13.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: facebook.com/nytimes shutterstock/Anton_Ivanov).
Minulý víkend sa prvotriedne menu Titanicu predalo na aukcii vo Veľkej Británii. Karta dosiahla závratnú sumu 84 000 libier, teda približne 96 330 EUR. Fotografiu menu si môžete pozrieť online. Dozvedáme sa z nej, čo mohli jesť najbohatší cestujúci 11. apríla 1912, len tri dni pred katastrofou.
Menu Titanicu predal aukčný dom Henry Aldridge & Son z Wiltshire vo Veľkej Británii. Podľa denníka The Guardian sa našlo vo fotoalbume zo 60. rokov minulého storočia, ktorý kedysi patril Lenovi Stephensonovi, historikovi z Dominionu v Novom Škótsku v Kanade. Nie je celkom jasné, ako menu prežilo potápajúcu sa loď a skončilo v Stephensonových rukách. Andrew Aldridge z aukčného domu pre New York Times povedal, že menu, ktoré bolo práve predané, bolo vo vode. Je to pravdepodobne jediný zachovaný exemplár jedálneho lístka z 11. apríla 1912.
„Hovoril som s niekoľkými múzeami po celom svete a hovoril som s mnohými našimi zberateľmi Titanicu. Inú [kópiu z toho dňa – pozn.red.] som nikde nenašiel.“
– povedal Aldridge pre Guardian.
Ako však zdôrazňuje NYT, sú tu prežité jedálne lístky, no z iných dní nešťastnej plavby. Prvotriedne menu z posledného obeda na lodi sa predalo v roku 2012 za 120 000 dolárov (112 434 EUR). V roku 2015 sa menu z poslednej večere podávanej cestujúcim prvej triedy predalo za 118 000 dolárov (približne 110 582 EUR).
Menu Titanic sa predalo za 84 000 libier. Čo jedli cestujúci?
Fotografiu karty z 11. apríla nájdete online. Ľahko z nej vyčítate, čo mohli v ten deň zjesť najbohatší pasažieri parníka. Na výber bolo množstvo mäsitých jedál, vrátane tournados, hovädzieho jedla, steaku z hovädzej sviečkovice, lososa s holandskou omáčkou, jahňaciny s mätovou omáčkou, pečeného kurčaťa či kačice na víne.
Mäso sa podávalo s ryžou, zemiakmi, paštrnákovým pyré a zeleným hráškom. Ochutnať ste mohli aj ustrice. Dezert obsahoval puding Victoria (britské médiá špekulujú, že ide o varený puding s ovocím), marhuľový bourdaloue, francúzsky marhuľový koláč a petits mocka, pravdepodobne druh kávového koláča.
Tieto pochúťky si pasažieri prvej triedy vychutnávali len tri dni pred potopením Titanicu. Loď spoločnosti White Star Line narazila na ľadovec na svojej prvej plavbe tesne pred polnocou 14. apríla 1912. Loď sa potopila 15. apríla po 2:00. Hoci údaje o obetiach nie sú presvedčivé, odhaduje sa, že zomrelo približne 1 500 z 2 200 ľudí. Pred opustením prístavu bol Titanic označený za nepotopiteľný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
James Cameron o podobnostiach medzi katastrofami Titanicu a Titanu: „Je to neskutočné“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.