14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Alejandro Quintanar).
Vedci našli organizmy, ktoré môžu posunúť vznik zložitého života o 750 miliónov rokov dozadu. Je to nepochybne prelomový objav vo vede.
Medzinárodný tím vedcov našiel v západnej Austrálii malé fosílie, ktoré by mohli byť pre vedu veľkým prelomom. Odhaľujú skok v zložitosti života na Zemi, ktorý sa časovo zhodoval so zvýšením obsahu kyslíka v zemskej atmosfére a oceánoch. Išlo o udalosť, ktorá sa odohrala približne pred 2,4 miliardami rokov a zásadne zmenila povrch našej planéty. Predpokladá sa, že spôsobila masové vymieranie a otvorila cestu k rozvoju zložitejšieho života. Doteraz sa našlo len málo dôkazov na podporu tejto teórie. Objavené mikrofosílie to menia.
„To, čo ukazujeme, je prvý priamy dôkaz, ktorý spája zmenu prostredia počas Veľkej kyslíkovej katastrofy s nárastom zložitosti života,“ povedala profesorka Erica Barlowová z Katedry vied o Zemi na Penn State. – „Táto hypotéza už bola vyslovená, ale fosílnych záznamov je tak málo, že sme ju nemohli potvrdiť.
Aké sú objavené mikrofosílie?
Pred Velkou kyslíkovou katastrofou existovali jednoduché eukaryotické organizmy, teda organizmy bez bunkového jadra (napríklad baktérie). V porovnaní s modernými organizmami sa mikrofosílie z Austrálie viac podobali na druh rias. Riasy, rovnako ako všetky ostatné rastliny a živočíchy, sú eukaryoty, zložitejšie organizmy, ktorých bunky majú jadro obklopené membránou.
Na určenie toho, či mikrofosílie zanechali eukaryotické organizmy, je potrebná ďalšia práca, ale podľa vedcov by táto možnosť mala významné dôsledky. Posunula by známe záznamy o eukaryotických mikrofosíliách o 750 miliónov rokov.
Tieto konkrétne fosílie sú pozoruhodne dobre zachované, čo umožnilo komplexné štúdium ich morfológie, zloženia a komplexnosti. Výsledky poskytujú nádherné okno do meniacej sa biosféry pred miliardami rokov. – Christopher House, profesor vied o Zemi na Penn State a spoluautor štúdie, uviedol vo vyhlásení.
Profesor Barlow dodal, že nájdené mikrofosílie vykazujú jasnú podobnosť s kolóniami rias vrátane tvaru, veľkosti a rozloženia kolónie, jednotlivých buniek a membrán okolo buniek a kolónie. – Vykazujú pozoruhodnú podobnosť, takže na základe tohto porovnania môžeme povedať, že tieto fosílie boli pomerne zložité. Vo fosílnych záznamoch sa nenachádza nič podobné, a predsa vykazujú nápadnú podobnosť s modernými riasami,“ uviedol výskumník.
Vedci sa domnievajú, že ich objav je dôležitý nielen pre štúdium života na Zemi, ale aj vo vesmíre. Možno tam bude možné nájsť nielen jednoduché baktérie, ale aj zložitejšie organizmy, aj keď majú mikroskopickú veľkosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Archeológovia vo švajčiarskych horách našli starobylú stavbu
V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.