19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Amarita).
Ľanové semienka sú ohnivým produktom. Majú široké možnosti využitia na podporu zdravia. Uvádza sa, že ľanové semienko znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, uľahčuje kontrolu glykémie, pomáha pri chudnutí a pri zápche. V akej forme prinesie ľanové semienko najviac výhod? Ako by sa malo používať? Existujú nejaké kontraindikácie? Vysvetľujeme.
Ľanové semienko – čo to je?
Ľanové semienko, malé semienka ľanu obyčajného, veľké len 2 až 3 mm, je jedným z najobľúbenejších prostriedkov známych v prírodnej medicíne a používa sa aj v kuchyni a kozmetike. Považuje sa za jednu zo superpotravín.
Existujú dva druhy ľanového semena – najobľúbenejšie a najrozšírenejšie je hnedé ľanové semeno. O niečo menej rozšírené je ľanové semeno zlatej farby. Semená sa líšia nielen farbou, ale aj svojimi vlastnosťami. Napríklad hnedé ľanové semená sa vyznačujú vyšším obsahom omega-3 kyselín, zatiaľ čo zlaté ľanové semená obsahujú väčšie množstvo bielkovín.
Ľanové semienka – celé alebo mleté?
Ľanové semienka sa dajú kúpiť v celých semienkach aj mleté v obchodoch s potravinami a zdravou výživou.
Keď sa semená zalejú vodou, zväčšia svoj objem a obklopia sa veľkým množstvom slizu. Vzniká tak niečo podobné želé. V tejto forme sa používajú na zmiernenie žalúdočno-črevných ťažkostí.
Ak použijete celé semená, môžete si nimi posypať chlieb, šalát alebo polievky. Odborníci na výživu však odporúčajú semeno pomlieť – mletá forma je ľahšie stráviteľná. Z mletého semena sú živiny pre telo lepšie dostupné.
Pomleté ľanové semienka môžete pridávať do smoothies, kokteilov, jogurtov, pečiva. Možností je veľa. Ak máte doma celé semienka, môžete ich zomlieť napríklad v mlynčeku na kávu.
Ľanové semienka sa používajú na výrobu ľanového oleja.
Ľanové semienko – živiny
Jedna porcia ľanových semienok poskytuje dostatočnú dávku bielkovín, vlákniny a omega-3 mastných kyselín:
- vitamíny skupiny B,
- vitamín E,
- vitamín K,
- vápnik,
- horčík,
- fosfor,
- železo,
- draslík,
- zinok.
Ľanové semeno – vlastnosti
Ľanové semienko je bohaté na antioxidanty. Tie môžu pomôcť predchádzať chorobám tým, že z tela odstraňujú molekuly nazývané voľné radikály. Je tiež dobrým zdrojom lignanov – zlúčenín klasifikovaných ako fytoestrogény. Okrem iného pomáhajú udržiavať homeostázu pri nadbytku aj nedostatku steroidných hormónov. Uvádza sa, že ľanové semeno môže byť viac ako 800-krát bohatšie na lignany ako väčšina iných produktov. A ešte jedna zaujímavosť. Lignany boli skúmané pre ich protirakovinové vlastnosti. Niektoré štúdie spájajú konzumáciu ľanových semienok s nižším rizikom rakoviny prsníka, najmä u žien po menopauze.
Ľanové semienka sú tiež vynikajúcim zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3, ktorá je dôležitá pre zdravie srdca. Používanie ľanového semienka môže byť jedným zo spôsobov, ako znížiť hladinu cholesterolu, a môže výrazne znížiť systolický aj diastolický krvný tlak. Okrem toho môže stabilizovať hladinu cukru v krvi a pomáhať kontrolovať hladinu cukru. Bude preto prospešným doplnkom stravy okrem iného pre osoby trpiace krvným tlakom a osoby s cukrovkou 2. typu.
Vďaka vysokému obsahu vlákniny môže seno prispieť k pravidelnému vyprázdňovaniu a zlepšeniu zdravia tráviaceho systému. Má ochranný a upokojujúci účinok a podporuje črevnú bakteriálnu flóru. Je účinným pomocníkom pri chudnutí. Urýchľuje metabolizmus a stimuluje činnosť čriev a znižuje pocit hladu.
Podľa Nadácie pre artritídu môže ľanové semienko pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov.
Koľko ľanových semienok denne?
Ak chcete zaznamenať výhody užívania ľanových semienok, odporúča sa konzumovať 1-2 polievkové lyžice produktu denne. Mnohé zdravotné prínosy boli pozorované už pri použití 1 polievkovej lyžice mletého ľanového semienka denne.
Ľanové semeno – riziká
Ľanové semienka sú bohaté na vlákninu, a hoci ide o zdraviu prospešnú zložku, jej veľmi rýchle zvýšenie môže viesť k tráviacim problémom vrátane plynatosti a nadúvania. Príležitostne sa môže vyskytnúť alergická reakcia na ľanové semienka alebo ľanový olej (ide o zriedkavé prípady, ale treba na ne myslieť).
Okrem toho ľanové semienko môže interagovať s viacerými liekmi vrátane liekov na riedenie krvi a liekov proti krvným doštičkám. Ľudia, ktorí užívajú lieky, by sa mali pred zaradením tohto produktu do svojho jedálnička poradiť so svojím lekárom.
So svojím lekárom by sa mali poradiť aj osoby, ktoré okrem iného užívajú hormonálnu liečbu, pretože niektoré zlúčeniny ľanového semienka môžu napodobňovať účinky estrogénu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pijete ľanové semienka ráno alebo večer? Na dennom čase záleží. Pôsobia veľmi odlišne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.