28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Artsiom P).
Vo vesmíre existuje záhadná skupina planét, ktorá sa počas svojho života… zmenšuje. Vedci z NASA možno majú vysvetlenie tohto nezvyčajného javu.
Medzi objavenými exoplanétami vo vesmíre sú aj skalnaté super-Zeme, ktoré majú až 1,6-krát väčší priemer ako naša planéta. Potom sú tu takzvané subneptúny, ktoré majú 2 až 4-násobok priemeru Zeme. Astronómovia si však všimli, že v týchto kategóriách v podstate neexistujú planéty s priemerom väčším ako 1,6 až 2-násobok modrej planéty.
Vedci zaoberajúci sa exoplanétami majú teraz dostatok údajov na to, aby dospeli k záveru, že tento rozdiel nie je náhodný. Deje sa niečo, čo sťažuje planétam dosiahnuť a/alebo zostať v takejto veľkosti.
– Dr. Jessie Christiansenová z Caltechu, vedecká manažérka archívu exoplanét NASA
Kozmická záhada zmenšujúcich sa planét
Existencia „kozmickej medzery“ už roky fascinuje vedcov. Teraz majú odborníci možno vhodné vysvetlenie. Astronómovia sa domnievajú, že tento jav je výsledkom zmršťovania pod-Neptúnom. Plynné planéty počas svojho života strácajú atmosféru a ich zmršťovanie sa zastaví až vtedy, keď dosiahnu veľkosť super-Zeme.
Prečo však vôbec dochádza k zmenšovaniu plynných planét?
Astronómovia v novej štúdii naznačujú, že rozhodujúcu úlohu tu zohrávajú jadrá planét, ktorých žiarenie je dostatočne silné na to, aby „vytlačilo ich atmosféry do vesmíru“. Analýzy vraj potvrdzujú jednu hypotézu týkajúcu sa „kozmickej medzery“, ktorá sa nazýva „strata hmoty spôsobená jadrami“.
Vedci tiež poukazujú na to, že planéta môže mať nedostatok hmoty, a teda aj gravitácie na udržanie tesnej atmosféry. Samotný mechanizmus straty atmosféry je však stále nejasný. Analýzy ukázali, že k zmršťovaniu dochádza približne 1 miliardu rokov po zrode exoplanéty.
Ďalšou možnou hypotézou zmršťovania planét je tzv. fotoevaporácia, ku ktorej dochádza ešte pred dosiahnutím veku planéty 100 miliónov rokov. Aby ju astronómovia vylúčili, analyzovali údaje z vesmírneho ďalekohľadu Kepler. Zamerali sa na hviezdokopy staršie ako 100 miliónov rokov.
Základným predpokladom bolo, že exoplanéty majú podobný vek ako ich hviezdy. Ukázalo sa, že väčšina tamojších planét si zachovala atmosféru. To naznačuje, že pravdepodobnejším procesom zodpovedným za stratu hmotnosti planét je silné žiarenie ich jadier. Vedci zároveň zdôrazňujú, že v tejto skladačke je ešte veľa kúskov, ktoré treba vysvetliť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čína má byť lepšia ako NASA. Na Zem chcú priniesť vzorky z Marsu
Astronautky stratili vo vesmíre tašku. Je viditeľná na oblohe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.