14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/demamiel62).
Kostihoj je známy už celé stáročia. Má nápadné, fialovo-purpurové kvety, preto sa pestuje v záhrade ako okrasná rastlina, ale nielen. Je známy predovšetkým pre svoje liečivé vlastnosti na posilnenie kostí a kĺbov. Dá sa použiť aj na prípravu hnojiva na hnojenie a ochranu rastlín pred škodcami. Jeseň je ideálny čas na presádzanie a rozmnožovanie kostihoja . Ako to urobiť správne? Skúsený záhradník prezrádza najdôležitejšie pravidlá.
Kostihoj – vlastnosti
Kostihoj je vytrvalá bylina patriaca do čeľade brutnákovité. Jej liečivé vlastnosti sú známe už od staroveku – používala sa na liečbu poranení, zápalov kĺbov a dokonca na urýchlenie hojenia zlomenín kostí. Okrem toho má aj regeneračný účinok na pokožku. Na Slovensku rastie skorocel po celej krajine, a preto sa považuje za bežnú rastlinu. Najbežnejší je kostihoj lekársky, ale existuje niekoľko ďalších druhov tejto rastliny. Líšia sa určitými vlastnosťami vrátane veľkosti alebo farby kvetov.
Kostihoj zvyčajne dorastá do výšky jedného metra. Jeho koreň je hrubý a silne rozvetvený a môže dorásť až do dĺžky 30 cm. Stonka rastliny je vzpriamená, celá hrubo chlpatá, zatiaľ čo stred je dutý. Spodné listy sú veľmi veľké, stopkaté a vajcovito kopijovité. Horné majú naopak menšiu plochu. Listy kostihoja sú tiež pokryté drobnými chĺpkami. Táto rastlina zvyčajne kvitne od mája do konca leta. Kvetenstvo pripomína zvonec s rúrkovitým tvarom. Zvyčajne majú fialovo-purpurovú farbu (zriedkavo bielu alebo krémovú).
Kedy a ako presádzať kostihoj?
Kostihoj je rastlina, ktorá sa ľahko pestuje, pretože má len málo požiadaviek. Rastie na slnku, v polotieni alebo v tieni. Hoci má rada vlhkú pôdu, dobre sa jej bude dariť aj na suchom mieste. Ak však chcete, aby bol kostihoj nápadnejší, oplatí sa vyhovieť jeho preferenciám. Je však dôležité mať na pamäti, že táto rastlina môže byť veľmi expanzívna, pretože sa rýchlo rozširuje a hlboko zakoreňuje. Časom môže tesne pokryť povrch pôdy a prehlušiť ostatné rastliny.
Najlepší čas na presádzanie kostihoja je neskorá jeseň. Najskôr vykopte čo najväčší koreňový bal. Pri tomto úkone treba byť opatrný, pretože korene kostihoja sú krehké a ľahko sa lámu. Po vykopaní rastliny odstráňte jej listy a potom ju premiestnite na nové miesto. Nakoniec ju jednoducho výdatne zalejte. Na druhej strane môžete listy kostihoja zlikvidovať na komposte. Stojí tiež za to vedieť, že ide o mrazuvzdornú rastlinu, takže nepotrebuje zimnú prikrývku.
Ako rozmnožovať kostihoj? Metódy
Ako sme už spomenuli, kostihoj je expanzívna rastlina, a preto by sa mala vysádzať opatrne. Napriek tomu je vysoko cenenou rastlinnou surovinou a využíva sa dokonca aj v záhradníctve. Možno z nej pripraviť cenné prírodné prípravky (napríklad hnojivá, odvary alebo extrakty), ktoré pomáhajú pri pestovaní a ochrane rastlín. Preto sa oplatí mať ju vo svojej záhrade.
Existuje niekoľko spôsobov rozmnožovania kostihoja. Možno to urobiť semenami, ktoré sa vyseje 1 cm hlboko skoro na jar. Po vzídení by sa mali rastliny preriediť, pričom sa ponechajú medzery asi 30 cm. Kostihoj pravidelne zalievajte (najmä v období sucha). Je tiež vhodné zabezpečiť pravidelné odstraňovanie buriny, aby rastlina mala dostatok priestoru na rast.
Kostihoj sa môže rozmnožovať aj vegetatívne koreňovými odrezkami alebo delením. To možno vykonať na jar, ale najviac sa odporúča jesenný termín.
Rozmnožovanie kostihoja koreňovými odrezkami
Ako sa rozmnožuje kostihoj koreňovými odrezkami? Skúsený záhradník na svojom kanáli na YouTube Naturally About Gardens prezrádza niekoľko cenných rád. Prvým krokom je vykopať materskú rastlinu. Potom odoberte zdravý koreňový materiál. Nájdite korene s hrúbkou ceruzky a potom ich pomocou záhradníckych nožníc narežte na kúsky dlhé 6 až 10 cm. Ďalším krokom je príprava nádoby s kvalitným substrátom. Predtým pripravené koreňové odrezky môžete umiestniť vertikálne, šikmo alebo naplocho. Pri vertikálnom sadení je dôležité zachovať orientáciu nahor. Odrezky by mali byť zakryté zeminou.
Po vysadení by sa mali živé odrezky zaliať a ponechať vonku až do jari. S príchodom tepla vyrastú z odrezkov mladé výhonky a listy. Po zakorenení ich presaďte na konečné miesto (zvyčajne okolo júna).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ovisnuté listy, zelenkasté kvety. Časť nasypte do kvetináča, aby ste dodali lopatkovcu silu
V podzemí je ukrytý obrovský poklad. Vykopávajte v novembri, posilnite imunitu a zlepšite stav čriev
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.