2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin).
Ryba je jedlo, ktoré sa na Vianoce podáva takmer v každej domácnosti. Z mnohých druhov je samozrejme najobľúbenejší kapor – nesporný kráľ vianočného stola. Nie každý však má rád jeho pomerne špecifickú chuť. Aká iná ryba sa bude 24. decembra hodiť na večeru? Tu sú najzdravšie a najchutnejšie druhy, ktoré sa oplatí jesť nielen na Štedrý deň.
Akú rybu si vybrať na Štedrý večer?
Pri výbere ryby na Štedrý večer by sa malo prihliadať predovšetkým na jej čerstvosť a zdroj. Vyberajte si len ryby s hladkými šupinami a pevným mäsom. Ak sú zbavené vody, je veľmi pravdepodobné, že dlho ležali na stojane. Odporúča sa vyberať celé druhy, najlepšie strednej veľkosti – príliš veľké sa môžu ukázať ako staré alebo prekrmené. Kde je najlepšie kúpiť ryby? Môžete tak urobiť buď v supermarkete, alebo u miestnych chovateľov. Na oboch miestach je predávajúci povinný informovať vás o pôvode rýb a ich čerstvosti.
Akú rybu si vybrať na štedrovečerný stôl? Tu sú najzdravšie druhy
- Kapor
Mnohí ľudia si nevedia predstaviť Štedrý večer bez konkrétnej porcie kapra. Táto ryba sa na sviatočných stoloch na Slovensku objavuje od nepamäti (predpokladá sa, že sa začala podávať po druhej svetovej vojne), a hoci niektorí ľudia jej chuť neobľubujú, pre mnohých je dobre vyprážaný kapor v cestíčku skutočnou pochúťkou, na ktorú sa tešia po celý rok.
Kapor je skutočne veľmi zdravá a cenná ryba. Má málo tuku, ale obsahuje veľké množstvo nenasýtených omega-3 a 6 mastných kyselín, je vynikajúcim zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín a obsahuje aj množstvo vitamínov – najviac z nich skupiny B, kyselinu listovú a minerálne látky – meď, zinok, draslík, sodík, fluór.
Určite sa teda oplatí po ňom siahnuť. Komu by mohla prekážať jeho mierne bahnitá chuť, odporúčame filety prikryť cibuľou a nechať cez noc. Po vybratí mäso opečieme na masle, pridáme výpek alebo zapečieme s cesnakom a bielym vínom.
- Sleď
Tradičným prvkom vianočného stola je aj sleď, ktorý sa však na rozdiel od kapra jedáva aj v iné dni v roku. Obsahuje tiež množstvo cenných omega-3 a 6 kyselín, ktorých vplyv na ľudské zdravie je neoceniteľný. Okrem iného znižujú krvný tlak, podporujú činnosť mozgu a tiež znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Sleď bude preto výborným doplnkom jedálnička ľudí, ktorí bojujú s vysokou hladinou cholesterolu. Aj keď ide o mastnú rybu, nespôsobuje priberanie, práve naopak – podporuje metabolizmus a odstraňovanie prebytočnej vody z tela. Sleď navyše vďaka medi pôsobí antibakteriálne a ich konzumácia poskytuje aj veľkú dávku vitamínov – A, D, E, ako aj tých zo skupiny B. Konzumáciou sleďov sa znižuje riziko mnohých ochorení – napr. psoriáza, anémia a dokonca aj depresie.
Ako podávať sleď na sviatočnom stole? Najčastejšie sa podáva v smotanovej, vínovej alebo paradajkovej omáčke. Málokto však vie, že sleď chutí výborne aj teplý, po upečení a vyprážaní. Preto môže byť chutnou a zdravou alternatívou kapra.
- Losos
Už dávno je známe, že losos patrí medzi najzdravšie a chuťovo najcennejšie druhy rýb. Veľká dávka omega-3 a omega-6 kyselín v nich obsiahnutých zlepšuje činnosť mozgu a vitamíny skupiny B chránia zrak a podporujú činnosť srdca. Losos je spojencom aj v boji proti starnutiu – predchádza vráskam a vďaka vápniku a fosforu navyše posilňuje kosti. Okrem toho táto ryba pomáha udržiavať správnu hladinu cukru v krvi, takže bude vynikajúcou voľbou pre ľudí s cukrovkou. Bohužiaľ, napriek všetkým týmto výhodám sú lososy rybami, ktoré žijú v morskom prostredí, z ktorého často zachytávajú množstvo škodlivín. Z tohto dôvodu nie sú vždy odporúčané v strave detí alebo tehotných žien.
Najlepšie je kupovať lososa uloveného vo voľnej prírode – treba si zaň trochu priplatiť, ale určite je zdravší. Najlepšie chutí s jogurtovo-kôprovou omáčkou, medovou marinádou alebo chrenovou omáčkou.
- Zubáč
Zubáč je tiež výborná a veľmi zdravá ryba, ktorú určite odporúčame podávať počas sviatkov. Jeho mäso je chudé, takže je ideálne pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou či obezitou. Zubáč, podobne ako losos, sleď a kapor, obsahuje množstvo mastných kyselín, ktoré podporujú rýchlejší metabolizmus. Pri pravidelnej konzumácii môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi, znížiť riziko rakoviny a srdcovej arytmie a priaznivo vplývať aj na imunitný systém. Zubáč je tiež zdrojom selénu – zložky, ktorá spomaľuje proces starnutia a zabezpečuje správne fungovanie reprodukčných orgánov. Vďaka vápniku má aj protizápalové a antialergické vlastnosti. Ako ho pripraviť na Vianoce? Najchutnejšou možnosťou je pečený zubáč v želé alebo smotanovej omáčke.
- Pstruh
Pstruhy sú na Slovensku veľmi obľúbené a čoraz častejšie sa dostávajú aj na štedrovečerné stoly. Výživovou hodnotou môžu úspešne konkurovať najzdravším morským rybám a zároveň sú menej tučné a kalorické.
Pstruh má zo všetkých sladkovodných rýb najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín a obsahuje aj kyseliny EPA a DHA, ktoré by mali zaradiť do jedálnička ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho sú pstruhy bohaté na ľahko stráviteľné bielkoviny, vitamíny A, D a E, selén, jód, draslík, horčík a vápnik.
Aby bol pstruh chutný, je najlepšie ho obaliť v múke, potom opražiť na prepustenom masle a vnútro naplniť maslom, cesnakom a petržlenovou vňaťou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto ryby na Štedrý večer sú tou najhoršou voľbou. Ich zloženie môže byť veľmi nevhodné
Trpíte návalmi hladu a ste často chorí? Telo si žiada dôležitú zložku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.