20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Často pri prezeraní našich kuchynských skriniek a kontrole dátumov spotreby rôznych produktov zabudneme skontrolovať niektoré z nich a myslíme si, že na dátume spotreby nezáleží. Stáva sa však, že je to zavádzajúce a niektoré produkty by sme mali spotrebovať skôr, ako si myslíme. Poradíme, ako dlho a ako potraviny skladovať.
Niektoré suché produkty rýchlo strácajú svoju hodnotu, najmä ak sú nesprávne skladované. Preto sa oplatí venovať pozornosť nielen dátumu spotreby položiek, ale aj tomu, kde ich uchovávame. Nezabúdajme tiež, že existujú produkty, ktorých trvanlivosť vypršala, hoci tomu nič nenasvedčuje.
Ako dlho a kde skladovať voľné produkty?
Často skladujeme sypké výrobky, pričom zabúdame, že majú aj dátum spotreby. Dôležité je aj miesto, kde výrobky uchovávame a môže výrazne ovplyvniť ich trvanlivosť.
Toto je obzvlášť dôležité v prípade:
- Korenie – to je produkt, ktorý sa často považuje za večný a používa sa, kým sa jednoducho neminie. Pamätajte však, že korenie môže časom stratiť chuť a vôňu, najmä mleté korenie a korenie vystavené svetlu a vzduchu. Stojí za to vedieť, že čím menej sú výrobky rozdrvené a spracované, tým dlhšia je ich trvanlivosť. Sušené bylinky vydržia čerstvé až tri roky.
- Strúhanka – má síce dlhšiu trvanlivosť ako bežný chlieb, no stále musíme pamätať na to, že strúhanka je nepriamo aj chlieb. Preto by mala byť umiestnená mimo vlhkosti, ktorá by mohla spôsobiť plesne. Ak dbáme na to, aby sa strúhanka skladovala vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste, môže vydržať až 6 mesiacov.
- Hnedá ryža – keďže tento výrobok môže obsahovať olej, jeho trvanlivosť je približne 6 mesiacov. Málokto vie, že hnedú ryžu sa oplatí skladovať v chladničke, pretože nízka teplota predlžuje jej dátum spotreby.
Ako skladovať múku?
Medzi produkty často vynechávané pri kontrole dátumu spotreby patria aj rôzne druhy múky. Majú nielen presne stanovený čas spotreby, ale aj konkrétny návod, ako ich skladovať, aby si zachovali svoje vlastnosti.
Tu je niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri skladovaní:
- Pšeničná múka – to je produkt, ktorý sa dá skladovať naozaj dlho, pretože pri izbovej teplote a v tesne uzavretej nádobe vydrží až cca 12 mesiacov. A čo viac, múku môžeme uchovávať aj v chladničke alebo dokonca zmraziť, vďaka čomu bude použiteľná 2 roky.
- Kukuričná múka – skladovať by sa mala maximálne jeden rok. Aby si zachovala svoju pôvodnú kvalitu, treba ju uchovávať na tmavom, chladnom a suchom mieste, pretože príliš vlhké a teplé miesto by mohlo spôsobiť pleseň vo výrobku. Z rovnakého dôvodu sa odporúča vyhnúť sa skladovaniu kukuričnej múky v blízkosti umývačky riadu, sporáka alebo chladničky.
- Celozrnná múka – tento druh múky má najkratšiu trvanlivosť, a to vďaka otrubám, klíčkom a endospermu, ktoré obsahuje. Mala by vydržať až 3 mesiace pri izbovej teplote a až rok v chladničke alebo mrazničke. To isté platí pre ovsenú múku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zvlhli vám topánky počas chôdze? Sušte ich len týmto spôsobom
Dá sa chlieb zmraziť? Pod jednou podmienkou. Len tak bude mäkký a zostane čerstvý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.