sa objavil v medzivojnovom období.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo dáva zosnulému sviečka? História tejto tradície je ohromujúca
Chodíte na hroby svojich blízkych? Nezabudnite si priniesť mincu! Vždy sa hodí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.