20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sam Kresslein).
Režim inkognito vo webových prehliadačoch minimalizuje stopy, ktoré zanechávate na svojom zariadení pri prehliadaní internetu, pretože neukladá históriu prehliadania ani súbory cookies. Ak si však myslíte, že režim inkognito poskytuje úplnú anonymitu, mýlite sa. Nezaručuje úplnú anonymitu na internete.
Čo je režim inkognito?
Režim inkognito poznajú používatelia internetu, ktorí chcú používať internet v atmosfére väčšieho súkromia. Po povolení príslušnej možnosti v prehliadači sa zobrazené stránky neuložia do histórie prehliadania. Zmiznú aj frázy aktuálne zadané do vyhľadávača. Patria sem napríklad všetky vyhľadávacie frázy, heslá a prihlasovacie údaje. Rovnako sa nemusíte báť ani údajov uvedených v rôznych registračných formulároch – nezostane po nich žiadna stopa.
Ako povoliť režim inkognito v prehliadači počítača?
Súkromné prehliadanie je možnosť dostupná na stolných počítačoch aj v mobilných prehliadačoch.
Spustenie režimu inkognito je jednoduché a intuitívne, no detaily sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho prehliadača.
V prehliadači Google Chrome to môžete urobiť dvoma spôsobmi:
- kliknite na ponuku a potom na položku Nové okno inkognito
- použite rýchlu klávesovú skratku – Ctrl + Shift + N.
V prehliadači Mozilla Firefox je to rovnako jednoduché.
- Kliknite na ponuku a potom na položku Nové súkromné okno.
- Použite rýchlu klávesovú skratku – Ctrl + Shift + P.
Iný názov pre režim inkognito nájdete v prehliadači Microsoft Edge.
- Kliknite na ikonu ponuky a vyberte možnosť Nové okno InPrivate.
- Vyberte kombináciu klávesov – Ctrl + Shift + N.
V prehliadači Safari, ktorý používajú používatelia zariadení Apple , je tiež možné zapnúť režim inkognito dvoma spôsobmi:
- Vyberte ikonu ponuky a položku Nové súkromné okno.
- Môžete použiť aj skratku – Shift + ⌘ + N.
Ako povoliť režim inkognito v telefóne?
Či už používate smartfón so systémom Android alebo iOS, môžete použiť režim inkognito. V prvom prípade otvorte aplikáciu Chrome a kliknite na možnosť Nová karta inkognito.
Ste zástancom iPhoneu? Ak chcete aktivovať súkromný režim, prejdite do aplikácie Chrome. Kliknite na ikonu s troma bodkami a vyberte možnosť Nová karta inkognito.
Zanecháva režim inkognito nejaké stopy?
Režim inkognito vám dáva pocit súkromia, ale… len do určitej miery. Hoci sa údaje o vašom správaní neukladajú v aktuálnej histórii prehliadača, nezostávate v anonymite pre poskytovateľa pripojenia ani zamestnávateľa (ak ide o pracovné vybavenie). Kto presne môže sledovať vašu aktivitu?
Okrem už spomínaných skupín sem patria aj:
- správcovia reklám zobrazovaných na sieti,
- správcovia webových stránok,
- správcovia sietí na škole alebo univerzite,
- štátne orgány a služby, napr. POLÍCIA.
Dôležité je, že režim inkognito vás nechráni pred vírusmi kolujúcimi po sieti a externými kybernetickými útokmi. Ak ste si stiahli nejaké súbory do počítača alebo telefónu v režime inkognito, uložia sa tiež.
Kedy je režim inkognito užitočný?
Aj keď sa súkromný režim spája s prehliadaním webových stránok s obsahom určeným pre dospelých, nie je to jediný prípad, v ktorom funguje. Ak šikovne využijete možnosť inkognito, môžete dokonca ušetriť nejaké peniaze.
Ako je to možné? Toto sú najčastejšie prípady, v ktorých sa tento režim používa.
- Nákup lacných leteniek. Algoritmy neustále pracujú na internete a sú zodpovedné za výber a zobrazovanie ponúk na základe preferencií používateľov. Tie sa zase zobrazujú na základe správania na internete. Letecké spoločnosti môžu umelo zvyšovať ceny leteniek s vedomím, že máte záujem o konkrétny spoj.
- Nákup darčeka. Ak je doma jeden počítač a používajú ho všetci v domácnosti, tajné plánovanie nákupu darčeka sa môže skončiť neúspechom. Režim inkognito vám umožní ponechať si históriu prehliadania ponúk v obchodoch len pre seba.
- Prihláste sa do svojho účtu na inom počítači. Heslá k vášmu bankovému účtu, platforme ePUAP alebo iným dôležitým službám by sa nemali dostať do neautorizovaných rúk. Ak nemáte inú možnosť, ako sa prihlásiť do cudzieho počítača, urobte to v režime inkognito. Tým sa zabezpečí, že žiadne z vašich osobných údajov nebudú neskôr prístupné vlastníkovi tohto zariadenia.
Pamätajte, že režim inkognito vás nezabudne na zdvorilé správanie online alebo rešpekt voči ostatným používateľom (napríklad pri uverejňovaní urážlivého komentára na fóre). Hoci táto ochrana bude chrániť vaše súkromie na dennej báze, jedným kliknutím sa nestanete anonymným online.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Turisti zažili chvíle hrôzy. Auto sa pokazilo, keď ich prenasledovala divá zver. „strašidelné“
Používate na budíku odloženie budíka? Lekár varuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.