16.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pamela Au).
Očarujúce súkvetia pripomínajúce farebné motýle pripravené na odlet. Na domácich parapetoch sa pomaly šíri motýlia orchidea patriaca do rodu Oncidium. Ako sa správne starať o rastlinu, aby niekoľko dní po kúpe neuhynula? Poradíme vám, o čo sa starať ako prvé.
- Motýlie kvety upútajú pestrými farbami, najčastejšie dominuje žltá, červená a oranžová.
- Oncídium by sa nemalo zalievať vodou získanou priamo z vodovodu. Na zavlažovanie je vhodná upravená tekutina, ktorá bola predtým demineralizovaná.
- Motýlia orchidea potrebuje hnojenie, ale veľmi šetrne. Odborníci odporúčajú použiť polovicu dávok uvedených na zakúpených živinách.
Motýlia orchidea oncídium
Mimoriadne atraktívna a stále populárnejšia motýlia orchidea čoraz viac priťahuje pozornosť zákazníkov záhradných centier. Názov rastliny nie je náhodný, pretože jej kvety pripomínajú rozprávkové motýle, ktoré sa zbiehajú na jemné zelenkavé stonky.
Tento druh patrí do rodu oncidium, ktorá zahŕňa stovky druhov, zvyčajne z najexotickejších kútov sveta. Oncídium je typický hybrid, prispôsobený domácim podmienkam pestovania. Oncídium ponúkané na predaj sa vyznačuje cibuľovitými a podlhovastými hľuzami, plochými a kopijovitými listami a tenkými a rozvetvenými stonkami, na ktorých sú priamo drobné kvety.
Požiadavky na svetlo a vlhkosť
Bez prístupu svetla nemôžeme ani dúfať v úspech pri pestovaní oncídia. Rastlina potrebuje prirodzené slnečné svetlo, ale aj tu treba dbať na to, aby sme to s ním nepreháňali. Kvetinári odporúčajú umiestniť rastlinu na miesto, kde k nej dopadá len rozptýlené svetlo.
Druhým aspektom, na ktorý je potrebné dbať, je úroveň vlhkosti. Ako prirodzene zvýšite vlhkosť vzduchu? Pomôcť môžu zvlhčovače umiestnené v blízkosti rastlín. Oncídium ako hybrid je pomerne tolerantné a oveľa lepšie znáša mierne dlhšie sucho ako nadmerný kontakt s vodou.
Výsadba a zalievanie rastliny
Oncídum sa zaraďuje medzi epifyty, teda rastliny, ktoré rastú na iných druhoch. Keď sa rozhodnete pestovať motýliu orchideu doma, odporúča sa zasadiť ju do plastových a priehľadných kvetináčov naplnených sypkým a priepustným substrátom určeným špeciálne pre orchidey. Tento jedinečný druh sa zle vyrovnáva s nadmerným suchom aj s premokrením substrátu.
Korene potrebujú prístup vzduchu, preto sa neodporúča zalievať ich príliš často. Odborníci radia zalievať menej často, ale pomerne výdatne. Dbajú tiež na to, aby podzemné časti rastliny pred ďalším zalievaním vyschli. Dobre funguje patent ponorenia kvetináča do vedra alebo misky naplnenej vodou a následného nechania vyschnúť. Tento spôsob sa odporúča používať raz týždenne.
Nastavenie teploty
Aj pravidelná a dobre zvolená starostlivosť bude málo účinná, ak budeme motýliu rastlinu udržiavať pri nesprávnej teplote. Tento druh potrebuje prístup do tepla po celý rok, ale ukazovateľ na teplomere by sa mal meniť podľa dennej doby. Počas letného dňa by sa ortuťová tyč mala pohybovať okolo 22 – 26 °C a v noci okolo 18 – 20 °C, zatiaľ čo v zime nastavíme teplotu cez deň na 20 – 22 °C a v noci ju znížime na 15 – 16 °C.
Letné mesiace nám túto úlohu uľahčujú bez toho, aby sme museli stúpať k výšinám kreativity. Nezabudnite rastliny chrániť pred dažďom a priamym slnečným žiarením. Starostlivosť o motýliu orchideu sa stáva o niečo náročnejšou v zime, keď sa nadobro začína vykurovacia sezóna. Vtedy sa oplatí umiestniť orchideu do miestnosti, kde si môžeme dovoliť stlmiť radiátory alebo jemne odokryť okná. Nezabúdajte však na to, že ich nesmieme držať v prievane.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte ho do vody a zalejte ním orchideu. Nové kvety sa objavia veľmi rýchlo
Nalejte ho do orchidey a tá bude rásť ako blázon. Všetko, čo potrebujete, je jedna zložka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.