19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Aj ten najkvalitnejší vankúš časom prestane byť mäkký ako obláčik. Ak na ňom budete spať dlhší čas, určite začne strácať svoj prirodzený tvar a elasticitu a zníži sa váš komfort spánku. Vo vnútri sa budú hromadiť roztoče, vlasy, prach a iné alergény, ktoré neprospievajú vášmu zdraviu. Preto je také dôležité uvedomiť si, ako často by ste mali vankúše vymieňať za nové.
Je normálne, že váš vankúš mäkký ako obláčik sa časom stane plochším a nepríjemnejším. Aj ten najkvalitnejší výrobok časom stratí svoju elasticitu a spánok už nie je taký pokojný a pohodlný ako predtým. Keď uvidíte, že sa vankúš natrvalo zdeformuje a už neposkytuje dostatočnú oporu vašej hlave a na látkovom poťahu sú žlté škvrny, ktoré pri praní nevychádzajú, okamžite ho vymeňte za nový.
V opačnom prípade sa vám aj v tej najpohodlnejšej posteli bude spať nepohodlne a prach, roztoče, vlasy a iné alergény nahromadené v starom vankúši negatívne ovplyvnia vaše zdravie (najmä u ľudí trpiacich chorobami dýchacích ciest) a kvalitu tvoj spánok.
Ako často by ste mali vymeniť vankúš za nový? Je tu jeden detail
Na otázku, ako často by ste mali vymieňať vankúš za nový, neexistuje konkrétna odpoveď. Vo veľkej miere závisí od jeho výroby.
- vankúš z peria – každých 4-7 rokov. Najodolnejší je vankúš z peria alebo páperia, no aj ten je potrebné z času na čas vymeniť. Keď doslúži, môžete si ho dať zrenovovať. A ak sa ho rozhodnete definitívne vyhodiť, dajte ho do kontajnera so zmesovým odpadom.
- penový vankúš – každé 2-3 roky. V tomto období by si mal udržať dokonalý tvar, postupne sa začne deformovať a spánok už nebude taký pohodlný ako predtým.
- gélový vankúš – každé 2 roky. Pomerne rýchlo stráca elasticitu a používaním miznú jeho hypoalergénne vlastnosti. Z tohto dôvodu sa musí pomerne často vymieňať.
- polyesterový vankúš – každý 1 rok. Polyesterové vankúše sú najmenej odolné a je potrebné ich veľmi často vymieňať, pretože sa ľahko deformujú. Spanie na nich po roku či dvoch už nie je zdravé pre našu hlavu, krk a chrbticu, keďže nedokážu poskytnúť dostatočnú oporu.
Predĺžite tak životnosť vášho vankúša. Zostane hebké a nadýchané roky
Našťastie existujú spôsoby, ako ušetriť na častej výmene výplní vankúšov. Keď viete, ako sa o svoj vankúš starať, aby ste predĺžili jeho životnosť, môže vám vydržať oveľa dlhšie, ako ste očakávali.
V prvom rade, aby bol váš vankúš pohodlný, čistý a hromadilo sa v ňom menej baktérií, nikdy neodstraňujte vrstvy medzi tzv. výplňou a poťahom Teda pokiaľ to nie je na umývanie.
Skúste aj samotný vankúš asi dvakrát do roka vyprať a často ho vytriasť a utĺkať, aby si zachoval svoj tvar. Ak sa na vankúši objavia škvrny, ihneď ich odstráňte, pretože akonáhle zaschnú, bude oveľa ťažšie sa ich zbaviť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dá sa chlieb zmraziť? Pod jednou podmienkou. Len tak bude mäkký a zostane čerstvý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.