26.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/5 second Studio).
Jablčný ocot sa už po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení, napríklad kašľa a prechladnutia. Nie je prekvapením, že sa stal obľúbenou zložkou mnohých domácich liekov. Tu sú dôvody, prečo by ste po ňom mali siahnuť.
1. Pomáha pri chudnutí
V štúdii, ktorej sa zúčastnili dospelí s nadváhou, tí, ktorí vypili 1-2 čajové lyžičky jablčného octu rozmiešaného v nápoji, rýchlo schudli v porovnaní s tými, ktorí ho nekonzumovali. K úbytku hmotnosti dochádza preto, lebo zvyšuje metabolizmus a prítomná kyselina octová znižuje množstvo brušného tuku. Samotná konzumácia zriedeného jablčného octu vám však nemôže pomôcť drasticky schudnúť.
2. Dokáže regulovať hladinu cukru v krvi
Mnohí ľudia veria, že jablčný ocot zvyšuje citlivosť na inzulín. Navyše tí, ktorí ho konzumovali nalačno s teplou vodou, zaznamenali pozitívnejšie výsledky. Ak však máte cukrovku, oplatí sa poradiť s lekárom.
3. Zabíja baktérie
Jablčný ocot pôsobí ako vynikajúci dezinfekčný prostriedok. Zabíja škodlivé baktérie a obsahuje aj prospešné baktérie, ako je E. Coli. Okrem toho chráni potravinové výrobky pred kazením. Preto sa v mnohých prípadoch používa ako konzervačný prostriedok.
Tieto zdravé baktérie sú navyše vynikajúcim zdrojom probiotík, a ak sú súčasťou každodennej stravy, môžu tiež zlepšiť zdravie čriev.
Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam sa môže používať aj ako ústna voda namiesto komerčných alternatív.
4. Antimykotické účinky
Káhirská univerzita uskutočnila štúdiu s cieľom dokázať protiplesňové vlastnosti jablčného octu. Podľa štúdie muž s cukrovkou 2. typu aplikoval jablčný ocot na infikované miesto dvakrát denne počas siedmich dní po sebe. Výsledkom bolo 94-percentné zníženie počtu „votrelcov“.
5. Bolesť hrdla
Už od čias Hippokrata používali ľudia jablčný ocot ako liek proti bolestiam v krku. V 4. storočí pred naším letopočtom ho odporúčal svojim pacientom miešať s medom, aby sa zbavili kašľa, prechladnutia a bolesti v krku.
6. Blahodárne pôsobí na pleť
Jablčný ocot zabraňuje akné a ekzémom. Navyše bojuje proti vráskam. Niektorí ľudia ho používajú aj na exfoliáciu pokožky. Jablčný ocot obsahuje alfa-hydroxykyseliny, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky, čo vedie k zdravej a žiarivej pokožke.
7. Zmierňuje popáleniny a poranenia kože
Ukázalo sa, že jablčný ocot možno použiť aj na liečbu spálenín od slnka. Má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zabraňujú kožným infekciám. Okrem toho pomáha zmierniť poranenia, napríklad uštipnutie komárom.
8. Stimuluje rast vlasov a pokožky
Ľudia, ktorí bojujú so svrbením pokožky hlavy, lupinami a vypadávaním vlasov, by mali používať jablčný ocot. Masírovanie pokožky hlavy zriedenou látkou pomáha zbaviť sa lupín. Na druhej strane oplachovanie vlasov octom pomáha odstraňovať usadeniny produktov, uľahčuje rozčesávanie a dodáva lesk.
9. Posilňuje účinok antioxidantov
Jablčný ocot obsahuje antioxidanty nazývané polyfenoly, ako sú kyselina galová, katechíny, kyseliny ferulová a kávová. Tie pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú ľudský organizmus.
10. Znižuje riziko tvorby obličkových kameňov
Jablčný ocot zlepšuje zdravie čriev tým, že odstraňuje toxíny, pretože je probiotikum. Tieto toxíny sa inak usadzujú v obličkách, čo vo väčšine prípadov vedie k vzniku obličkových kameňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nazývajú ho „zdravší zemiak“. Pomáha chudnúť, znižuje hladinu cholesterolu, reguluje krvný tlak
Zalejte vriacou vodou a pite niekoľko lyžičiek denne. Bolesť v krku vyliečite za 3 dni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.