03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Drazen Zigic Pixabay/scan5353).
Ako si udržať zdravie, kondíciu a pohodu dlhé roky? Túto otázku si kladie veľa ľudí nad 60 rokov, ktorí sa snažia nájsť riešenie pomocou rôznych doplnkov stravy. Dosiahnutie vysokého veku nemusí znamenať drastický pokles sily, vitality a väčšiu náchylnosť k chorobám. Stačí dodržať niekoľko rád o zdravom životnom štýle, aby ste sa mohli tešiť z vynikajúcej pohody dlhé roky.
Kde nabrať energiu v strednom veku?
Starnutie tela je nevyhnutný proces. Ako starneme, naše telá sa menia viac ako len zovňajšok. Oslabujú sa aj svaly a kosti, viac starostlivosti si vyžaduje obehový systém a srdce. Vhodná životospráva v strednom veku má preto veľký význam – už len zopár zdravých návykov nám môže predĺžiť život a nabrať oveľa viac sily a fyzicky sa cítiť o niekoľko desiatok rokov mladšie.
Podľa odborníkov na výživu je strava samozrejme kľúčová pre udržanie zdravia, vitality a duševného pohodlia. Hoci energetická náročnosť s vekom klesá, telo stále potrebuje solídnu dávku živín – najmä bielkovín, vitamínov a minerálov – aby správne fungovalo. Mimoriadne dôležité pre pohodu seniorov sú okrem iného: vitamín D a vápnik – dve základné zložky zdravých kostí.
Na to, aby ste zostali fit po dlhé roky, však samotná suplementácia nestačí – nevyhnutná je výživná a vyvážená strava. Málokto si uvedomuje, že zložky obsiahnuté v niektorých ľahko dostupných produktoch môžu oddialiť starnutie organizmu a pomôcť zostať dlhšie mladý.
Tu je to, čo musíte urobiť po šesťdesiatke, ak chcete dlho žiť
Slávna dietologička z Nemecka – Angelika Hayer na základe dlhoročných pozorovaní určila, aké sú najdôležitejšie rady, ktoré by mali v každodennom živote dodržiavať ľudia nad 60 rokov. Nezahŕňajú žiadne obmedzujúce diéty ani namáhavé aktivity. Skúste ich implementovať do svojho života a rýchlo pocítite obrovský rozdiel.
- Užívajte si jedlo
Jedenie jedál by podľa odborníkov malo nielen uspokojovať naše potreby, ale aj prinášať potešenie. Venovať čas ich príprave a následne si vychutnávať každé sústo je nesmierne dôležité. V žiadnom prípade nejedzte v zhone a viac si všímajte, z čoho sa vaše jedlá skladajú.
- Zmeňte svoje stravovacie návyky – vždy je vhodný čas
Myslíte si, že ak už máte 50, 60 alebo 70 rokov, zmena stravovania vám už neprinesie nič pozitívne do života? Veľmi sa mýlite. Nikdy nie je neskoro venovať väčšiu pozornosť tomu, čo si dávate na tanier. Na zdravšie stravovanie nepotrebujete odborné znalosti ani radikálne zmeny v jedálničku. Jediné, čo musíte urobiť, je zaradiť do svojho jedálnička viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a potravín bohatých na bielkoviny a obmedziť konzumáciu červeného mäsa a spracovaných produktov. Vaša pohoda sa po krátkom čase dramaticky zmení.
- Dbajte na to, aby ste do svojho jedálnička zaradili bielkoviny
Bielkoviny v strave seniorov sú mimoriadne dôležité. Správny prísun aminokyselín pomáha udržiavať výkonnosť svalov a kostí a udržiavať hormonálnu rovnováhu. Ľudia nad 60 rokov by preto mali dbať na to, aby každý deň jedli produkty bohaté na túto zložku. Najlepším zdrojom sú vajcia, ryby, chudé mäso a strukoviny.
- Jedzte tri rozmanité jedlá denne
Pamätajte, že vaše denné jedlá by nemali byť jednotvárne, ale pestré. Jedzte trikrát denne – raňajky, obed a večeru, pričom dbajte na to, aby ste sa neprejedali. Do jedálnička zaraďte hodnotnejšie produkty – zeleninu, ovocie, krúpy, strukoviny, ale aj tie bohaté na škrob – zemiaky a cestoviny. Medzi jedlami si môžete dať napríklad jogurt, oriešky alebo obľúbené ovocie.
- Neseď za stolom sám
Jedlá vo väčšej skupine vám zjavne môžu zlepšiť náladu a mať pozitívny vplyv na vaše duševné zdravie. Ak je to možné, nevzdávajte sa rodinných raňajok, obedov či večerí. Seniori by mali pozvať svojich priateľov a známych k stolu – či už doma, alebo v reštaurácii.
- Pravidelne pite tekutiny
Pocit smädu sa môže vekom znižovať, ale to neznamená, že treba obmedzovať množstvo spotrebovaných tekutín. Pravidelný pitný režim je nutnosťou po celý rok – najlepšie je to medzi jedlami. Okrem vody môžete piť aj nesladené ovocné alebo bylinkové nálevy. Skúste však kávu a čierny čaj trochu obmedziť.
- Zabezpečte správnu hladinu vitamínu D
Vitamín D, rovnako ako bielkoviny a vápnik, sú dôležité pre dobrý stav kostí a svalov. V potravinách je ho málo a na Slovensku nemáme veľa slnka – najmä na jeseň a v zime. Špecialisti preto odporúčajú, aby každý človek nad 60 rokov pravidelne užíval vitamín D – napríklad vo forme kvapiek.
- Jedzte pestré a vyvážené jedlá
Pri zostavovaní každého jedla dbajte na to, aby bolo bohaté na živiny, nie na prázdne kalórie. Nech je to na vašom tanieri pestré a rozmanité. Pri nákupe potravín sa snažte vyberať si zeleninu a ovocie, ktoré bežne nejete, spestríte si tým svoj jedálniček. To isté platí samozrejme aj pre ostatné produkty. Obohaťte svoje šaláty slnečnicovými semienkami, tekvicovými semiačkami či orechmi, vyberajte si rôzne cereálne produkty, popíjajte zeleninové a ovocné kokteily. Takéto malé zmeny určite prospejú vášmu zdraviu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nejedzte toto ovocie na raňajky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.