28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@Netflix youtube.com/@tvserien youtube.com/@BrainPilot youtube.com/@madmanfilms).
Vidina alternatívnej reality je nielen desivá, ale aj lákavá. Tvorcovia seriálov a filmov veľmi dobre vedia, že ako diváci radi objavujeme tajomstvá nových svetov a pravidlá, ktorými sa riadia. Vďaka tomu sa v posledných rokoch objavilo mnoho pútavých a mimoriadne zaujímavých seriálov a filmov. Ktorý z nich sa vám bude páčiť? Tu je 7, ktoré musíte vidieť.
„Black Mirror“ 2011
Považovaná za jednu z najdôležitejších kníh 21. storočia. Toto je séria, ktorá predstavuje dystopickú víziu budúcnosti. Každá epizóda rozpráva iný príbeh. Vidíme, ako používanie nových technológií ovplyvňuje životy jednotlivých ľudí i celých spoločností.
Séria, ktorú je možné sledovať na Netflixe, si získala srdcia kritikov a divákov radikálnym a nekompromisným prístupom k politickým, spoločenským a morálnym témam. Tvorcovia sa preslávili starostlivosťou a precíznosťou, s akou ukázali súčasné hrozby a negatívny vplyv technológií na budúcnosť.
„Muž z Vysokého zámku“ 2015
Toto je séria, ktorú môžete vidieť na Amazon Prime Video. Bol založený na románe Philipa K. Dicka z roku 1962. Rozpráva o alternatívnej histórii, v ktorej spojenci prehrali druhú svetovú vojnu a moc sa ujali mocnosti Osi. Východná polovica Ameriky je začlenená do Veľkej nacistickej veci a západná polovica do japonských tichomorských štátov. Ako sa akcia rozvinie, môžeme vidieť stúpajúce napätie medzi novými lídrami, Nemeckom a Japonskom.
„For All Mankind“ 2019
Séria Apple TV + rozpráva príbeh o tom, čo by sa mohlo stať, keby to neboli Američania, ktorí ako prví dobyli Mesiac, ale Rusi. Ukazuje zaujímavú perspektívu a dokazuje, že prvé misie vo vesmíre mali významný vplyv na históriu.
Môžeme vidieť realitu 70-tych rokov, v ktorých boli ženy povzbudzované k cestovaniu do vesmíru, diskusie o vytvorení kolónie na Mesiaci a iný obraz NASA.
„1983“ 2018
Táto produkcia Netflixu predstavuje alternatívnu históriu Poľska. V roku 1983 došlo k tragickému bombovému útoku, ktorý dramaticky ovplyvnil dejiny Poľska. Občania sa odvrátili od demokratickej opozície, Sovietsky zväz sa nezrútil a studená vojna pokračuje. Alternatívna realita vyzerá obzvlášť zaujímavo, keď sa séria presunie do roku 2003.
Séria má kyberpunkovú atmosféru a dej sa spočiatku javí ako fascinujúci. Seriál však nebol kritikmi prijatý veľmi vrúcne. Napriek tomu sa oplatí dať tomu šancu.
„Watchmen “ 2019
Ide o reláciu podľa rovnomenného komiksu. Udalosti série sa však odohrávajú 34 rokov po komiksovom origináli. Dej odpovedá na otázku, čo by sa stalo, keby USA vyhrali vojnu vo Vietname.
Obraz USA sa môže spočiatku zdať celkom blízky realite. S postupujúcim predstavením si však začíname všímať čoraz viac rozdielov. V úlohe amerického prezidenta sa predstaví Robert Redford, hollywoodsky herec, ktorý namiesto zmiernenia konfliktov ich zintenzívni. Vo fantastickom svete, ktorý vytvoril Lindelof, vidíme realitu, v ktorej superhrdinovia spolupracujú s policajtmi a masky nosia nielen darebáci, ale aj strážcovia zákona. Ku Klux Klan je späť v zmenenej podobe a rasizmus je lepší ako kedykoľvek predtým. Relácia vyvolala množstvo emócií, vrátane negatívnych. Z tohto dôvodu sa im na HBO Max oplatí venovať pozornosť.
„Príbeh služobníčky“ 2017
„Príbeh služobníčky“ sa odohráva po klimatickej katastrofe, ktorá vyústila do náhleho demografického poklesu. Sloboda je nahradená hierarchiou a ústava je nahradená Bibliou. Hlavnou postavou je Offred, ktorá sa po revolúcii stane slúžkou. Jej cieľom je odovzdať svoje telo domácemu mužovi v nádeji, že otehotnie. Poslušnosť vynútená slúžkam vedie k vzbure, ktorá má ženy vyslobodiť z náboženského väzenia.
Séria sa stala mimoriadne dôležitým artiklom najmä pre ženy žijúce v Spojených štátoch. Ukázalo sa to, keď sa Donald Trump stal prezidentom. Politik sa cítil slobodne vyjadrovať homofóbne a masochisticky. Vďaka tomu si temná vízia budúcnosti prezentovaná sériou získala veľkú obľubu a začala v médiách fungovať ako metafora.
„Melancholia“ 2011
Ide už o kultový film režiséra Larsa von Triera, ktorý mal premiéru v roku 2011. V realite, ktorú tvorca vytvoril, sa Zem chystá zraziť s blížiacou sa planétou Melancholia, ktorá sa milióny rokov skrýva za Slnkom. Divák si môže klásť otázku, či Melanchólia spôsobí pri prechode Zemou koniec sveta alebo len mimoriadnu podívanú.
Film je príležitosťou zamyslieť sa nad zmyslom ľudskej existencie. Depresia, ktorú prežíva hlavná postava v podaní Kirsten Dunst, je postavená vedľa seba s koncom sveta.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Blanquita“: Spravodlivosť v časoch post-pravdy [recenzia]
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.