1.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/limipix).
Zamiokulkas je krásna zelená črepníková rastlina, ktorá zdobí mnohé domácnosti. Hoci jej pestovanie nie je náročné, má svoje požiadavky, ktoré treba splniť. V opačnom prípade sa jej listy začnú krútiť a stratia svoju krásu. Čo sa oplatí vedieť?
Pestujete zamiokulkas, ale napriek vašej snahe sa jeho listy začínajú krútiť a chradne? Pravdepodobne robíte bežnú pestovateľskú chybu. Hoci rastlina nemá prehnané nároky a niektorí ľudia ju dokonca považujú za ideálnu pre začínajúcich záhradkárov, overte si, aké podmienky potrebuje, aby zdravo a bujne rástla.
Prečo sa listy zamiokulku krútia? Pravdepodobne ste na to zabudli
Zamiokulkas zaujme vysoko dekoratívnymi lesklými listami sviežej zelenej farby. Hoci si nevyžaduje zložitú starostlivosť, aby dlho lahodil oku, oplatí sa postarať o základy. Vďaka tomu bude rásť zdravo a krásne. Čomu by ste mali venovať pozornosť, ak sa mu listy začnú krútiť a na koncoch usychať? V prvom rade skontrolujte vlhkosť pôdy v kvetináči. Najčastejším dôvodom je nedostatočná alebo dokonca žiadna zálievka. Rastlina síce ukladá vodu do listov a stoniek, takže bez zalievania vydrží až mesiac, ale z dlhodobého hľadiska sa to výrazne podpíše na jeho kondícii. Ak ste ho skutočne preliali, prvá zálievka by mala byť pomerne riedka a až druhá zálievka, nasledujúci deň, ako zvyčajne.
Ako sa staráte o zamiokulkas? Pamätajte si polohu
Pre zdravý a bujný rast potrebuje zamiokulkas vhodné miesto a pôdu. Udržiavajte ju na slnečnom mieste, ale nie na priamom slnku, pretože môže dôjsť k popáleniu, a teda ku krúteniu listov. Rastline sa bude dobre dariť aj v polotieni. Pozornosť venujte aj teplote. Je to dôležité najmä teraz, keď sa počasie za oknom kazí a dosť sa ochladilo. Ako tropická rastlina neznáša dobre chlad, preto je vhodné ho na jeseň a v zime premiestniť na trochu teplejšie miesto, ale mimo radiátorov, ktoré mu tiež môžu uškodiť. Najlepšie sa mu bude dariť pri teplotách od 20 stupňov.
Ako často presádzať zamiokulkas? Mnoho ľudí na to zabúda
Nezabudnite, že zamiokulkas by sa mal pravidelne presádzať do o niečo väčších kvetináčov. Pri mladších rastlinách to robte každý rok, pri starších každé dva až tri roky. Hoci teoreticky zamiokulkas nepotrebuje veľa priestoru, veľa stiesneného priestoru môže spôsobiť, že sa jeho listy začnú krútiť a vädnúť. Pri hľadaní vhodnej pôdy nezabudnite, že by mala byť priepustná, úrodná a humusová. V ideálnom prípade by mala mať mierne kyslú reakciu. Dobre poslúži napríklad hotový substrát pre kaktusy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Listy zamiokulku nemusíte leštiť. Stačí ich umyť týmto spôsobom
Má zamiokulkas stočené listy? Vďaka tomu budú opäť rovné ako drôty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.