27.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/s_bukley shutterstock/Debby Wong shutterstock/Everett Collection shutterstock/A.PAES shutterstock/Brian Friedman shutterstock/bahadir aydin shutterstock/Featureflash Photo Agency).
Založíte si kapelu, ľudia začnú blúzniť o vašej hudbe a potom vám svet padne k nohám – to je scenár v mysliach mnohých umelcov, ktorí začínajú svoje dobrodružstvo na pódiu. Niektorým sa plán skutočne podarí zrealizovať, no potom sa často ukáže, že jednu vec nepredvídali. Okrem natešených fanúšikov je tu zástup ľudí, ktorí kritizujú všetko, čo so skupinou súvisí – od pesničiek až po outfity. Niektorí hudobníci to zistili tvrdou cestou. Tu sú niektoré z najnenávidenejších kapiel na svete.
Pravdepodobne si pomyslíte, že nikto by nechcel byť na takomto zozname. No nie celkom. Niektorým umelcom kritika nevadí, pretože – ako viete – „Nezáleží na tom, čo o vás hovoria, dôležité je, že to hovoria.“ Existuje aj určitá pravidelnosť, vďaka ktorej nie je byť na takomto zozname až taká hrozná vec. Čím je umelec populárnejší, tým viac ľudí bude alergických na jeho hudbu. Pristáť na akomkoľvek zozname „najpreceňovanejších kapiel“, „preplácaných spevákov“ či „populárnych, no priemerných“ je vlastne veľmi jednoduché a stáva sa to aj – objektívne – tým najlepším na svete.
Nickelback
Nie je tu prvé miesto, ale ak by bolo, táto kapela by ho pokojne mohla obsadiť. Prečo? Na svete neexistuje žiadna iná skupina, ktorá predala milióny platní, získala stovky ocenení a čelila toľkej kritike. Nickelback sú hrdinami nespočetných memov a vtipov a pre niektorých ľudí priznanie si počúvania tejto kapely znamená získanie celoživotnej nálepky: „nechuti“.
Kritici skupine najčastejšie vyčítajú, že ich piesne sa na seba môžu príliš podobať a že texty niektorých piesní nie sú príliš sofistikované. „S niečím v ústach vyzeráš oveľa roztomilejšie“ – to asi stačí, ak niekto potrebuje príklady, však? Zlomyseľní ľudia tiež tvrdia, že muži sa obliekajú lacno a nemoderne, sú príliš sebavedomí až otravní, najmä spevák Chad Kroeger. Hudobníci z Nickelback sa týmto obvineniam môžu len pousmiať, pretože aj v tých najnemodernejších džínsoch sú stále jednou z najpopulárnejších rockových kapiel na svete.
Limp Bizkit
Táto kapela má na albume aj singlové hitparády veľa skladieb, čo však nemení nič na tom, že je veľa ľudí, ktorí kapelu jednoducho nenávidia. Veľa z toho má na svedomí spevák Fred Durst. Zatiaľ čo nikto nespochybňuje zručnosti a schopnosti iných hudobníkov, Fred je často napádaný a nazývaný „talentless“(netalentovaný). Hudobník má povesť „namyslenca“ nielen medzi antifanúšikmi Limp Bizkit, ale aj medzi mnohými ľuďmi z brandže. Rozhodne nepomohli ani strety so Scottom Stappom (k nemu sa ešte vrátime), Zakkom Wyldom a Staindom a ani kritika fanúšikov Slipknot.
Okrem toho, že je jednoduchý a pre niekoho priam surový macho – je to len ďalší kamienok do záhrady. Samozrejme, veľa vecí sa dá vysvetliť ako chyby mladosti, no pre väčšinu ľudí takáto mladosť končí dávno pred päťdesiatkou. Treba úprimne priznať, že aj Limp Bizkit sa do istej miery stali obeťou nu metalovej nenávisti. Spojenie tvrdšej hudby s hip hopom je pre niektorých poslucháčov stále nestráviteľné a je jedno, či sa niečo robí dobre alebo zle. V každom prípade Tim Commerford, basgitarista Rage Against The Machine , sa verejne ospravedlnil za to, že jeho kapela bola inšpiráciou pre Limp Bizkit a nepriamo prispela k vzniku skupiny, a to je už čo povedať. Fakt, že Tim nie je fanúšikom Freda a spol, netreba vysvetľovať.
