18.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Denise H./Valeria Boltneva & shutterstock.com/nblx ).
Lekári a odborníci na výživu upozorňujú, že väčšina Slovákov trpí nedostatkom vitamínov a minerálov. Je to spôsobené najmä nesprávnou stravou, ale aj stresom a nedostatočne zravým životným štýlom. Viaceré štúdie ukazujú, že z roka na rok prijímame menej základných živín a musíme ich dopĺňať. Tu sú najčastejšie nedostatky v strave Slovákov. Ako ich liečiť?
Nedostatok vitamínu D
Vitamín D je skupina steroidov rozpustných v tukoch, ktoré sú potrebné na udržanie správnej rovnováhy vápnika a fosforu v tele a na normálnu štruktúru a funkciu kostí.
Vitamín D je tiež prohormón, čo znamená, že sa môže premeniť na správnu hormonálne aktívnu látku. Vitamín D, najmä forma vitamínu D3, sa tvorí pod vplyvom slnečnej energie v hlbšej vrstve kožných buniek. Tento proces trvá niekoľko hodín.
Výskum ukazuje, že až 1 miliarda ľudí na celom svete trpí nedostatočnou hladinou vitamínu D v krvi. Tento problém majú aj Slováci, pretože v našej krajine je ťažké pravidelne získavať túto zložku zo slnka. Výsledkom je nedostatok D3 v organizme, ktorý sa prejavuje okrem iného:
- únavou a fyzickým vyčerpaním
- časté infekcie a choroby
- bolesti kostí a chrbta
- bolesťami svalov
- vypadávanie vlasov
- pomalé a ťažké hojenie rán
- výkyvy nálad a dokonca depresie
Hlavným zdrojom vitamínu D je, samozrejme, slnko. Nachádza sa aj v niektorých potravinách, ale je ho v nich tak málo, že najlepším riešením pri jeho nedostatku je jeho dopĺňanie. Hoci sa v posledných rokoch stalo dopĺňanie vitamínu D3 pomerne módnym, lekári pripomínajú, že by sa nemal užívať „preventívne“ alebo na vlastnú päsť, ale pod dohľadom lekára. Predtým by ste si tiež mali dať urobiť krvný test a overiť si, či je takáto liečba vôbec potrebná.
Nedostatok železa
Železo je súčasťou mnohých bielkovín a kľúčovým prvkom hemoglobínu. Je súčasťou červených krviniek a myoglobínu a má veľmi dôležitú funkciu pri prenose kyslíka vo svalových tkanivách. Železo prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, chráni pred infekciami, posilňuje nervový systém a je zodpovedné za udržiavanie intelektuálnych a fyzických funkcií.
Telo si nedokáže železo vyrobiť samo. Preto nie je prekvapujúce, že pomerne veľa ľudí, hlavne žien, trpí nedostatkom tejto zložky, ktorý sa prejavuje najmä týmto:
- slabosť organizmu
- bledá pokožka
- bolesťami svalov a kĺbov
- pomalosť
- anémia
- závraty
- dýchavičnosť
- búšenie srdca
- poruchy vedomia
Železo prijímame z potravy a najväčšie množstvo sa nachádza v červenom mäse, údeninách, kvalitnej paštéte alebo čiernom pudingu. Bohatým zdrojom železa sú aj vnútornosti a ryby.
Vegetariáni a vegáni preto často trpia nedostatkom železa, ale aj oni sú schopní absorbovať dostatočné množstvo tejto živiny zo stravy. Železo sa nachádza v potravinách, ako je bôb, fazuľa, červená repa, kôpor, petržlen a špenát, ako aj v niektorých druhoch ovocia.
Ľudia trpiaci závažným nedostatkom železa musia užívať vhodne zvolené výživové doplnky. Tie by sa mali užívať pod lekárskym dohľadom!
Nedostatok horčíka
Horčík je vnútrobunkový katión, ktorý sa nachádza v každej bunke tela. Medzi jeho hlavné funkcie patrí stabilizácia nervového systému, zlepšenie fungovania šedých buniek, metabolizmus tukov, bielkovín a sacharidov a dodávanie energie telesným tkanivám a bunkám. Horčík zlepšuje myslenie a pamäť, zabraňuje tvorbe kameňov v obličkách, pomáha pri liečbe astmy a bronchitídy, reguluje činnosť štítnej žľazy a zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému.
Žiaľ, čoraz viac ľudí trpí výrazným nedostatkom horčíka, ktorý je podľa lekárov spôsobený konzumáciou vysoko spracovaných potravín, stresom a stravovaním „v behu a v zhone“.
Hlavnými príznakmi nedostatku tohto prvku sú:
- nespavosť
- búšenie srdca
- nevoľnosť
- zášklby očných viečok
- závraty a bolesti hlavy
- svalové kŕče
- časté infekcie
- problémy so sústredením
- lámavé vlasy a nechty
- úzkosť.
