4.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ellis Berankova).
Niektorí ju milujú, iní nenávidia – vôňu psích labiek. Niekedy voňajú ako popcorn, iným ako syr a ďalším ako kukuričné lupienky. Odkiaľ sa tento zápach u psov berie a je to normálny jav?
Starostlivosť o psie labky. Na čo si dávať pozor každý deň?
Psie labky sú rovnako ako labky mačiek rozkošné, ale vyžadujú si aj jednoduchú starostlivosť, aby pes nepociťoval nepohodlie pri každodennom pohybe.
Majiteľ by mal po každej prechádzke skontrolovať labky psa a skontrolovať, či na nich nie sú praskliny, či v nich nie sú zaseknuté cudzie telesá, či sú pazúry správne dlhé a či nepáchnu nesprávnym spôsobom.
Ukazuje sa, že mnohými tak zbožňovaný „psí pach“ nemusí byť nevyhnutne dobrým, žiadúcim príznakom. Čo je to za pach, ktorý sa často opisuje ako vôňa popcornu, syra alebo kukuričných lupienkov?
Prečo psie labky smrdia ako popcorn? Otázka, ktorá zaujíma mnohých
Psie labky, presnejšie vankúšiky, sú tvorené vrstvou pigmentovanej kože, zvyčajne ružovej alebo čiernej farby, ktorá pokrýva tukové tkanivo. Jednou z najdôležitejších funkcií kože je byť bariérou, hrádzou medzi telom a vonkajším prostredím. Práve koža prichádza do kontaktu s povrchom zeme, podlahy, betónu, kde sa nachádza množstvo baktérií a mikroorganizmov.
Za pozornosť stojí aj priestor medzi vankúšikmi – jemná koža, ktorá vankúšiky obklopuje a svojím povrchom ich spája s pazúrmi. Práve tu sa nachádzajú potné žľazy u psov medzi vankúšikmi. Je to jediné miesto na tele psa, kde sa vyskytujú. Jemný, sotva postrehnuteľný zápach psích labiek páchnucich po popcorne je spôsobený práve týmito žľazami a baktériami, ktoré sa objavujú na povrchu kože.
Kedy by mal byť zápach znepokojujúci? Na čo si dávať pozor pri pohľade na psie labky?
Mierny zápach zo psích labiek, ktorý je takmer neznateľný, je normou. Problém však nastáva, keď sa k psím labkám nemusíme ani priblížiť nosom, aby sme niečo zacítili.
Zápach je takmer nápadný a intenzívny. Ak sa zároveň v priestore medzi vankúšikmi objaví červenohnedé sfarbenie srsti a samotná koža je zapálená, je to znamenie, že by sme sa mali na psie labky lepšie pozrieť.
Zviera si tiež môže často olizovať labky alebo ich hrýzť. Príčinou môžu byť priestory medzi vankúšikmi a potné žľazy, ktoré sa tam nachádzajú.
Takéto miesta na tele, pokryté srsťou, vlhké a teplé, sú ideálnym miestom pre rast baktérií a húb, ktoré môžu infikovať povrch kože psa a spôsobiť svrbenie, pálenie a špecifický zápach.
Ako zabrániť vzniku baktérií a plesní na labkách vášho psa?
Aby ste zabránili vzniku plesní a baktérií na labkách vášho psa, je dôležitá správna a pravidelná hygiena. Umývanie a sušenie, utieranie labiek nie je výstrelok, ale spôsob udržiavania správnej čistoty.
Je dobré si uvedomiť, že psie labky môžeme umývať čistou tečúcou vodou bez pridania čistiacich prostriedkov, ako je napríklad šampón pre psov. Po prechádzke stačí psovi opláchnuť labky v sprche a potom ich, čo je dôležité, utrieť do sucha.
Práve vlhkosť podporuje rast mikroorganizmov v priestore medzi vankúšikmi. Preto je veľmi dôležité, keď sa rozhodnete umyť psovi labky alebo keď sa váš pes vráti domov po daždivej prechádzke, utrieť mu labky do sucha.
Niekedy je tiež dobré čo najviac ostrihať alebo skrátiť chlpy medzi vankúšikmi. Potom sa nám aj ľahšie kontroluje stav kože zvieraťa v tejto oblasti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Slintá váš pes pri pohľade na surové mäso? Musíte byť opatrní
Najstarší pes na svete je mŕtvy. Bobi sa dožil krásneho veku. „Zaslúžil si krídla“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.