30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/mark reinstein).
Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a poradca pre národnú bezpečnosť Henry Kissinger. Diplomat zomrel v stredu vo veku 100 rokov. Úmrtie oznámila jeho spoločnosť Kissinger Associates. „Amerika stratila jeden zo svojich najpevnejších a najvýraznejších hlasov v zahraničných záležitostiach,“ – uviedol vo svojom vyhlásení bývalý prezident George W. Bush.
Podľa vyhlásenia spoločnosti Kissinger zomrel vo svojom dome v Connecticute. Žiadne ďalšie podrobnosti neboli uvedené.
Štátnik nemeckého pôvodu bol jednou z najvplyvnejších, ale zároveň najkontroverznejších verejných osobností v USA. Preslávil sa najmä ako poradca prezidenta Richarda Nixona a autor otvorenia vzťahov Washingtonu s komunistickou Čínou v roku 1972.
Henry Kissinger je mŕtvy. Bývalý minister zahraničných vecí USA sa dožil 100 rokov
Henry Kissinger, ktorý sa narodil v roku 1923 ako Heinz Alfred Kissinger v rodine nemeckých Židov z Bavorska, prišiel do Spojených štátov v roku 1938 ako utečenec z nacistického Nemecka. V USA študoval na univerzite a vo veku 20 rokov, po získaní amerického občianstva, bojoval v druhej svetovej vojne, pričom sa okrem iného zúčastnil na bitke v Ardenách.
Po vojne začal svoju akademickú kariéru ako politológ na Harvarde, kde získal doktorát, a v 60. rokoch sa aktívne zapojil do politiky a po víťazstve Richarda Nixona v prezidentských voľbách v roku 1968 sa stal jeho poradcom pre národnú bezpečnosť a neskôr ministrom zahraničných vecí v jeho vláde a vo vláde jeho nástupcu Geralda Forda.
Vtedy bol považovaný za hlavného architekta zahraničnej politiky USA a za praktika „reálnej politiky“ a sám seba nazýval „kovbojom, ktorý koná sám„.
Na prelome rokov 1971 a 1972 zohral hlavnú úlohu pri otvorení diplomatických vzťahov s Čínskou ľudovou republikou, čím ukončil politiku izolácie komunistického režimu, ktorý sa snažil využiť rozkol medzi ČĽR a ZSSR. O rok neskôr prostredníctvom rozhovorov s komunistickým Severným Vietnamom viedol k podpísaniu Parížskych dohôd, ktoré ukončili americkú účasť vo vietnamskej vojne. Za to mu bola v roku 1973 spoločne so severovietnamským generálom Le Duc Tho udelená Nobelova cena za mier, ktorú však neprijal. Zohral tiež úlohu pri ukončení Jomkipurskej vojny na Blízkom východe a presadzoval rozmrazenie vzťahov so ZSSR.
Henry Kissinger je mŕtvy. Radil a stretával sa so zahraničnými lídrami
Henry Kissinger bol až do konca svojho života vplyvnou osobnosťou medzinárodnej politiky a neformálne radil nasledujúcim prezidentom.
„Amerika stratila jeden zo svojich najpevnejších a najvýraznejších hlasov v zahraničných záležitostiach,“ – oznámil vo vyhlásení bývalý prezident George W. Bush, ktorý poznamenal, že si vážil rady a priateľstvo tohto diplomata.
Jediným prezidentom, ktorý ho nepozval do Bieleho domu, bol Joe Biden, hoci na oslave jeho 100. narodenín v newyorskej verejnej knižnici sa okrem iných zúčastnil aj súčasný minister zahraničných vecí Antony Blinken a mnohí ďalší predstavitelia politickej a kultúrnej elity. Kissinger tiež radil a niekoľkokrát sa stretol so zahraničnými lídrami vrátane Vladimira Putina a čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga. S druhým menovaným sa naposledy stretol v Pekingu v júli tohto roku.
Napriek svojmu značnému vplyvu a povesti účinného diplomata bol aj kontroverznou osobnosťou. Obviňovali ho z vojnových zločinov: z ničivej bombardovacej kampane v Kambodži a Laose počas vietnamskej vojny, z podpory štátneho prevratu v Čile alebo z podpory krvavých represií argentínskej vojenskej junty v rámci tzv. špinavej vojny.
Ako sa uvádza v tlačovej správe spoločnosti Kissinger Associates, Kissingerov pohreb sa bude konať na súkromnom obrade. Smútočný obrad na počesť zosnulého sa uskutoční neskôr v New Yorku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Futbalové Anglicko v smútku. Zomrel slávny tréner, bývalý reprezentačný tréner
Žiť ako Mozart. Luxusný hrad s kobkami na predaj
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.