Creed
Spevák Scott Stapp to môže mať na háku s Fredom Durstom, ale frontman Limp Bizkit, žiaľ, nie je jeho jediným antifanúšikom. Na celom svete je veľa ľudí, ktorí sa chvejú pri obyčajnom zvuku mena Creed. Skupina sa chytila na post-grungeovej vlne a potešila nejedného fanúšika žánru, ale aj odcudzených ľudí, ktorí si hovorili, že je to len úbohý zvyšok toho najlepšieho na scéne. Hudobníci skupiny Creed sú často kritizovaní za „nevýrazné“ piesne.
Nepomáha ani fakt, že skupina bola istý čas vnímaná ako predstavitelia „kresťanského rocku“, ktorý je v Spojených štátoch samostatným žánrom. Takéto združenia viedli ku konfliktom v tíme. Asi by to nebol až taký veľký problém, keby nebolo toho, že múdrosť, ktorú Scott hlásal vo svojich skladbách, nemá nič spoločné so skutočným životom hudobníkov a ľudia na nich začali upozorňovať. Stapp Ježiša chválil, no zároveň veľa pil a oddával sa iným povzbudzujúcim prostriedkom. Antifanúšikovia kapely už môžu uzavrieť svoje rady, keďže Creed sa po dlhých rokoch absencie vracia na pódiá.
U2
Ani niektoré z najlepších skladieb rockovej histórie vám nezabránia skončiť na zozname najnenávidenejších umelcov. No, kritici skupiny často opakujú argument, že „už to bolo dobré“ a od posledného skvelého albumu U2 ubehlo veľa času a to, čo nám dnes doprajú, nie je „skvelé“, ale „priemerné“. Fanúšikovia kapely majú, samozrejme, iný názor, takže takéto diskusie o hodnote hudby U2 aj na internete sú nekonečné.
Antifanúšikovia tiež často zdôrazňujú, že sa na kapelu pozerajú cez prizmu Bona – a práve on je tým najotravnejším prvkom tejto skladačky. To, že sa spevák venuje dobročinnej činnosti a hovorí o nej na každom kroku, nevyhovuje každému. Škodoradostní ľudia to dokonca komentujú tak, že „na koncert prídu počúvať hudbu, nie kázne“. No U2 sa o to veľmi nestará. Umelci si za desaťročia svojej kariéry vypočuli zrejme toľko sťažností, že ich už nič neprekvapí. Okrem toho sa vďaka týmto „priemerným“ rekordom budú vyhrievať v luxuse do konca života.
Coldplay
Táto kapela je jedinečná, pretože sa môže pochváliť dvomi kategóriami antifanúšikov. Do prvej skupiny patria ľudia, ktorí sa nestarajú o detaily a radšej si od septembra každý deň vypočujú „All I Want for Christmas Is You“ od Mariah Carey, ako by si pustili niektorý z albumov skupiny. Práve títo ľudia najčastejšie obviňujú Chrisa Martina a spol z nahrávania nudných skladieb a ich nechuť sa zvyšuje vždy, keď streamovacia služba náhodou odporučí niečo od Coldplay.
Druhou kategóriou sú ľudia, ktorí majú v zbierke tri, možno aj štyri prvé albumy skupiny, no zvyškom jednoducho pohŕdajú. Títo poslucháči robia jasnú čiaru a hovoria, že „starí Coldplay“ boli cool, no nevedia stráviť tú „novú“. Keďže kapela začala hudobne experimentovať a vzdialila sa od svojho rockovejšieho zvuku, získala si veľa nových fanúšikov, no niektorých ľudí na skupinu jednoducho nahnevala. Nuž, to je cena za slávu. Mimochodom, hudobníci sa musia veľmi zabávať, keď si spomenú, že niektorí ľudia ich nenávidia, pretože „hrajú stále rovnako“ a iní ich nenávidia, pretože „nehrajú ako kedysi“.
