28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Chokniti Khongchum).
Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva oznámila zistenie prípadu nákazy človeka vírusom A(H1N2)v. Ide o kmeň chrípky podobný vírusom šíriacim sa u ošípaných. Nákaza, ktorá bola zistená v Spojenom kráľovstve, je prvým takýmto prípadom v krajine. Zatiaľ nebolo oznámené, či infikovaná osoba prišla do kontaktu so zvieratami.
Prípad bol zistený počas bežného vyšetrenia pacienta na klinike. Ako informoval Úrad pre zdravotnú bezpečnosť, vyšetrovaná osoba prišla do zariadenia kvôli dýchacím problémom. Ochorenie malo mierny priebeh a pacient sa už zotavil.
Služba vykonáva vyšetrovanie v celom grófstve North Yorkshire s cieľom objasniť, ako k nákaze došlo. Bol tiež oznámený dodatočný dohľad nad ordináciami všeobecných lekárov a praxou v potenciálne postihnutej oblasti. V oznámení agentúry sa neuvádza, či nakazený pacient prišiel do kontaktu s ošípanými.
Robíme všetko pre to, aby sme vystopovali blízke kontakty pacienta a obmedzili šírenie vírusu. Snažíme sa zistiť, ako k nákaze došlo, a posúdiť, či sa vyskytli ďalšie súvisiace prípady,“ uviedla Meera Chandová, riaditeľka Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť.
Vírus nakazil ošípané a preniesol sa na ľudí. Doteraz bolo zaznamenaných 50 takýchto prípadov.
Agentúra odporučila každému, kto má príznaky podobné chrípke, aby sa vyhýbal kontaktu s inými osobami vrátane najmä starších ľudí. Služba Spojeného kráľovstva informovala o prípade nákazy Svetovú zdravotnícku organizáciu.
Od roku 2005 bolo na celom svete zaznamenaných len 50 prípadov nakazenia ľudí týmto vírusom. Nový prípad je prvým prípadom zisteným v Spojenom kráľovstve a nie je geneticky spojený s predchádzajúcimi prípadmi.
Infekcia zistená na ostrovoch sa mierne líši od nedávnych prípadov prasacej chrípky u ľudí, ale je podobná vírusom zisteným u ošípaných v Spojenom kráľovstve.
Agentúra vo svojom vyhlásení pripomenula, že v roku 2009 sa medzi ľuďmi vyskytla pandémia spôsobená chrípkovým vírusom AH1N1 nazývaným „prasacia chrípka“. Vírus obsahoval genetický materiál zárodkov, ktoré kolovali medzi ošípanými, vtákmi a ľuďmi v 90. rokoch 20. storočia a v roku 2000.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú vajcia od šťastných sliepok lepšie? Vysvetľuje biotechnologička
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.