14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alexmak7).
Pri návšteve kvetinárstva alebo záhradného centra nás rýchlo zaujme hrdo vyzerajúci vianočný kaktus. Túto rastlinu radi použijeme na vianočnú výzdobu našich domovov, kde nahradí prozreteľnú betlehemskú hviezdu. Prečo druh obsypaný púčikmi začne o ne prichádzať už niekoľko dní po kúpe? Poradíme vám, ako prispôsobiť domáce podmienky na pestovanie vianočného kaktusu.
Vianočný kaktus – vlastnosti
Zygocactus, shlumbergera alebo vianočný kaktus. Všetky tieto názvy označujú jednu z najvýraznejších kvitnúcich črepníkových rastlín, ktorá sa počas jesenného a zimného obdobia stáva skutočnou ozdobou domov a bytov. Tento druh rastie v tropických dažďových pralesoch Brazílie. Je klasifikovaný ako epifyt, t. j. rastlina, ktorá rastie na stromoch a skalách.
V súčasnosti existuje až 200 pestovaných odrôd vianočného kaktusu, ktoré majú jedno spoločné – všetky kvitnú s príchodom zimy. Pôvodné kvety rastliny vyzerajú ako dlhé zvončeky vyrastajúce zo spiacich púčikov na vrchole najmladšieho segmentu. Púčiky priťahujú pozornosť šťavnatými ružovými, fialovými a červenými farbami, hoci existujú aj biele a krémové druhy. V dôsledku početných modifikácií sa pestujú aj dvojfarebné odrody.
Poloha pre kaktus
V posledných novembrových dňoch alebo v prvých decembrových dňoch môžeme začať netrpezlivo čakať na rozkvitnutie kaktusu. Ak si chcete exotický vzhľad rastliny užívať čo najdlhšie, umiestnite ju do polotieňa alebo na miesto, kde k nej dopadá len rozptýlené svetlo. Hoci je lákavé obdivovať kvety na plnom slnku, môže to rastlinu oslabiť.
Dôležité je tiež dbať na teplotu, ktorá by sa v lete mala pohybovať okolo 20 stupňov Celzia a v zime by nemala prekročiť 10 stupňov Celzia. S objavením sa prvých kvetov na vianočnom kaktuse sa zdržte jeho premiestňovania z miesta na miesto. V tomto období sa rastlina stáva veľmi citlivou a na akékoľvek zmeny reaguje zhadzovaním pukov.
Zalievanie a presádzanie vianočného kaktusu
Keď zistíte, že vianočný kaktus už nadobro začal kvitnúť, skúste ho zalievať veľmi mierne. Kvetinári upozorňujú, že substrát rastliny by mal byť stále vlhký. Odborníci tiež odporúčajú zaradiť do starostlivosti špeciálne vybrané tekuté hnojivá, ktoré by sa mali aplikovať raz za dva týždne. Je dôležité ponechať ich na obdobie odpočinku rastlín.
Pri pestovaní vianočného kaktusu nehrozí, že by sme museli rastlinu často presádzať. Dobre ošetrované druhy je vhodné každé 3 – 4 roky presadiť do nového kvetináča. Keď nastane tento čas, pripravenú nádobu treba naplniť špeciálnou zeminou pre kaktusy. Je dôležité, aby bola dostatočne priepustná. Kaktus by si mal pomerne rýchlo osvojiť nové podmienky. Kvetinári upozorňujú, že po odkvitnutí stratia lesklé a mäsité listy rastliny svoj pôvodný lesk. Toho by ste sa však nemali obávať.
Ako stimulovať vianočný kaktus k opätovnému kvitnutiu?
Rozprávkový vzhľad kvetov vianočného kaktusu nás núti obdivovať ich neustále počas celého roka. Existuje spôsob, ako pomôcť stimulovať rastlinu k opätovnému kvitnutiu. Celé tajomstvo spočíva v tom, že mu dvakrát ročne doprajete odpočinok. Prvý odpočinok je medzi augustom a októbrom a druhý na prelome februára a marca, tesne po odkvitnutí. Počas tohto obdobia by sa mala rastlina premiestniť do chladnej miestnosti, hnojenie by sa malo úplne zastaviť a frekvencia zalievania by sa mala znížiť. Ak sa tieto odporúčania dodržia, rastlina opäť zakvitne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týmto odvarom zalejte vianočný kaktus. Bude sa pýšiť kvetmi
Postarajte sa o svoj vianočný kaktus. Čoskoro bude obsypaný farebnými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.