29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena_Gr).
Zima nás nepokazí pohľadom na rastliny hýriace farbami. Útechu nájdeme v betlehemskej hviezde alebo vo vianočnom kaktuse. Fanúšikovia vianočného kaktusu ho radi umiestňujú na vianočný stôl, aby sa svojim najbližším pochválili svojou šikovnosťou na kvety. Ako prezentovať rastlinu v tom najlepšom svetle? Tajomstvom je zalievanie, alebo skôr jeho nedostatok.
- Pravidelné strihanie vianočného kaktusu je nielen krokom k estetickému vzhľadu rastliny, ale predovšetkým činnosťou, ktorá stimuluje tvorbu nových púčikov, z ktorých sa vyvinú pôvabné kvety.
- Tí, ktorí sa starajú o vianočný kaktus doma, by mali do starostlivosti o rastlinu zahrnúť živiny a hnojivá bohaté na fosfor a draslík. Táto kombinácia pôsobí nielen na posilnenie koreňov a rozvoj kvetov, ale zvyšuje aj prirodzenú odolnosť tohto druhu.
- Špeciálne prípravky začneme používať až skoro na jar a pravidelne ich aplikujeme až do leta, keď sa vianočný kaktus pomaly začne pripravovať na kvitnutie.
Kde by mal v domácnosti stáť vianočný kaktus?
Novembrové dni sa pomaly končia a uvoľňujú miesto decembrovej atmosfére nadchádzajúceho sviatočného obdobia. Je to čas, keď nielenže pomaly začíname myslieť na zháňanie darčekov, prípravu nákupných zoznamov a zháňanie posledných dekorácií na silvestrovskú párty, ale tešíme sa aj na chvíľu, keď rozkvitne vianočný kaktus. Ak sa chceme z pozoruhodného vzhľadu rastliny tešiť čo najdlhšie, mali by sme dbať na výber vhodného miesta. Vianočný kaktus uprednostňuje polotienisté miesta, ale nepohrdne ani rozptýleným svetlom.
Hoci si myslíme, že umiestnenie rastliny na plnom slnku ešte viac zvýši jej vlastnosti, upustime od tohto prístupu. Príliš silný lúč môže vianočný kaktus oslabiť a tiež spáliť. Ďalšou kľúčovou otázkou okrem polohy je teplota. V lete by mala byť okolo 10 stupňov Celzia a v zime maximálne 6 až 10 stupňov Celzia. Po začatí kvitnutia nepremiestňujte vianočný kaktus z jedného miesta na druhé. Pre rastlinu je to mimoriadne stresujúca situácia, na ktorú zareaguje zhadzovaním pukov.
Zalievanie vianočného kaktusu počas kvitnutia
Spôsob zalievania vianočného kaktusu závisí predovšetkým od kvitnutia alebo jeho nedostatku. Inak zalievame rastlinu, keď je v plnom kvete, a úplne iná metóda bude fungovať, keď kvety už opadli. Od mája do júla prechádzame na miernu zálievku. Substrát by mal byť neustále vlhký, ale samotný kaktus nepotrebuje prísun vody. Dávajte si však pozor na pokrčenie listov, ktoré je znakom toho, že rastlina chradne od smädu. November a december je obdobie, keď si môžeme zalievanie rastliny takmer úplne odpustiť. Nezabúdajte však na to, že rastlinu treba prestať zásobovať vodou až vtedy, keď sa púčiky začnú nadobro rozvíjať.
Obdobie odpočinku vianočého kaktusu
Bujný vzhľad vianočného kaktusu závisí predovšetkým od dobre zvolenej a dodržiavanej starostlivosti, ktorá však v žiadnom prípade nie je kľúčovým faktorom. Ak sa chcete takmer po celý rok tešiť zo sviežich kvetov, použite jednoduchý patent, ktorý stimuluje rastlinu k bohatému kvitnutiu. V čom spočíva toto tajomstvo? Ukazuje sa, že vôbec nepotrebujeme prístup k množstvu špecializovaných prostriedkov. Stačí, ak vianočnému kaktusu poskytneme dve obdobia pokoja počas roka.
Správny čas na zavedenie prvej fázy odpočinku je od augusta do októbra a druhá fáza je vo februári/marci. Ako sa staráte o rastlinu, ktorá stratila svoje atraktívne kvety? Jednoducho ju premiestnite do chladnej miestnosti, obmedzte nadmerné zalievanie a vôbec nepoužívajte hnojivá. Amatéri črepníkových rastlín ubezpečujú, že takto bude vianočný kaktus dvakrát do roka pokrytý pútavými kvetmi.
Vianočný kaktus – rozmnožovanie
Ak chceme zvýšiť počet doma vypestovaných drevín, môžeme sa rozhodnúť pre rozmnožovanie rastliny pomocou odrezkov z výhonkov. Ako na to? Kvetinári radia, aby ste najprv opatrne odtrhli dva výhonky a potom ich opatrne vložili do kvetináča naplneného špeciálnym substrátom. Nezabudnite, že stonka musí byť na samom konci vzpriamená. Po dokončení výsadby substrát zľahka zalejte.
Dôležité je, že do jedného kvetináča môžete umiestniť niekoľko samostatných sadeníc, pričom ich veľkosť môžete prispôsobiť nádobe, ktorú máte k dispozícii. Odborníci odporúčajú zakryť mladé sadenice plastovým vreckom. Cieľom je urýchliť zakorenenie vianočného kaktusu. Odporúčajú tiež, aby sa rastliny každý deň niekoľko minút vetrali.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prebuďte na jeseň vianočný kaktus. Zaplaví sa kvetmi až dvakrát do roka
Ak zanedbáte jednu vec, vianočný kaktus príde o všetky svoje kvety. Je to dôležité
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.