2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/9gifts).
Drahé bieliace prostriedky zakúpené v obchode nielenže zaťažujú domáci rozpočet, ale predovšetkým nemajú vždy požadovaný účinok. Keď sa opäť raz stretnete s úplnou katastrofou, je čas prijať úplne novú taktiku. Riešením je návrat ku klasickým metódam, ktoré používali naše babičky v časoch, keď mať práčku bol skutočný luxus. V súčasnosti ich používajú aj tie najdrahšie hotely, ktoré prísne strážia svoje tajomstvo. Ako získať snehobielu bielizeň bez toho, aby ste minuli veľa peňazí? Tu je niekoľko tipov.
Ako často by sa mala meniť a prať posteľná bielizeň?
Hoci otázka nie je mimoriadne ťažká, správne odpovede už trochu potrápia. Odborníci odporúčajú robiť to aspoň raz za mesiac. Mnohí ľudia si tiež nevedia predstaviť, že by po každom týždni nevymenili posteľnú bielizeň. Frekvencia by sa mala zvýšiť, ak v našej domácnosti žijú alergici a ľudia bojujúci s kožnými problémami. Aj v lete je lepšie neodkladať výmenu posteľných obliečok za čisté. Prebytočný pot a zvyšky kože sú rajom pre baktérie, ktoré nie je možné vidieť voľným okom.
Stiahnutie posteľnej bielizne nestačí. Ak chcete obnoviť jej čistotu a dosiahnuť, aby šialene krásne voňala, oplatí sa nezabudnúť na pravidelné pranie. Oplatí sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby ste si zachovali jej nádherný vzhľad čo najdlhšie. V prípade bavlnenej a ľanovej bielizne nastavte teplotu na 60 °C, zatiaľ čo flanel alebo satén môžete prať pri 40 °C. Po ukončení cyklu a úplnom vysušení pokračujte v žehlení podľa pokynov výrobcu.
Babičkin trik na snehobiele posteľné prádlo
Posteľná súprava v dokonale bielej farbe je stále klasikou spálne. Ak je dobre zvolená, máme pocit, že bývame v luxusnom hoteli. Toto riešenie má však aj svojich odporcov, ktorí poukazujú na to, že ide o farbu, na ktorej je najviac vidieť špina. V priebehu mesiacov a rokov používania čistá biela pomaly začína žltnúť a prestáva pôsobiť esteticky, čím ohrozuje komfort spánku. Ak aj naša posteľná bielizeň stratí svoju snehobielu farbu, nemusíme sa hneď zrútiť a ísť si kúpiť úplne novú súpravu.
Stačí jednoduchý trik, ktorý pravidelne praktizovali naše babičky. Dôležité je, že na zozname nie sú žiadne fantastické ingrediencie. Celé tajomstvo spočíva v obyčajnej kuchynskej soli. Stačí, ak napustíte vaňu teplou vodou, pridáte hrsť kuchynskej soli a potom posteľnú bielizeň na niekoľko hodín namočíte. Po uplynutí tejto doby jednoducho nastavte štandardné pranie a posteľná bielizeň bude ako nová. Babičky tiež radia pridať 3 čajové lyžičky soli do každého prania posteľnej bielizne. Tým sa postaráte nielen o jej farbu, ale aj o to, aby bola vždy čistá a dezinfikovaná.
Domáci liek namiesto pracieho prášku
Žlté škvrny na bielej bielizni môžu pokaziť aj tú najlepšiu náladu. Keď úplne nová posteľná bielizeň po krátkom čase používania začne pripomínať relikviu minulosti nájdenú v hlbinách skrine, nie je potrebné ponáhľať sa po bielidlá alebo špeciálne pracie prášky. Stačí si pripraviť zmes na báze výrobku z domácej lekárne a základných kuchynských potrieb.
Do misky nalejte teplú vodu a pridajte celé balenie sódy bikarbóny. Pridajte pol šálky peroxidu vodíka a dôkladne premiešajte. V ďalšom kroku namočte posteľnú bielizeň a nechajte ju namočenú 30 minút. Na samom konci vyperte na obľúbenom programe a vyberte na sušenie. Po skončení odstreďovania v práčke si všimnete, že posteľná bielizeň sa nielen osviežila, ale predovšetkým získala späť svoju nedotknuteľnú belosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týmto spôsobom rýchlo osviežite svoj koberec. Efekt bude ako po profesionálnom čistení
Ako prať vlnený sveter? Vďaka tomu bude roky vyzerať ako nový
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.