16.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Andrea Piacquadio).
Existuje niekoľko činností, ktoré nám bránia v intelektuálnom rozvoji. Pôsobia „normálne“ a neškodne, no ak im podľahneme, nebude ľahké pred nimi uniknúť. Čomu sa inteligentní ľudia vyhýbajú ako moru?
Ukázalo sa, že existuje niekoľko vecí, ktoré inteligentní ľudia nikdy nerobia. Alebo sa o to aspoň snažia, veď sú to predsa len ľudia, ktorí dennodenne zápasia s rôznymi ťažkosťami. Niekedy upadnú do nebezpečných vzorcov, ktoré narúšajú ich intelektuálny vývoj. Aké sú tieto aktivity? Niektoré sa zdajú neškodné, ale sú skutočnými pascami mysle.
Neusilujú sa o dokonalosť za každú cenu
Zdalo by sa, že snaha o dokonalosť je absolútne očakávaná. Ide však o nebezpečnú pascu, ktorá namiesto toho, aby nám pomáhala rozvíjať sa, nás môže len brzdiť. Ak sa toľko sústredíme na zlepšenie seba, môžeme sa stať paranoidnými.
Stojí za to pamätať si svoju minulosť, ale nestojí za to sa ňou prehnane zaoberať. Aj keď niektoré situácie ľutujeme, najlepšie je túto ľútosť premeniť na učenie sa do budúcnosti a motiváciu zlepšovať samých seba, svoje vzťahy s inými ľuďmi a zlepšovať svoje zručnosti.
Zotrvanie v problémoch vám tiež nepomôže intelektuálne sa rozvíjať. Hľadanie riešení je dobré a potrebné, ale rovnako ako v prípade snahy o dokonalosť je ľahké zafixovať si dokonalé riešenie. Také niečo zvyčajne neexistuje. V strese mozog funguje oveľa horšie a vyvíja sa pomalšie, takže niekedy stojí za to nechať ho ísť.
Dištancujú sa od negatívnych ľudí
Ľudia okolo nás nám s tým často nepomáhajú. Ich negatívny postoj ovplyvňuje našu pohodu a možnosti intelektuálneho rozvoja. Pristrihávanie krídel, demotivujúce komentáre či sťažovanie sa nám rozhodne neprospievajú, a preto sa inteligentní ľudia snažia vyberať si firmu s rozumom.
Pre mnohých ľudí nie je asertivita ľahká vlastnosť. Je to však potrebné, ak nám záleží na vlastnom rozvoji. Robiť veci, ktoré nechceme, má dopad na našu psychiku, čo často vedie k stresu, vyhoreniu až depresii. Aby ste sa pred tým ochránili, stojí za to naučiť sa povedať nie.
Inteligentní ľudia si vyberajú boje, ktoré chcú viesť. Nezaujímajú ich nezmyselné hádky, ktoré nič neprispievajú k rozhovoru alebo ich intelektuálnemu životu. Áno, keď je pre nás téma dôležitá, oplatí sa za ňu bojovať, no keď ide o menej dôležité veci, niekedy stojí za to nechať ju ísť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Písal o tom už Aristoteles. Čo je emocionálna inteligencia?
Čo robia miliardári, keď sa zobudia? Osvojte si 8 návykov a začnete svoj deň úplne inak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.