16.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoroyalty).
Chcete stráviť príjemný jesenný večer s knihou v ruke, ale radiátor je polostudený? Nemusíte mrznúť pod dekou ani volať profesionálov, pretože to môžete urobiť sami a niekoľkými pohybmi ruky. Ako svoj radiátor opäť správne sprevádzkovať? Poďme to zistiť.
Je radiátor studený? Možné príčiny
Polostudený radiátor môže byť veľmi nepríjemný a môže nám prekaziť jesenné plány. Treba však vedieť, že nie vždy hreje rovnomerne: niekedy sa stane, že jedna časť je teplejšia a druhá chladnejšia, ale rozdiely by nemali byť výrazné. Ak v skutočnosti len polovica radiátora hreje tak, ako má, a druhá polovica vôbec, je to znamenie, že musíte rázne zakročiť. Čo môže byť príčinou? Poďme to zistiť.
Zvýšte teplotu!
Ak je náš dom alebo byt napojený na centrálne vykurovanie, tento problém sa nás netýka. Iná situácia je, ak máme v dome kotol, ktorý nám ohrieva radiátory. Niekedy môže byť dôvodom jednoducho to, že má príliš nízky výkon, takže zvýšenie prietoku vody v spotrebiči alebo nastavenie vyššej teploty môže problém účinne vyriešiť.
Porucha termostatu
Niekedy môže byť ľadový radiátor dôsledkom chybného termostatu, t. j. časti s regulátorom, ktorá je zodpovedná za nastavenie výkonu radiátora. Niekedy ho stačí vytiahnuť a pomocou kľúča ho dotiahnuť a nastaviť do požadovanej polohy. Na samom konci je potrebné umiestniť na hlavicu rukoväť s číselníkom, aby sa pomocou nej dal regulovať výkon radiátora.
Zavreté ventily môžu všetko pokaziť
Niekedy sú vinníkmi polostudeného radiátora ventily, čo sa zvyčajne stane hneď po inštalácii radiátorov. Niekedy je potrebné skontrolovať a nastaviť vstupný ventil, teda ten, cez ktorý voda vstupuje do radiátora. Niekedy je zadržiavanie tepla spôsobené nesprávnym nastavením vypúšťacieho ventilu, ktorý sa zvyčajne nachádza v spodnej časti radiátora. Obe časti sa dajú ľahko nastaviť pomocou kľúča. Musí sa to však robiť opatrne.
Zavzdušnený radiátor
Vo väčšine prípadov je vinníkom zavzdušnený radiátor. Našťastie sa tohto problému môžete zbaviť v niekoľkých krokoch. Stačí, ak si vezmeme misku, kľúč a skrutkovač a nájdeme odvzdušňovací ventil. Skôr ako sa však pustíte do tejto úlohy, musíte najprv radiátor vypnúť a počkať, kým úplne vychladne. Až potom môžete pod ventil umiestniť misku a opatrne ním krúžiť. Najprv budete počuť šumivý zvuk a potom uvidíte kvapkanie vody. Odvzdušnenie je dokončené, keď z ventilu vyteká voda rovnomerným prúdom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má zmysel vypínať kúrenie v noci? Slováci si neuvedomujú dôsledky
Platíte vysoké účty za kúrenie? Vďaka funkcii skrytého ohrievača ich môžete zmenšiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.