31.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).
Starostlivosť o suchú pokožku nie je najjednoduchšia, pretože sa ľahko podráždi. Používanie rôznych špecifických produktov je neúčinné? Ukazuje sa, že jedna lyžička prírodnej látky ráno môže zmeniť vzhľad vašej pokožky.
Pupalkový olej je ľahký olej zo semien kvetu pupalky dvojročnej, známej aj ako nočná svieca. Tento malý kvet kvitnúci v noci pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky a už po stáročia sa používa v tradičnej a ľudovej medicíne. Domorodí Američania používali pupalku na liečbu modrín a podráždení pokožky. V 17. storočí sa olej z pupalky dostal do Európy, kde sa propagoval ako liek na rôzne problémy vrátane kožných. Dnes je obľúbenou zložkou výrobkov na starostlivosť o pleť aj výživových doplnkov.
Na čo pomáha olej z pupalky dvojročnej? Hlavné vlastnosti v starostlivosti o pleť
Používanie oleja z pupalky dvojročnej môže byť užitočné pri kožných problémoch vrátane suchosti a hrbolčekov. Je to vďaka vysokej koncentrácii esenciálnych mastných kyselín vrátane kyseliny gama-linolénovej a kyseliny linolovej (ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri syntéze ceramidov). Pupalkový olej obsahuje aj flavonoidy a ďalšie antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred vonkajšími stresovými faktormi. Poukazuje na to okrem iných aj fakt, že kyselina gama-linolénová, ktorá sa nachádza v oleji z pupalky dvojročnej, zlepšuje kožnú bariéru a brzdí transepidermálne straty vody. To znamená, že olej môže byť užitočný pre ľudí, ktorí bojujú so suchou pokožkou.
Kedy je najlepší čas na pitie oleja z pupalky dvojročnej? Nezabudnite na správne množstvo
Olej zo semienok pupalky dvojročnej nie je vhodný na vyprážanie (stráca prospešné látky, ktoré obsahuje), ale možno ho konzumovať v šalátoch, tvarohu alebo iných pokrmoch, kde sa nezvyšuje teplota, a priamo z lyžice. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča užívať ho nalačno v množstve 3 až 5 gramov denne. To zodpovedá približne jednej malej čajovej lyžičke. Užívanie oleja z pupalky dvojročnej, by malo trvať až 3 mesiace. Potom by sa mala urobiť prestávka. Konzumácia oleja sa neodporúča každému, preto je vhodné vopred sa poradiť so svojím lekárom. Medzi kontraindikácie patria napríklad tehotné a dojčiace ženy, ľudia trpiaci ochoreniami krvi, pečene alebo rakovinou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte si do kávy lyžicu „tekutého zlata“. Prekvapí vás rýchlymi účinkami
Tento dezert je tajomstvom mladosti. Vyhladzuje pleť a dodáva vlasom lesk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.