28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anetam).
Táto rastlina, hoci pochádza z južnej Európy, sa s veľkým úspechom pestuje aj na Slovensku ako dekoratívny, trváci ker s jemnými kvetmi. Cistus nachádza svoje miesto aj v kozmetike a bylinkárstve, pretože zložky, ktoré obsahuje, priaznivo pôsobia na zdravie a vzhľad pokožky. Prečo sa oplatí piť cistusový nálev a aké účinky prináša? Odpovedáme.
Čo obsahuje cistus?
Cistus je vždyzelený ker dosahujúci výšku až 100 centimetrov. Listy sú oválneho tvaru a pokryté jemnými chĺpkami. Rastlina rozvíja kvety na koncoch výhonkov, ktoré veľmi rýchlo opadávajú, ale ker kvitne od mája do júla, takže vyzerá dlho veľmi atraktívne.
Cistus je predmetom mnohých vedeckých štúdií, pretože bylina cistus a jej listy majú zdravotné vlastnosti. Flavonoidy, mastné kyseliny, taníny, polyfenoly a vitamíny, ktoré obsahuje, robia cistus obľúbenejším, najmä v bylinkárstve.
Doteraz sa dokázalo, že bylina cistus je zdravšia ako zelený čaj, pretože neobsahuje teín, teofylín a teobromín – môžu ju teda kľudne konzumovať deti, tehotné ženy a dojčiace matky.
Cistus pôsobí na vírusy, baktérie a plesne
Pravidelné pitie cistusového nálevu posilňuje imunitný systém, čím bráni rozvoju patogénov v ľudskom tele. Ak sa to však stane, jeho antivírusový účinok umožní imunitnému systému rýchlejšie reagovať, čo nám pomôže rýchlejšie sa vysporiadať s infekciou. Jeho antivírusový účinok môže spôsobiť prechodný pocit sucha v ústach.
Látky obsiahnuté v cistuse upokojujú zápaly, preto sa odporúča najmä ľuďom, ktorí trpia chronickými zápalovými ochoreniami.
Bojuje s voľnými radikálmi a odstraňuje toxíny
Pitie cistusového nálevu sa odporúča najmä ľuďom, ktorí fajčia cigarety. Hromadenie kadmia, ortuti, olova alebo iných ťažkých kovov v tele spôsobuje hypoxiu organizmu a narúša proces tvorby buniek. Týka sa to aj ľudí, ktorí sú neustále vystavení znečisteniu ovzdušia (vystavenie smogu či práca vo výparoch toxických látok). Cistus sa viaže na toxíny a účinne ich odstraňuje z tela.
Cistus osviežuje dych a odstraňuje zápaly ústnej dutiny
Vyplachovanie cistusovou bylinkou alebo jej pitie priaznivo pôsobí na ústnu dutinu. Pravidelná konzumácia osviežuje dych a pomáha bojovať proti vredom, aftám a vredom. Okrem toho, použitie cistusového oplachu rozjasní vaše zuby, vďaka čomu budú belšie.
Cistus robí zápach potu príjemnejším
Toxíny obsiahnuté v ľudskom tele spôsobujú kyslý a nepríjemný zápach potu. Cistus má alkalizujúci a detoxikačný účinok – vďaka tomu si už po niekoľkých týždňoch pravidelného pitia nálevu môžete všimnúť, že zápach potu je menej nepríjemný. Je to kvôli zbaveniu sa prebytočných toxínov z buniek tela.
Cistus zlepšuje pleť a postavu
Cistus má dezinfekčný účinok zvnútra, a preto sa oplatí používať pri kožných problémoch ako je atopická dermatitída, psoriáza či akné. Zlepšuje stav pokožky a hydratuje ju.
Nesprávne sa hovorí, že cistus pomáha spaľovať tukové tkanivo. Jeho zoštíhľujúci účinok je zanedbateľný, pretože aj keď urýchľuje proces metabolizmu, nevyvoláva okázalé účinky. Pravidelné pitie cistusu zvyšuje smäd, čo zvyšuje množstvo denne spotrebovaných tekutín. Správna hydratácia organizmu je spojencom v boji s nadbytočnými kilami a je potrebná aj pre správne fungovanie obličiek a tráviaceho systému.
Kto môže piť cistus a v akom množstve?
Pravidelné pitie cistusového nálevu pri dodržaní dávok nálevu nemá žiadne zdravotné následky. Cistus sa odporúča konzumovať dvakrát denne, jednu čajovú lyžičku sušenej bylinky zaliať vriacou vodou a prikryté lúhovať asi 10 minút.
Nálev sa oplatí užívať medzi jedlami, aby sa nenarušilo vstrebávanie živín z potravy a po mesačnej „kúre“ treba na približne dva týždne vysadiť. Po uplynutí tejto doby môžete nálev z cistusu opäť vypiť.
Ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami a neustále užívajú lieky, by sa mali poradiť s lekárom skôr, ako natrvalo zaradia do stravy akékoľvek bylinné nálevy. Niektoré z nich znižujú alebo inhibujú účinok lieku, preto by ste mali vždy vyhľadať radu odborníka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na črevá pôsobí ako metla. Je cenným prameňom zdravia na zimu
Nazývajú ho „zdravší zemiak“. Pomáha chudnúť, znižuje hladinu cholesterolu, reguluje krvný tlak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.