03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pam Walker Pixabay/Igor Ovsyannykov).
Kávová usadenina môže byť použitá ako rastlinné hnojivo, neutralizátor zápachu a dokonca aj telový peeling. Spevniť cement sa však zatiaľ nikto nepokúsil. Tejto úlohy sa zhostili inžinieri na jednej z austrálskych univerzít. Výsledky prekonali ich najdivokejšie očakávania. Budeme čoskoro bývať v „domoch z kávovej usadeniny“? Koľko kávy sa ročne vypije na svete?
Niekedy vedci vykonávajú výskum, ktorý sa na prvý pohľad zdá jednoducho bizarný. Ako inak definovať projekt, ktorý kontroluje, či je kávová usadenina nevhodná na… výrobu cementu. Záporný výraz z prvej vety prestáva byť vhodný, keď sú známe výsledky výskumu. Ukazuje sa, že takáto aplikácia môže zmeniť tvár minimálne dvoch odvetví – stavebníctva a spracovania bioodpadu.
Cement s kávovou usadeninou je o 30 % pevnejší.
Inžinieri z Royal Melbourne Institute of Technology v Austrálii zverejnili výsledky svojej práce v júli. Jeho názov po preklade do slovenčiny jasne definuje hlavné predpoklady projektu – „premena použitej kávovej usadeniny na hodnotnú surovinu, ktorá zvyšuje pevnosť betónu“. Vynára sa však otázka, prečo sa skupina vedcov z renomovanej univerzity rozhodla venovať takejto nezvyčajnej téme. Odpoveď je v nižšie uvedených číslach:
- 75 miliónov kilogramov – toľko kávovej usadeniny sa ročne vyprodukuje len v Austrálii
- 10 miliárd kilogramov – toľko kávy sa ročne spracuje po celom svete.
Ako vysvetľuje Rajeev Roychand, vedúci výskumného tímu:
„Likvidácia organického odpadu predstavuje environmentálnu výzvu, pretože uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov vrátane metánu a oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k zmene klímy […]. Inšpiráciou pre našu prácu bolo nájsť inovatívny spôsob, ako využiť veľké množstvo kávového odpadu pri stavebných projektoch, namiesto toho, aby skončil na skládkach – dať káve „dvojitú porciu“ života.“
– vysvetľuje Rajeev Roychand, vedúci výskumného tímu.
Bez toho, aby sme zachádzali do technických detailov, kávová usadenina sa pyrolyzuje. Pyrolýza zahŕňa zahrievanie organického odpadu v neprítomnosti kyslíka. Procesom vzniká materiál, ktorý po pridaní do zmesi zvyšuje pevnosť cementu o 30 %.
Viac kávy, menej piesku. Obrovský potenciál novej technológie
Toto riešenie nielenže zlepšuje kvalitu stavebných materiálov, ale tiež znižuje množstvo biologického odpadu, ktorý sa rozkladá v prostredí a produkuje skleníkové plyny. Autori upozorňujú ešte na jeden dôležitý aspekt – pridávanie spracovanej kávovej usadeniny umožňuje znížiť množstvo piesku používaného pri výrobe cementu.
„Pokračujúca ťažba prírodného piesku na celom svete – zvyčajne z riečnych korýt a brehov – na uspokojenie rýchlo rastúcich potrieb stavebného priemyslu má veľký vplyv na prírodné prostredie.“
– hovorí Jie Li, spoluautor štúdie.
Napriek všetkým skvelým perspektívam zostáva otázkou záujem o výsledky práce vedcov zo strany predstaviteľov priemyslu. Mnohé inovatívne projekty sa nerealizovali a iné sa ukázali byť vo väčšom meradle jednoducho nerentabilné. Zdá sa, že takéto obavy sa rýchlo overia – ochotu využiť výsledky výskumu už vyjadrilo niekoľko miestnych samospráv v Austrálii.
Niektorí dokonca začlenili inžinierske tímy do prebiehajúcich projektov infraštruktúry pomocou pyrolýzy iných organických odpadov. Ak sa metóda opísaná v článku ukáže ako efektívna a zisková aj mimo steny laboratória, objav sa pravdepodobne čoskoro dostane do širšieho povedomia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kráľ, premiér a minister prileteli na samit o klíme tromi lietadlami. A nevidia na tom nič zlé
Vedci objavili dokonalú „slnečnú sústavu“. Je to neuveriteľné!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.