20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Dima Zel).
Vesmírny teleskop Jamesa Webba neprestáva udivovať. Toto výkonné observatórium zobrazilo exoplanétu s nezvyčajnou atmosférou. Je “ piesočná“, pretože v jej horných častiach sa našiel kremičitý piesok. Tento svet je planéta označená názvom WASP-107b.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba je výkonné observatórium, ktoré sa dá úspešne použiť na „nahliadnutie“ do atmosfér exoplanét, t. j. planét mimo Slnečnej sústavy, ktorých už bolo objavených niekoľko tisíc. Jedným z takýchto cieľov vedcov sa stala aj planéta s názvom WASP-107b, na ktorej sa podaril veľmi zaujímavý objav.
Blízka exoplanéta má vo svojej atmosfére piesok
WASP-107b je exoplanéta veľkosti Jupitera, ale má len asi 12 % jeho hmotnosti. Je to ľahká a nadýchaná planéta, ktorá je od nás vzdialená asi 200 svetelných rokov a jeden rok tam trvá len šesť dní. Je to spôsobené tým, že planéta je veľmi blízko svojej hviezdy, ktorá je menšia a chladnejšia ako Slnko.
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba umožnil preniknúť do atmosféry tohto sveta a tam sa našiel predovšetkým oxid siričitý (ktorý cítite, keď zapálite zápalku). Potom sa našli veľmi zaujímavé oblaky vo veľkých výškach nad povrchom exoplanéty. V ich zložení sa našli malé častice kremičitanov. V skutočnosti ide o veľmi jemný piesok.
Podľa vedcov má prítomnosť piesku v oblakoch exoplanéty WASP-107b podobný pôvod ako vodná para na Zemi. Je jednoducho tvorený iným materiálom prítomným v atmosfére tohto sveta. Je to spôsobené tým, že planéta je veľmi horúca a jemný piesok padajúci nadol sa mení na kremičitanovú paru, čo spôsobuje jeho vynášanie do vyšších vrstiev.
„JWST revolučným spôsobom charakterizuje exoplanéty, pretože poskytuje bezprecedentné poznatky s pozoruhodnou rýchlosťou,“ – uviedol hlavný autor štúdie Leen Decin z Univerzity v Leuvene v Belgicku v tlačovej správe.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba vo vesmíre už takmer dva roky
Vesmírny teleskop Jamesa Webba oslávi o niečo viac ako mesiac svoje druhé narodeniny vo vesmíre. Vypustený bol koncom decembra 2021 a po niekoľkých mesiacoch sa začala jeho vedecká práca. Očakáva sa, že pozorovania exoplanét pomôžu vedcom pochopiť vývoj slnečnej sústavy, ktorá pred niekoľkými miliardami rokov vyzerala inak ako dnes. Podľa vedcov je nedávny objav oblakov piesku, vody a oxidu siričitého na nadýchanej exoplanéte kľúčovým míľnikom vo výskume, ktorý nám umožní lepšie pochopiť vznik planét.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bol to on, kto naklonoval ovcu Dolly. Vedec Ian Wilmut zomrel
Istý lekár roky skúmal, či existuje život po smrti. “Získal som istotu”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.