07.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kovaleva Yuliya shutterstock.com/k1tyara).
Chuť zrelých jahôd nazbieraných priamo z kríka je už dávno len spomienkou. To však nezbavuje záhradkárov starostlivosti o svoje rastliny v neskorších mesiacoch. Správne prihnojenie jahôd na jeseň im pomôže prežiť zimné teploty, zregenerovať sa v ďalšej sezóne a priniesť bohatú úrodu. Povieme vám, ako pripraviť jahody na zimu. Niektoré liečby sú neprávom vynechané.
Čo jahody nemajú rady?
Listy padajúce zo stromov jasne naznačujú, že zima sa blíži. To však neznamená, že by sme mali zaspať na vavrínoch – v záhrade je stále čo robiť. Zamerajte sa na jesenné prihnojovanie jahôd, aby ste v budúcej sezóne nazbierali kilogramy chutného a zrelého ovocia.
Najprv sa uistite, že viete, akým chybám sa vo vašej záhrade vyhnúť. Chcete nakŕmiť svoje rastliny? V žiadnom prípade nepoužívajte dusíkaté prípravky. Používajú sa krátko po skončení zberu ovocia, maximálne do polovice augusta. To umožňuje rastlinám regeneráciu po vyčerpávajúcom období plodenia. Hnojenie jahôd na jeseň má iné pravidlá. Vynechajte dávky dusíka – živel by ich zbytočne povzbudzoval k rastu. Takéto prebudenie vystaví rastliny mrazu.
Ako hnojiť jahody na jeseň? Kľúčové sú dve ingrediencie
Nie každý sa rozhodne dať živiny jahodám na jeseň. Ukazuje sa však, že môžu byť veľmi nápomocné v súvislosti s prípravou jahôd na zimu. Hnojenie by malo byť založené na dvoch zložkách: draslík a fosfor. Dôležité je, že ak ich použijeme v tomto ročnom období, budeme môcť obmedziť ich množstvo pri hnojení na jar.
Aké sú výhody jesenného hnojenia jahôd?
Je čas prejsť k efektom, ktoré môžeme očakávať po dodatočných prácach v záhrade. Na zvýšenie mrazuvzdornosti jahôd priaznivo pôsobí draslík a fosfor. Vďaka nim sa posilňuje koreňový systém. Pre rastliny je tiež jednoduchšie skladovať životodarné soli a cukry, vďaka čomu sú odolnejšie pri nízkych teplotách.
Použitie jesenného hnojiva na jahody na báze fosforu a draslíka neznamená, že na jar nebudú potrebné. Ingrediencie podporujú dozrievanie ovocia, ktoré sa stáva pevnejším, sladším a chutnejším.
Tieto ingrediencie nevynechávajte, jahody sa vám odmenia bohatou úrodou
Základy sme už prebrali. Pri pestovaní ovocia je však dôležitý každý detail. Pri hnojení jahôd sa oplatí dodať im aj kremík, síru a vápnik, ktoré majú výrazný vplyv na zvýšenie mrazuvzdornosti jahôd.
Menej zrejmé, ale rovnako potrebné prvky sú bór a zinok. Vytvárajú ochranný štít nielen proti nízkym teplotám, ale aj proti chorobám. Berte do úvahy, že nedostatok mikroživín sťažuje jahodám vstrebávanie živín, čo spôsobuje ich oslabenie a stratu.
Zakrytie jahôd na zimu
Toto je posledná fáza prípravy jahôd na zimu. Použitie fólie dodatočne ochráni plodiny pred nepriaznivými podmienkami. Nezabúdajte, že jahody sú zakryté tak ako tohtoročné sadenice aj staršie exempláre.
- Kedy zakryť jahody na zimu? Termín býva stanovený na november – po prvom mraze, keď sú už rastliny v kľude. Na základe pozorovaní si môžete vybrať ten správny moment. Fóliu pripravte, keď sa listy sfarbia do tmavočervena alebo hnedofialova.
- Čím zakryť jahody? Najlepšie na to sú agrotextílie, perforovaná fólia a slama. Materiály účinne chránia pred mrazom a vetrom, no zároveň prepúšťajú vodu, ktorej nedostatok v zime by znížil aj schopnosť prežitia jahôd.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná výzva na hrabanie lístia v záhrade. V opačnom prípade budete na jar veľmi prekvapení
V záhrade sa neobmedzujte. Stále sa môžete spoľahnúť na bohatú úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.