7.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vadim Sadovski).
Čierne diery rotujú, čo bolo dokázané výskumom. Tá v strede Mliečnej dráhy tiež rotuje a ukázalo sa, že takmer maximálnou rýchlosťou. Zistil to tím vedcov, ktorý sa zaoberal rádiovými a röntgenovými pozorovaniami Sagittarius A*, aby odhadol jej rotáciu.
Vesmír je postavený tak, že všetko v ňom rotuje. Od malých asteroidov cez planéty, hviezdy až po galaxie. To isté platí aj pre čierne diery, ktoré rotujú, čo dokázal viac ako 20-ročný výskum. Ukázalo sa, že tento typ objektov zo stredu Mliečnej dráhy rotuje veľmi vysokou rýchlosťou.
Čierna diera Mliečnej cesty rotuje veľmi rýchlo
V strede Mliečnej cesty sa nachádza supermasívna čierna diera s názvom Sagittarius A*, ktorá bola nedávno prvýkrát „odfotografovaná“. Tím vedcov skúmal rádiové a röntgenové pozorovania tohto objektu. Potom sa rozhodli odhadnúť jeho rotáciu a výsledky sú rozhodne prinajmenšom veľmi zaujímavé.
Začnime tým, že vo všeobecnej teórii relativity sa spin meria hodnotou a. Vyzerá to takto: ak čierna diera nemá žiadny spin, potom a = 0. Naopak, vo fáze maximálnej rotácie a = 1. Výskum vedcov ukázal, že v prípade Sagittarius A* sa táto hodnota pohybuje medzi 0,84 a 0,96. Čo to znamená v praxi? Nič viac ako to, že rotuje veľmi vysokou rýchlosťou.
Pre porovnanie, spinový parameter čiernej diery v galaxii M87 bol určený na hodnotu medzi 0,89 a 0,91. Určite vám tento názov niečo hovorí? Áno, ide o čiernu dieru, ktorá bola vôbec po prvýkrát zachytená na snímke. Obrovská vedecká udalosť bola oznámená v apríli 2019 a bola výsledkom práce pomocou teleskopu Event Horizon, čo nie je jedno observatórium, ale mnoho roztrúsených po celom svete.
Sagittarius A* je skutočný obor
Už teda vieme, že čierna diera Mliečnej cesty rýchlo rotuje. Sagittarius A* je však srdcom našej galaxie, kde by nikto z nás nechcel byť. Je to obrovský objekt s odhadovanou hmotnosťou približne 4,3 milióna hmotností Slnka a polomerom 0,5 svetelnej minúty. To znamená, že je trinásťkrát väčšia v porovnaní s polomerom hviezdy Slnečnej sústavy. Okolo čiernej diery víri množstvo hmoty, ktorá je nasávaná do jej stredu. Všetko, čo je príliš blízko centra, nemá šancu uniknúť. Prvá „fotografia“ tohto behemota bola tiež urobená pomocou teleskopu Event Horizon a uskutočnila sa v roku 2022.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prvá takáto štúdia vo vesmíre. Vedci sledovali vývin myších embryí
Populárny komentátor o Titane: „Ponorka z Hornbachu“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.