14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/testing).
Misia Tianwen-3 môže byť prvou v histórii ľudstva, ktorá prinesie vzorky z Marsu na Zem na výskum. NASA a ESA plánujú podobný projekt, no Číňania chcú predbehnúť obe vesmírne agentúry a byť prví. Ak sa im to podarí, materiál z Marsu sa na našu planétu dostane začiatkom 30. rokov 20. storočia.
Pravdepodobne ste už počuli, že NASA a ESA chcú doručiť vzorky z Marsu na Zem, kde ich budú lepšie skúmať ako existujúce rovery? Táto misia už v skutočnosti prebieha, pretože bude zahŕňať Perseverance, ktorá pristála na povrchu červenej planéty takmer pred tromi rokmi, a bude zbierať príslušný materiál. Medzitým chcú Číňania poraziť Američanov a Európanov.
Čína pripravuje misiu Tianwen-3
Čína má za sebou veľmi úspešnú misiu Tianwen-1 . V rámci nej bol na Mars dodaný rover Zhurong a na obežnej dráhe červenej planéty je aj sprievodná sonda. Toto je prvá misia Ríše stredu súvisiaca s týmto svetom. Krajina chce nasledovať a pripravuje sa na projekt s názvom Tianwen-3.
Misia Tianwen-3 je ďalším počinom Čínskej národnej vesmírnej agentúry súvisiacim s prieskumom Marsu. V rámci neho sa uskutočnia dva štarty (v roku 2028). Presný priebeh misie nie je známy. Vieme však, že Čína chce v rámci nej zozbierať vzorky z povrchu Marsu, ktoré potom pošlú do laboratórií na Zemi. Medzitým sa má uskutočniť aj výskum klímy.
Čína chce doručiť vzorky z Marsu na Zem skôr, ako NASA
Ak pôjde všetko podľa plánu, vzorky z Marsu zozbierané v rámci misie Tianwen-3 dorazia na Zem v júli 2031. Ak sa jej podarí dodržať harmonogram, Čína bude asi dva roky pred NASA a ESA, pretože koniec misie Mars Sample Return je v súčasnosti naplánovaný na rok 2033. Či sa tak stane, sa dozvieme až časom. Číňania však majú stále viac skúseností s vesmírnymi misiami, ktorých dobrým príkladom sú lunárne Chang’e 4 a 5, a to nám umožňuje predpokladať, že to bude realizovateľné.
Mars priťahuje čoraz väčší záujem zo strany iných krajín. Planétu skúma aj sonda patriaca Spojeným arabským emirátom. Hovoríme o lodi Hope. Čoraz viac sa hovorí aj o pilotovaných expedíciách na Mars, čo sa tiež môže stať skutočnosťou v budúcom desaťročí a tu môže zohrať veľkú rolu súkromný vesmírny sektor v podobe SpaceX a podobných spoločností.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Astronautky stratili vo vesmíre tašku. Je viditeľná na oblohe
Do vesmíru poslali Shakespearov portrét. Je to súčasť väčšieho plánu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.