Predchádzanie nedostatku horčíka je, samozrejme, spojené so správnou a vyváženou stravou. Horčík sa vo veľkom množstve nachádza vo výrobkoch, ako sú napr:
- obilniny
- strukoviny
- morské plody
- čokoláda
- orechy
- jačmenné krúpy
- žltý syr
- banány.
V prípade extrémneho nedostatku horčíka vám lekár, samozrejme, predpíše vhodne zvolenú doplnkovú výživu.
Nedostatok jódu
Jód je stopový prvok, ktorý je nevyhnutnou súčasťou hormónov štítnej žľazy tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3). Regulujú mnohé dôležité biochemické reakcie vrátane syntézy bielkovín a enzymatickej aktivity a sú nevyhnutné pre normálny vývoj kostry a centrálneho nervového systému u plodov a dojčiat.
Nedostatok tohto prvku v tele sa prejavuje ako:
- priberanie na váhe
- opuchom krku
- vypadávanie vlasov
- kožné zmeny
- únava a slabosť
- zmeny srdcového rytmu
- silná alebo nepravidelná menštruácia
Ľudia, ktorí trpia nedostatkom jódu v tele, by mali najprv zmeniť svoj jedálniček a konzumovať viac potravín bohatých na jód. Najlepšími zdrojmi jódu sú:
- čerstvé ryby, najmä: treska, halibut, pollock
- syr gouda
- kefír
- cmar
- hnedá ryža
- do stravy zaraďte aj jodizovanú soľ
Nedostatok omega-3 mastných kyselín
Omega-3 mastné kyseliny patria do skupiny polonenasýtených mastných kyselín. V ľudskom tele sa nevytvárajú a tie, ktoré sú dodávané s potravou, môžu podliehať enzymatickým premenám. Počas tohto procesu vznikajú fyziologické látky potrebné pre fungovanie organizmu.
Omega-3 mastné kyseliny majú silný protirakovinový účinok, podporujú činnosť mozgu a očí, zlepšujú činnosť srdca, posilňujú kosti a kĺby a priaznivo pôsobia na pokožku. Medzi príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín patria:
- oslabená imunita
- časté infekcie
- alergie
- rozvoj hypertenzie
- ateroskleróza
- problémy so sústredením a pamäťou
- únava a depresívne stavy
- problémy s pokožkou a vlasmi.
Je potrebné vedieť, že dlhodobý nedostatok omega-3 mastných kyselín môže viesť k vážnym ochoreniam kardiovaskulárneho a nervového systému a dokonca k riziku vzniku rakoviny.
Najbohatším zdrojom mastných kyselín sú najmä ryby:
- čerstvý losos
- údené makrely
- sardinky v oleji
- pstruh
- sleď
Kyseliny sa nachádzajú aj v ľanovom, ricínovom, repkovom a sójovom oleji, vlašských orechoch a ľanových semenách.
Nedostatok vitamínu B12
Vitamín B12 alebo kobalamín sa nachádza najmä v živočíšnych produktoch. Podieľa sa na metabolizme tukov, bielkovín a sacharidov, delení buniek a syntéze nukleových kyselín DNA a RNA a bielkovín. Vitamín B12 je tiež zodpovedný za tvorbu červených krviniek, zlepšuje fungovanie nervového systému, podporuje dobrú náladu a je zodpovedný za syntézu buniek, hlavne kostnej drene.
Keď telu chýba vitamín B12, objavujú sa príznaky, ako napr:
- slabosť
- bolesti hlavy
- kožné zmeny
- ochorenia ústnej dutiny
- výkyvy nálad a dokonca depresie
Aby ste predišli nedostatku B12 v tele, prvým krokom je správna strava. B12 sa nachádza v živočíšnych produktoch, ako sú napr:
- červené mäso
- ryby
- hydina
- vajcia
- mlieko a iné mliečne výrobky
Vegáni by mali pravidelne siahať po obohatených potravinách, t. j. potravinách, ktoré obsahujú vitamíny a živiny, ktoré sa v nich prirodzene nenachádzajú. Medzi takéto potraviny patria napríklad raňajkové cereálie, rastlinné mlieko, rastlinné jogurty alebo niektoré druhy chleba.
Liečba nedostatku vitamínu B12 spočíva v doplnení koncentrácie tohto vitamínu vhodne zvolenou ústnou výživou alebo v extrémnych prípadoch injekciami.
DÔLEŽITÉ: Lekári vyzývajú ľudí, aby neužívali doplnky vitamínu B12 ako preventívne opatrenie „pre každý prípad“, ale aby si vopred nechali urobiť príslušné testy a v prípade zistenia nedostatku kontaktovali svojho lekára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri prípravky na nedostatky. Rýchle doplnenie zásob v tele
Majú viac draslíka ako paradajky a banány. Jedzte s ohľadom na svoje srdce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.