Radiohead
To, že má niekto hudobné vzdelanie alebo vie veľmi dobre teóriu, ešte neznamená, že by to mal predvádzať a predvádzať v pesničkách. Absurdné? Mnoho antifanúšikov Radiohead týmto spôsobom útočí na kapelu. Britskí hudobníci už veľakrát počuli, že sú „jednou z najviac preceňovaných kapiel na svete“ a samozrejme „sú domýšľaví“ a zbytočne komplikujú hudbu, ktorá by sa mohla ľahšie a krajšie počúvať.
Radiohead, možno okrem svojho prvého albumu, už dlhé roky tvoria veci, ktoré vyžadujú od poslucháčov trochu viac zaangažovanosti ako jednoduché popové pesničky. To asi neteší ľudí, ktorí v komentároch často upozorňujú, že „Creep“ sa možno ešte dá počúvať, no čím ďalej, tým je to horšie. No, sám Thom Yorke v tejto skladbe varoval, že je čudák, takže vlastne nevieme, čo očakávali. V prípade Radiohead existuje ďalšia kategória antifanúšikov. To sú tí, ktorým sa kapela v prvých rokoch páčila, no popularita, ktorú si skupina získala, im znechutila hudbu. Možno ich poteší správa, že členovia tejto kapely nie sú sami veľkými fanúšikmi.
Oasis
V určitom momente popularita „Wonderwall“ začala dráždiť aj bratov Gallagherovcov, takže ak niekto hodnotí kapelu cez prizmu tejto skladby, môže ho to vlastne odradiť od počúvania ostatných skladieb. Dôvodov znechutiť Oasis , je však viac, aspoň podľa recenzentov a poslucháčov, ktorí albumy skupiny hodnotia online. Problém bol a možno aj je, pretože z času na čas sa hovorí o návrate kapely, dvoch hlavných hudobníkov kapely Liama a Noela.
Ich neustále hádky, najskôr v reálnom živote a v posledných rokoch aj na internete, privádzajú do rozpakov nejedného čitateľa. Zhodnime sa aj na tom, že bratia nie sú skromní, zdvorilí ani krotkí ľudia, a tak niektorým lezie sebavedomie na nervy. Ale verte, že Gallagherovci neplačú v kútoch kvôli kritike a sám Liam by sa každému haterovi rád postavil zoči-voči a vysvetlil mu, prečo hlboko rešpektuje názory ľudí, ktorí ani nepočúvajú jeho hudbu.
LinkinPark
Pravdepodobne ste čakali, že sa na zozname objavia aj kapely ako Crazy Town alebo Smash Mouth, ktoré mali aj vo svojej domovine veľké skupiny antifanúšikov. To by však bolo príliš jednoduché, najmä preto, že zoznam obsahuje ešte jednu kapelu z kategórie „známe a obľúbené“. Obeťou neprajníkov sa kedysi stala aj skupina Linkin Park. Niektorí ľudia nezniesli nielen to, že kapela hrá nu metal, ktorým opovrhovali, ale aj to, že si kapela získala obrovskú popularitu.
Svojho času na internete dominovali videá so sloganom „Všetky pesničky Linkin Park znejú rovnako“ a antifanúšikovia kombinovali pesničky tak, aby zodpovedali téze. Našli sa aj ľudia, ktorí – podobne ako pri kapele Coldplay – rešpektovali len prvé albumy a akúkoľvek zmenu štýlu považovali za zradu, ktorá by mala byť potrestaná verejným pálením albumov na hranici. Spomeňte si na všetky obvinenia Linkin Park a ďalších hrdinov tohto zoznamu, keď si nabudúce budete myslieť, že život hudobníka musí byť ľahký a príjemný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Meghan Markle obvinila dvoch ľudí z rasistických komentárov. Ich mená dostal kráľ Karol III
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.