24.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Sergio Photone).
Čo používate na čistenie škárovacej hmoty? Na pultoch obchodov nechýbajú špecializované čistiace prostriedky, ktoré majú vyriešiť problém s nečistotami a plesňami hromadiacimi sa v zákutiach. Často sa však ukážu ako nákladné a ich zápach je dráždivý. Nemusíte si pestovať ďalšie balenie chemických prípravkov, aby ste mali po ruke účinný čistiaci prostriedok na škáry. Domáce prostriedky budú úspešne bojovať proti škvrnám.
Čistá kúpeľňa a kuchyňa – tajomstvo je v detailoch
Utretie obkladačiek a vyleštenie vodovodných batérií dodá miestnostiam pocit žiarivej čistoty. Ak nemáte veľa času na upratovanie, môže to byť dobrý kompromis. Je však dôležité vziať do úvahy, že pre hygienu – takú kľúčovú v priestoroch kúpeľne a kuchyne – je potrebné venovať pozornosť aj menej viditeľným zákutiam. Pravidelné čistenie škár by sa nemalo podceňovať.
Práve v týchto štrbinách sa vytvárajú ideálne podmienky na usadzovanie nečistôt. Vysoká vlhkosť zase podporuje rast plesní. Ak k tomu dôjde, čistenie sa stane ešte náročnejšou úlohou. V kuchyni môžu byť škáry znečistené zvyškami jedla a pokryté mastnotou. V kúpeľni zasa vznikajú zvyšky kozmetických prípravkov, vodný kameň a usadeniny hrdze. Ako si s tým poradíte? Domáce prostriedky na čistenie špár sú veľmi účinné. Použite ich skôr, ako sa v zákutiach medzi dlaždicami masívne rozrastie odolná špina.
Recept na domáci čistič škárovacej hmoty
Príprava prírodného čističa škárovacej hmoty si nevyžaduje špecializované chemické znalosti ani zháňanie ťažko dostupných špecifík. Stačí, ak sa pozriete do svojej kuchynskej skrinky. Máte tam prášok do pečiva? Výborne! Práve ten bude základom pasty na čistenie škárovacej hmoty v kuchyni a kúpeľni.
- Do misky nasypte 2-3 balíčky prášku do pečiva.
- Presné množstvo závisí od veľkosti priestoru, ktorý máte v úmysle vyčistiť.
- 2-3 polievkové lyžice prášku zalejte teplou vodou a premiešajte.
- Mala by vzniknúť hustá pasta. naneste ju priamo na škáry.
- Nechajte ju pôsobiť pol hodiny. posledným krokom bude vydrhnutie priestorov medzi dlaždicami starou zubnou kefkou.
- Opláchnite teplou vodou a vychutnajte si pohľad na čistotu.
Nezabudnite: Hoci pasta nedráždi, pri čistení vždy používajte ochranné rukavice.
Čo použiť na čistenie škárovacej hmoty? Kefky sú už minulosťou.
Priestory medzi dlaždicami môžu byť drsné. Myslíte si, že na čistenie zákutí sú najlepšie ostré kefy a drhnúce kefy, ktoré zoškrabú všetky nečistoty? Nie je to najlepší nápad. Takéto manévre môžu poškodiť štruktúru škárovacej hmoty aj dlaždice. Malé škrabance na prvý pohľad neuvidíte, ale špina a baktérie do nich bez problémov preniknú.
Čím by ste mali čistiť škárovaciu hmotu, aby ste ju nepoškodili? Vyberte si zubnú kefku s mäkkými alebo polotvrdými štetinami. Užitočná bude aj kuchynská špongia (použite mäkkú stranu) a bavlnená handrička.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce prostriedky na čisté dlaždice. Vďaka nim veľa ušetríte
Vhoďte do vedra s horúcou vodou a utrite obklady v kúpeľni. Škvrny na očiach dlho neuvidíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.