4.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Jana).
Už v Mezopotámii sa trnková slivka /trnka/ považovala za posvätnú rastlinu. Starí Rimania jedli sušené plody pri žalúdočných a črevných problémoch. Grécki lekári používali vylisovanú šťavu proti bakteriálnej úplavici. Moderná fytoterapia venuje cenným vlastnostiam rastliny čoraz väčšiu pozornosť. Kedy by ste mali ísť na prvý zber plodov trnky a čo by ste si z nich mali pripraviť?
Zber a sušenie trnky
Trnka je vysoký a tŕnitý ker, ktorý prirodzene rastie na okrajoch ciest a okrajoch lesov. Najlepší čas na zásobu kvetenstva je apríl a máj. Najlepšie je vybrať si slnečné dni a hodiny po opadnutí rosy. Bylinkárstvo oceňuje aj plody trnky, ktoré vyzerajú ako malé slivky. Vyznačujú sa guľovitým tvarom, tmavomodrou šupkou pokrytou tenkou vrstvou povlaku a zelenou dužinou chutiacej kyslo.
Zrelé exempláre sa zbierajú na jeseň, najlepšie po prvom mraze, t.j. v októbri alebo novembri. Namiesto tradičného zberu sa odporúča rastlinu potriasť, vďaka čomu plody voľne padnú na zem chránenú látkou alebo plachtou. Po prinesení domov sa očistia od semienok a následne sušia pri teplote postupne zvyšovanej na 60 stupňov Celzia. Takto upravené plody sa výborne hodia ako príloha k omáčkam a mäsám.
Trnka – vlastnosti nezvyčajnej rastliny
Nenápadné bobule trnky nás prekvapujú obsahom cenných látok. Nájdeme v nich okrem iného:
- antokyány,
- cukrové zlúčeniny,
- pektín,
- organické kyseliny,
- fytosteroly,
- minerálne soli,
- vitamín C,
- triesloviny.
Práve posledná skupina zlúčenín vykazuje silné antibakteriálne a protizápalové účinky. Používajú sa ako prírodný liek pri črevných problémoch a zápaloch žalúdka a čriev. Staroveká prírodná medicína využívala vlastnosti trnky na potlačenie vnútorného krvácania a na zmiernenie zápalu úst a hrdla.
V príbehoch sa spomína aj to, že trnková šťava vraj bielila pleť a pomáhala odstraňovať nežiaduce ochlpenie. Kvety trnky sú dodnes cenené pri zápaloch močových ciest. Je to vďaka močopudným flavonoidom, ktoré pomáhajú rýchlejšie odstraňovať z tela škodlivé produkty vznikajúce pri látkovej premene. Na rozdiel od plodov trnky majú kvetenstvo mierne preháňacie účinky.
Džem z trniek – recept
Na pultoch obchodov ho nájdete len zriedka, pretože nepatrí medzi obľúbené produkty. Trnkový džem pochádza z receptov tradičnej slovenskej kuchyne. Má vynikajúcu chuť a výborne sa hodí k mäsovým jedlám. Na prípravu trnkového džemu sú potrebné len dve ingrediencie.
Zloženie:
- 1 kg plodov trnky
- 1 kg cukru
Príprava: Skôr ako sa pustíte do výroby domáceho džemu z trniek, čaká vás cesta po košíky plné ovocia. Vhodná príležitosť prichádza hneď po prvých mrazoch.
- Nazbierané plody umyjeme a dôkladne odkôstkujeme. Je to nevyhnutné, pretože obsahujú kyselinu pruskú (kyanovodík), ktorá môže viesť k otrave.
- Ak zrelé plody ešte nie sú vychladnuté, zmrazíme ich na 24 hodín v mrazničke.
- Pripravené ovocie vložte do nádoby, zasypte cukrom a nechajte cez noc odstáť.
- Na druhý deň vložte ovocie s cukrom na panvicu, všetko opražte a naplňte do čistých a vypálených pohárov.
- Takto pripravené poháre s trnkovým džemom obráťte hore dnom a nechajte úplne vychladnúť.
- Trnkový džem sa výborne hodí k mäsu, paštétam, sendvičom, syrom a tiež k dezertom.
Dobrú chuť!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hókus-pókus, kúzla, či jednoduchý recept na pomarančový džem s hruškami. Skutočné kúzlo chuti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.