1.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Africa Studio).
Vedecké štúdie dokazujú, že mačky rozoznávajú hlasy svojich majiteľov a rozumejú až 160 slovám. Niekedy je tomu ťažké uveriť, najmä preto, že niektoré mačky volanie svojich majiteľov úplne ignorujú. Ako sa však ukazuje, vo väčšine prípadov to robia zámerne. Ako zavolať svoju mačku tak, aby vždy reagovala?
Častým omylom je, že mačky nerozumejú ľudským slovám. Na rozdiel od psov sa príkazy učia skôr neochotne, ani nepočúvajú naše zákazy. Toto zdanlivé neporozumenie však vyplýva skôr z povahy vrčania než z obmedzených kognitívnych procesov. V skutočnosti mačky rozumejú viac, ako si myslíme.
Výskum uskutočnený v Laboratóriu správania zvierat v Bar Harbor ukázal, že mačky sa dokážu naučiť význam približne 160 slov. Dokonale rozoznávajú tón nášho hlasu, ako aj intonáciu slov, takže chápu, či je správa, ktorú im adresujeme, pozitívna alebo negatívna. Navyše, mačky si spája širokú škálu zvukov s konkrétnymi situáciami.
Ako komunikujete so svojou mačkou?
Majitelia mačiek vedia, že mačka sa dorozumieva predovšetkým rečou tela. O ich emóciách a pohode nás informuje nielen chvost alebo uši, ale aj poloha ich tela počas odpočinku a spánku.
Niekedy nám však mačky vysielajú signály rôznymi zvukmi. Hoci mačací jazyk nepoznáme, počúvaním ich tónu a intenzity môžeme ľahko rozpoznať, či je naša mačka šťastná alebo rozrušená.
Mačky vnímajú náš jazyk veľmi podobne. Na slovách, ktoré hovoríme, nezáleží. Pre mačku je dôležitý spôsob, akým to robíme. Najdôležitejším posolstvom pre mačky je tón nášho hlasu, preto je pri komunikácii s mačkou dobré používať jednoduché zvuky. Už sme písali o tom, ako dať mačke najavo našu nespokojnosť spôsobenú jej neposlušným správaním v článku Naučte sa tri slová v mačacej reči. Vaše vrčanie bude vždy reagovať. Tentoraz vám prezradíme, ako efektívne privolať vášho domáceho miláčika, aby za vami vždy prišiel.
Zvuky, ktoré prinútia vašu mačku, aby k vám okamžite pribehla
Mačka oveľa častejšie reaguje na známe „mici-mici“ ako na svoje vlastné meno. Jeho zvuk je veľmi charakteristický a upúta pozornosť nášho domáceho miláčika oveľa účinnejšie ako jeho vlastné meno. Aby však mačka prišla k nám na „mici-mici“, musíme jej ukázať, že za týmto zvukom sa skrývajú výhody, napr. pamlsky, pohladenie alebo hra. Preto je dobré používať tento zvuk pred kŕmením mačky alebo ju odmeniť pamlskom zakaždým, keď zareaguje na naše „mici-mici“.
Mačky sú veľmi citlivé na zvuky a najlepšie reagujú na tie, ktoré sú tiché, opakujúce sa a šuštiace. Aby ste upútali pozornosť vášho domáceho maznáčika, môžete použiť napríklad cmokanie. Najdôležitejšie je, aby sa zvuk, ktorý zvolíte na privolanie mačky, opakoval, aby ho vaše zvieratko ľahko rozpoznalo.
Ak však vaša mačka stále nereaguje na zvuky a zámerne ich ignoruje, existuje istý zvuk, ktorému neodolá žiadna mačka. Je to, samozrejme, zvuk otvárania mačacieho vrecka alebo konzervy s jedlom. Rovnako dobre môže fungovať aj zvuk ťukania na jej misku. Takéto zvuky okamžite prebudia zmysly vašej mačky a prinútia ju okamžite k vám pribehnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dozadu, do strany, na chrbát, vzpriamene. Čo nám hovoria mačacie uši?
Naučte sa tri slová v mačacej reči. Vaše vrčanie bude vždy reagovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.