29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lana_M).
Ceropegia je inak známa ako čínsky lampáš, reťaz sŕdc alebo popínavý ruženec. Svoje meno dostala podľa visiacich listov v tvare srdca, ktoré rastú na ochabnutých stonkách. Ak chcete, aby sa z vášho kvetináča valila kaskáda listov, nezabudnite rastlinu zakoreniť. Poradíme vám, ako tento postup vykonať, a načrtneme kľúčové body pri pestovaní ceropegie.
Ceropegia – zelený vodopád v kvetináči
Ceropegia patrí do čeľade trichomovitých, a preto sa považuje za jedovatú rastlinu. Jej prirodzeným biotopom je Južná Afrika.
Ceropegia vďačí za svoju príťažlivosť dlhým výhonkom, ktoré vyrastajú z dužinatej hľuzy. Tieto výhonky sú zdobené kožovitými malými lístkami pripomínajúcimi srdiečka (odtiaľ názov srdiečková reťaz). Rastú v odstupoch a oproti sebe. Na spodnej strane sú fialové, zatiaľ čo na vonkajšej strane je ich sfarbenie svetlozelené, ale so striebornofialovým vzorom.
Ceropegia kvitne koncom leta – vtedy sa na rastline objavujú exotické kvety. Stonky Ceropegia voľne visia z kvetináča, zatiaľ čo niektorí sa rozhodnú obtočiť ich okolo podpier.
Ceropegia – najdôležitejšie zásady pestovania
Pestovanie ceropegie nie je najjednoduchšie, ale keď si uvedomíte, ako sa rastlina v daných podmienkach správa, bude bujne kvitnúť. Potom môžeme rýchlo zistiť, čo jej chýba.
- Výsadba
Presaďte ceropégiu do nového kvetináča a vyrovnajte jej korene. Potom opatrne pridáme substrát okolo koreňov bez toho, aby sme ich porušili. Nakoniec rastlinu v kvetináči stabilizujeme.
- Zemina
Pôda pre ceropégiu by mala byť univerzálna, zmiešaná s pôdou pre kaktusy. Treba dbať na to, aby bola pôda priepustná, najmä keď rastlina rastie.
- Poloha
Poloha ceropegie môže byť svetlá aj polotienistá. Najlepšie však rastie pri rozptýlenom svetle. Rozhodne sa musíme vyhnúť umiestneniu rastliny na tienistých miestach a na južnej expozícii pri samotnom okne. Ideálna teplota pre ceropégiu na jar a v lete je 20 – 25 stupňov Celzia a v zime okolo 15 stupňov Celzia.
- Zalievanie
Korene ceropegie neznesú vodu, preto ju nemôžeme prelievať. Rastlinu zalievame, keď 1/3 pôdy vyschne. Vodu z podmisky musíme odstraňovať aj preto, aby sme zabránili hnilobe koreňov a hľúz.
- Hnojenie
Ceropegia potrebuje hnojenie každé 2 týždne. Najlepšie je použiť hnojivo pre sukulenty alebo muškáty. Vzhľadom na malé listy a ochabnutý koreňový systém tejto rastliny odporúčame použiť nižšiu dávku, ako uvádza výrobca.
- Kropenie
Stojí za to pokropiť ceropegiu, najmä keď je vzduch v dome suchý. Pokropenie jemným postrekom môže pomôcť udržať dostatočnú vlhkosť v okolí rastliny. Nezabudnite, že to nesmiete robiť príliš často.
- Strihanie
Rastlinu odporúčame z času na čas prerezávať. Pri tomto ošetrení môžeme počítať s väčšou hustotou a silnejším rastom nových výhonkov. Nezabudnite ho však vykonávať na jar a v lete.
- Presádzanie
Je dobré presadiť ceropégiu, ak je v súčasnom kvetináči príliš stiesnená alebo ak chcete obnoviť substrát. Nezabudnite sa uistiť, že kvetináč má drenáž. Ako sme už spomenuli, používame zmes univerzálnej zeminy a kaktusovej zeminy. Rastlinu opatrne vyberieme zo starého kvetináča, ak sú korene príliš napnuté, môžeme ich uvoľniť. Ceropégiu vložíme do nového kvetináča a doplníme chýbajúcu zeminu okolo koreňov. Nakoniec rastlinu výdatne zalejeme.
- Choroby a škodcovia
Ceropegia ochorie, keď nedodržíme pravidlá starostlivosti o ňu. Ak napríklad stojí 24 hodín denne na plnom slnku, môže prísť o listy. V takom prípade sa odporúča umiestniť ju na tienistejšie miesto. Zvráskavené listy sú zasa znakom nedostatku vody. Rastlinu by sme preto mali začať pravidelne zalievať a nechať ju na plnom slnku.
Ceropegia je najčastejšie napádaná voškami. Keď si ich všimneme na spodnej strane listov, mali by sme okamžite konať. Môžeme si kúpiť insekticíd na sukulenty alebo použiť prírodné metódy, napríklad cesnakový odvar alebo kúpeľ zo sivého mydla.
Ako zakoreniť ceropégiu – metóda motýľa
Správne zakorenenie ceropegie metódou motýľa je úspešné – z kvetináča začne vyrastať kaskáda listov. Ako teda tento postup vykonať?
Na začiatok si pripravte vhodný substrát, t. j. pôdu s rašelinou, jemným keramzitom, perlitom, kokosovým vláknom a pieskom. Potom odrežte výhonky, z ktorých odoberiete odrezky, najlepšie veľké s dvoma listami. Ak rastlina kvitne, treba odrezať aj kvety.
Ďalším krokom je husté položenie odrezkov na substrát a zakrytie stoniek zeminou. Potom postriekajte substrát a odrezky vodou na zakorenenie a zakryte ich vekom alebo potravinovou fóliou.
Nakoniec nádobu umiestnite na veľmi svetlé miesto a každých pár dní sa do nej pozrite. Už po týždni budete môcť vidieť účinky zakorenenia ceropegie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravte rododendrony na zimný spánok. Ktorý kryt bude najlepší?
Skúsený záhradník ho nikdy nevyhodí. Geniálny spôsob, ako zvýšiť úrodu a chrániť pred mrazom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.