26.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa shutterstock/nblx shutterstock/Caterina Trimarchi).
Kvetiny v kvetináčoch sú krásnou súčasťou interiérového dizajnu. Bohužiaľ, počas jesene a zimy často prestávajú vyzerať atraktívne, pretože suchý a teplý vzduch v bytoch im neprospieva. Hoci umiestnenie rastliny v blízkosti radiátora zvyčajne končí katastrofou, existujú druhy, ktoré podmienky vykurovacieho obdobia znášajú dokonale. Ktoré črepníkové kvety majú rady teplo a vydržia pri radiátore? Odporúčame vám najzaujímavejšie rastliny na vykurovaciu sezónu.
Prečo kvety doma na jeseň a v zime chradnú?
Jesenno-zimné obdobie je mimoriadne náročné nielen pre rastliny v našich záhradách, ale aj pre tie krásne druhy, ktoré máme doma. Mnohí milovníci kvetov v kvetináčoch sú smutní, keď ich v tomto období vidia chradnúť a vädnúť. Prečo sú jeseň a zima pre naše izbové rastliny mimoriadne náročné? Podmienky v tomto období nie sú pre väčšinu druhov priaznivé. Kvetinové druhy v kvetináčoch musia počas vykurovacej sezóny bojovať s obmedzeným prístupom prirodzeného svetla a vysokými teplotami v interiéri.
Zapnuté radiátory nielenže spôsobujú, že v byte je pre mnohé rastliny príliš teplo, ale navyše vysušujú vzduch. Musíme si uvedomiť, že prevažná väčšina druhov sa cíti najlepšie, keď je vlhkosť vzduchu aspoň 40 %. Pritom počas vykurovacieho obdobia môže tento parameter klesnúť až na 20 %, čo je pre mnohé pestované druhy katastrofálne.
Výkyvy teplôt, ktorým sú rastliny vystavené napríklad počas zimného vetrania, im tiež neprospievajú. Našim kvetom v kvetináčoch škodí okno, ktoré je dlhší čas otvorené dokorán, preto je vhodné, aby sme ich pred vpustením mrazu do miestnosti na chvíľu odstránili z parapetu, aby sme ich nevystavili prievanu.
Na jeseň a v zime sa pri pestovaní rastlín v kvetináčoch stretávame s mnohými problémami. V tomto období substrát v kvetináčoch často plesnivie a špičky a okraje listov usychajú. Aby sme naše izbové kvety udržali v dobrej kondícii, musíme im v tomto veľmi náročnom období venovať osobitnú starostlivosť.
Ako sa starať o črepníkové kvety počas vykurovacej sezóny?
Musíme mať na pamäti, že rastliny v zime prechádzajú do stavu pokoja. To znamená spomalenie rastu a tiež obmedzenie metabolických procesov. Týmto spôsobom sa vyrovnávajú s nepriaznivými podmienkami v tomto ročnom období. V domácich podmienkach je však úplný prechod do stavu pokoja náročný. Jedince predsa netrpia mrazom a majú prístup k vode a svetlu vrátane umelého osvetlenia.
To však nič nemení na skutočnosti, že ich životné procesy sú spomalené. To znamená, že rastliny potrebujú počas vykurovacieho obdobia menej vody, preto by sme ich mali zalievať menej často. Nesmieme však zabúdať, že teplo z radiátora vysušuje substrát. Ako zalievať črepníkové rastliny na jeseň a v zime? Pred zalievaním skontrolujte, či pôda mierne vyschla. Pre väčšinu druhov rastlín stačí zalievať každé 2 až 3 týždne (kaktusy možno zalievať aj menej často).
Vzhľadom na zníženú vlhkosť vzduchu na jeseň a v zime sa odporúča rastliny pravidelne postrekovať. Pokropte ich vodou aspoň 2 – 3-krát týždenne alebo v miestnosti nastavte zvlhčovač vzduchu. Na radiátor môžete tiež položiť vlhký uterák alebo misku s vodou. Ak chcete postrekovať, majte na pamäti, že nie všetky druhy to znášajú.
Pamätajte, že najmä na jeseň a v zime je lepšie rastlinu mierne vysušiť, ako ju preliať. V príliš mokrom substráte sa ľahko vytvorí pleseň, ktorej prítomnosť je pre pestované druhy nebezpečná. Okrem dostatočnej zálievky zabezpečte rastlinám čo najlepší prístup svetla. V zime sa odporúča premiestniť ich na svetlý okenný parapet alebo zatiahnuť závesy v miestnosti, kam ste druhy umiestnili. Rastliny v kvetináčoch nevystavujte prievanu a snažte sa neprehrievať miestnosti s kvetinami.
Kvetiny v kvetináčoch, ktoré majú rady teplo. Umiestnite ich k radiátoru
Existujú niektoré druhy rastlín v kvetináčoch, ktorým blízkosť vyhrievacieho radiátora neublíži. Naopak, je to vhodné, pretože tieto kvety majú rady teplo a suchý vzduch. Z tohto dôvodu sa považujú za ideálne črepníkové rastliny na vykurovaciu sezónu. Ktoré kvety možno umiestniť vedľa radiátora?
- Africké fialky – fialky môžu stáť pri radiátore na polotienistom mieste. Pri zalievaní nezabudnite namočiť listy rastliny.
- Guinejská sansevieria – tejto odolnej rastline sa darí v teplých oblastiach so suchým vzduchom. Stačí jej riedka zálievka.
- Zelenec – obľúbená izbová rastlina si poradí aj v byte so suchým vzduchom. Nezabudnite ju však príliš nezalievať.
- Aspidistra elatior – znáša nepriaznivé podmienky v bytoch počas vykurovacej sezóny. Nezabudnite, že je to rastlina, ktorá miluje tieň.
- Echmea pásikovaná – tejto krásnej črepníkovej rastline sa najlepšie darí na teplých a svetlých miestach. Ak jej poskytnete vlhký substrát, bude dobre rásť aj v blízkosti radiátora.
- Nolina – bokarnea bifida (slonia noha) dobre znáša obdobia sucha, a preto môže stáť v tesnej blízkosti radiátora.
- Zamiokulkas – tomuto atraktívnemu druhu sa bude najlepšie dariť na stanovišti v tieni alebo polotieni. Počas vykurovacej sezóny mu neuškodí suchý vzduch.
- Zornica (známa aj ako amarylis) – zimne kvitnúca zornica, nesprávne nazývaná amarylis, môže byť umiestnená v blízkosti radiátora, pretože táto rastlina uprednostňuje teplo. Zalievajte ju výlučne na tanieri.
- Hoja – krásna rastlina s kvetmi, ktoré vyzerajú ako odliate z vosku – nemá vysoké nároky. Nezľakne sa suchého vzduchu ani nedostatku slnečného svetla v interiéri.
- Billbergia ovisnutá – tento druh pochádza z trópov a je jednou z najodolnejších kvetináčových rastlín. Výborne znáša nízku vlhkosť a prítomnosť teplého radiátora.
Blízkosť radiátora spomínaným druhom určite neuškodí, ba dokonca môže zvýhodňovať. Pamätajte však, že ich neumiestňujte priamo k radiátoru, ale blízko neho, napríklad na okenný parapet.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny priťahujú peniaze. 5 rastlín, ktoré vám podľa povier pomôžu zbohatnúť
Zhnednú listy lopatkovcu? Pozor, možno robíte jednu z týchto 5 chýb
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.