2.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/knelson20).
Ako pripravujete rastliny na zimu? Táto otázka najviac zaujíma začiatočníkov a neskúsených záhradkárov. V závislosti od druhu a ich odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, t. j. vetru, snehu a mrazu, existujú rôzne spôsoby prípravy rastlín na zimu, ktoré možno použiť v našich záhradách aj na pozemkoch.
Príprava rastlín na zimu – s akým cieľom?
Ako pripravujete rastliny na zimu? Príprava rastlín na zmenu podmienok je veľmi dôležitou súčasťou jesennej starostlivosti o záhradu. Silné mrazy, husté sneženie a nárazový vietor sa netýkajú len ľudí. Ich nepriaznivým účinkom sú vystavené aj rastliny v našich záhradách pri domoch a na pozemkoch. Na jeseň preto musíme prijať potrebné opatrenia, aby naše rastliny prežili najchladnejšiu časť roka a mohli sa tešiť zo svojej krásy od jedného ročného obdobia k druhému.
Ako pripravujete svoj pozemok na zimu?
Ľudia, ktorí sú na začiatku svojho záhradkárskeho dobrodružstva, často čelia dileme, ako pripraviť pozemok na zimu. Každý záhradkár vie, koľko práce treba urobiť, aby sa mohol pochváliť krásnou, udržiavanou záhradou, ktorá lahodí oku a prináša uspokojenie. Práve jeseň je obdobie, keď je v záhrade veľa práce. Príprava pozemku na zimu zahŕňa ochranu rastlín a správnu prípravu pôdy. Aké ošetrenia je potrebné vykonať na jeseň?
Ako pripravujete pôdu pred zimou?
V prvom rade sa treba postarať o pôdu, do ktorej bola zasadená zelenina alebo kvety v našich záhradách. Ako pripraviť pôdu pred zimou a prečo je to také dôležité? Na miestach, kde sa pestovala zelenina, sa veľmi rýchlo rozšíri nežiaduca burina, ktorá, ak zostane cez zimu, môže spôsobiť veľa problémov. Semená burín, ktoré roznáša vietor, sa môžu rozšíriť po celej záhrade, a tak spôsobujú neustále zväčšovanie problému. Preto sa odporúča včas ich odstrániť a okrem toho zabezpečiť, aby bola pôda pred ďalšou sezónou riadne pohnojená.
Príprava pôdy na zimu – čo sa oplatí urobiť?
Dobrá príprava pôdy na zimu sa vám v budúcnosti vyplatí. Najdôležitejšie je hnojiť pôdu pred zimou, čím sa vyhnete riziku sterilizácie. Na hnojenie pôdy je najlepšie používať organické hnojivá, ako napríklad hnoj alebo kompost. Aby sa živiny lepšie vsiakli do pôdy, po navezení na povrch ju dôkladne prekopte lopatou.
Ako chránite svoje rastliny na zimu?
Okrem ochrany pôdy je dôležité aj to, čo a ako chrániť rastliny na zimu. Na ochranu rastlín na zimu možno použiť rôzne druhy materiálov. Najlepší z nich sa určuje podľa druhu rastliny a jej odolnosti voči nepriaznivým zimným poveternostným podmienkam. Treba vedieť, že mladé rastliny s nedostatočne vyvinutým koreňovým systémom a rastliny, ktoré v lete a na jeseň pučia na nasledujúcu sezónu, sú obzvlášť citlivé na nepriaznivé poveternostné podmienky.
Čím zakryjete svoje rastliny na zimu?
Aké sú najbežnejšie riešenia a čím zakrývate rastliny na zimu? Na ochranu rastlín v záhradách a na balkónoch dobre poslúžia tieto prostriedky:
- záhradné rúno
- slamený mulč
- jutové tašky
- vetvičky ihličnanov
- mulč z napr. kôry, suchého lístia, pokosenej trávy, ktorý sa môže použiť na ochranu koreňov
Do čoho zabaliť rastliny na zimu a na čo si dať pozor?
Už vieme, do čoho rastliny na zimu zabalíme. Na čo by ste si však mali dať pozor? Na zakrytie rastlín v zime sú najlepšie materiály, ktoré odpudzujú vzduch a vodu. Na zabalenie rastlín na zimu sa neodporúča používať plastové fólie, pretože to so sebou prináša riziko plesňových ochorení.
Ktoré rastliny by sa mali na zimu zakryť?
Ktoré rastliny by sa mali na zimu zakryť? Ako už bolo spomenuté, rastliny, ktoré sú obzvlášť citlivé na zimné mrazy a vietor, sú mladé druhy a tie, ktoré sa pripravujú na ďalšiu sezónu. Medzi rastliny, o ktoré by sme sa mali starať najviac, patria napr:
- hortenzie
- rododendrony
- mladé magnólie
- mladé ovocné stromy
- okrasné trávy
- vždyzelené dreviny, ako napríklad krušpánz
- ruže
Ako pripravujete ruže na zimu?
Ruže patria medzi rastliny, ktoré sú mimoriadne citlivé na zimné poveternostné podmienky. Ako pripraviť ruže na zimu? V prípade ruží sa odporúča okolo nich vybudovať kopček zeme do výšky približne 20 cm a zakryť krík napríklad slameným mulčom.
Kedy zakryť rastliny na zimu?
Ešte stále neviete, kedy zakryť rastliny na zimu? Hoci sa mnohí ľudia obávajú, aby svoje rastliny včas ochránili pred zimou, s touto činnosťou by sa nemali príliš ponáhľať. Najlepšie je počkať do prvých mrazov. Príliš skoré zakrytie rastlín na zimu môže mať nepríjemné následky, napríklad vznik hubových ochorení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mulčovanie šiškami a kyslým šiškovým kompostom. Najlepšia výživa pre kyslomilné rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.