9.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív & shutterstock.com/Bukhta Yurii).
Čučoriedka je obľúbený ker vysádzaný v záhradách, známy pre svoje tmavomodré plody s mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Slabé plodenie môže byť spôsobené nevhodnou starostlivosťou o rastlinu. Čo potrebuje a ako sa o ňu treba starať na jeseň, aby sa v lete tešila z bohatej úrody?
Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum), známa aj ako vysoká čučoriedka, je bobuľovitý ker z čeľade vresovité. Pochádza zo Severnej Ameriky a v závislosti od odrody plodí od začiatku júla do konca septembra. Na Slovensku si čučoriedka vysokokvetá začala získavať popularitu koncom 20. storočia. V súčasnosti sa tieto kríky pestujú v mnohých záhradách – predovšetkým pre chutné bobule, ktoré majú tmavomodrú alebo tmavomodrú farbu. Sú šťavnaté, zvyčajne sladké a majú mnoho výživových hodnôt a zdravotných vlastností. Aby však kríky prinášali plody aj v lete, je potrebné sa o rastliny už na jeseň riadne starať. Ako to urobiť?
Čučoriedky – pestovanie a starostlivosť
Čučoriedky sú chutné v surovom aj spracovanom stave. Okrem iného sa z nich dajú pripraviť šťavy, tinktúry a džemy, ale dajú sa pridať aj do ovsenej kaše alebo koláčov. Okrem toho pestovanie čučoriedok nie je obzvlášť náročné. Krík nie je veľmi náročný a málokedy spôsobuje problémy. Ak však chcete, aby sa zdravo vyvíjal a prinášal plody, musíte mu zabezpečiť vhodné podmienky na pestovanie.
Ako pestovať čučoriedky a starať sa o ne? Tu je niekoľko tipov:
- Čučoriedky majú rady slnečné, tienisté a teplé stanovištia.
- Kríky je najlepšie vysádzať na jeseň, hoci sa to dá robiť aj na jar a v lete. Pred výsadbou kríkov do zeme by sa mala pôda vypleť a potom by sa mala pre každú rastlinu vykopať jama hlboká približne 40 cm a široká 70 cm.
- Čučoriedku je potrebné pravidelne zalievať, najlepšie dažďovou vodou, pretože má mierne kyslú reakciu. Silná vrstva mulča rozprestretá okolo rastlín pomôže udržať vlhkosť v pôde.
- Rez čučoriedok je mimoriadne dôležitý. Rez rastliny by sa mal vykonávať každý rok na jar – vtedy odstraňujeme choré a slabé výhonky. Vo štvrtom roku pestovania sa zbavujeme aj najstarších výhonkov. To by sa malo vykonať koncom februára alebo začiatkom marca.
Veľmi dôležité je čučoriedky hnojiť. Rastliny by sa mali prihnojovať aj po plodení. Jeseň je posledný moment, kedy im môžeme poskytnúť potrebné živiny pred zimou. Tie sa uskladnia a použijú v nasledujúcej sezóne. Hnojenie je tiež spôsob, ako udržať vhodne kyslú pôdu.
Čučoriedky slabo rodia? Tu sú dôvody
Jeseň je pre čučoriedky dôležitým obdobím. Je potrebné ich správne vyživovať, aby sa rastliny posilnili a mohli v pokoji prežiť zimu. Čučoriedky najlepšie rastú a rodia v kyslej pôde. Preto potrebuje hnojivá, ktoré ju nielen vyživujú, ale zároveň nenarušujú kyslú pôdnu reakciu. Optimálne pH pôdy pre túto rastlinu je 4,5 – 5,5.
Neplodnosť alebo slabá plodnosť čučoriedok zvyčajne súvisí s chybami pri pestovaní. Nevhodná poloha, zlá pôdna reakcia alebo kŕmenie rastlín nevhodnými hnojivami majú negatívny vplyv na stav kríkov. Je tiež vhodné pamätať na to, aby sa hnojenie čučoriedok vykonávalo v správnom čase. Najlepšie je to urobiť po zbere úrody, t. j. na prelome augusta a septembra, ale rastliny je možné prihnojiť aj neskôr – dokonca až do polovice októbra.
Jesenné hnojenie čučoriedok. Aké hnojivo si vybrať?
Pri príprave hnojenia čučoriedok je najlepšie zvoliť špecializované hnojivá, ktoré sú určené špeciálne pre čučoriedky. Obsahujú veľa draslíka a fosforu a málo dusíka. Okrem toho znižujú pH pôdy, čím ju okysľujú. Dusíkaté hnojivá by mohli zbytočne stimulovať rast rastlín, a to by sa nemalo robiť pred zimou. S množstvom hnojiva to však nepreháňajte, aby ste nespálili korene a tým rastlinu neoslabili. Vždy sa držte informácií a rád uvedených na etikete výrobku.
Čučoriedky by sa mali prihnojovať kompostom. Môžete ho nahradiť aj vrstvou mulča z borovicovej kôry alebo drevnej štiepky. Tým sa ešte viac obmedzí rast burín a zabráni sa strate vlhkosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mulčovanie šiškami a kyslým šiškovým kompostom. Najlepšia výživa pre kyslomilné rastliny
Základné ošetrenia na jeseň. V lete bude čučoriedka prinášať ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.