28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/manfredrichter Pixabay/Ylvers).
V holandskom meste Arnhem chcú politici bojovať s inváznym druhom duba. Ošípané majú zachrániť ekosystém a pôvodné druhy. Miestne médiá píšu, že mesto sa vracia k stredovekým metódam.
Orgány mesta Arnhem chcú zastaviť ďalší rozvoj amerického červeného duba Quercus rubra v lesoch v okolí mesta. Miestne médiá uvádzajú, že neeurópsky druh vytláča pôvodné duby a iné stromy. Mesto chce využiť pomoc ošípaných, ktoré dostali špeciálnu úlohu na záchranu miestneho ekosystému.
Tento exotický druh stromu nahrádza pôvodný dub a iné stromy prirodzene sa vyskytujúce v holandskom lese. Kontrolou šírenia červených dubov bolo poverených deväť prasiat. Ošípané majú zostať v jednej lesnej oblasti minimálne rok a ak bude pracovná skúška úspešná, „zamestnajú“ sa aj v iných lesoch v okolí Arnhemu.
Najali si ošípané, aby opravili ekosystém
Arnhemské úrady tvrdia, že do lesov vypustia malé stádo ošípaných, ktoré kedysi zohrávalo významnú úlohu pri hospodárení v lesoch. Ako hovoria miestni politici, tento spôsob obhospodarovania lesov už úplne zmizol, uvádza magazín Dutch News. Úradník sa odvolával na stredovek, keď zvieratá hľadali potravu v lesoch a hrali kľúčovú úlohu, ktorú dnes v lesoch zohrávajú diviaky.
Diviaky sú dôležitým prvkom v lesných ekosystémoch. Obmedzujú počet hmyzu, ktorý má škodlivý vplyv na lesy a môžu tiež znížiť počet hlodavcov. Zahrabávanie diviakov premiešava pôdu a urýchľuje rozklad, čo vytvára priaznivé podmienky pre obnovu stromov.
Diviak je mnohými vedcami klasifikovaný ako kľúčový druh – rovnako ako vlk. Prírodovedci však upozorňujú, že ľudia si nikdy plne neuvedomia, aké úlohy zvieratá v prírode prirodzene zohrávajú.
Americký dub v Európe
Dub červený z čeľade bukovité pochádza z východu Severnej Ameriky. Je to najbežnejší druh duba v tejto oblasti. V súčasnosti, podobne ako v Holandsku, sa s dubom červeným zaobchádza ako s inváznym druhom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odborníci varujú. Týmto spôsobom povedieme ľudstvo k zániku
Posypávate soľou dlažobné kocky? Tu je dôvod, prečo by ste mali prestať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.