3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LumenSt).
Dr. Elizabeth Klodas je kardiologička. Počas rokov jej ordináciou prešli tisíce pacientov a jednou z najčastejších otázok, ktoré jej kládli, bolo, čo jesť, aby mali zdravé srdce. „Samozrejme, nemusíte byť odborník na výživu, aby ste vedeli, že dôsledná strava pozostávajúca z cheesburgerov, šišiek a hranolčekov nebude prospešná. Existuje však mnoho populárnych možností, ktoré nie sú také zdravé pre srdce, ako by ste si mohli myslieť,“ – upozorňuje Klodas pre CNBC. Čo márne hľadať na jej tanieri? Ktoré výrobky zaradila na svoju „čiernu listinu“? Preverujeme.
Biele pečivo
Dr. Elizabeth Klodas dala na prvé miesto biely chlieb.
„Mnohých ľudí prekvapí, že chlieb a pečivo sú jedným z hlavných zdrojov sodíka v našej strave. Vysoký príjem sodíka môže zvýšiť krvný tlak, ktorý je hlavným rizikovým faktorom srdcových ochorení a mŕtvice,“ – poznamenáva. A uvádza príklad – obyčajná žemľa môže obsahovať až 500 mg sodíka, pričom podľa Americkej asociácie srdca by denný príjem sodíka nemal byť vyšší ako 1,5 g. Okrem toho zdroje rafinovaných sacharidov, medzi ktoré patrí aj biele pečivo, rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi.
Kardiologička sa spolieha na produkty bohaté na vlákninu. Pri výbere chleba si všíma tie, ktoré majú viditeľné zrná a semienka. Celozrnné výrobky obsahujú nielen viac vlákniny, ale aj vitamíny skupiny B a cenné minerály, ako napríklad horčík a zinok.
Margarín
Príliš veľa masla srdcu neprospieva (v masle prevládajú nasýtené mastné kyseliny, ktorých príjem by sa mal prísne obmedziť), ale margarínová alternatíva nie je vždy lepšia, upozorňuje doktorka Klodas.
Vo väčšine margarínov nájdete palmový olej. Okrem transizomérov obsahuje spracovaný palmový tuk veľké množstvo nasýtených mastných kyselín, ktorých nadbytok v strave zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu a triglyceridov v krvi. Doktorka Klodas odporúča hľadať margarín s olivovým olejom alebo pridaným ľanovým olejom.
„V rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení si vyberajme mäkké margaríny, ktoré prakticky neobsahujú transizoméry. Ak nám hrozí riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo trpíme poruchami lipidov, nekonzumujme maslo a vyberajme si radšej kvalitné margaríny.“ – zdôrazňujú odborníci z Národného centra pre vzdelávanie v oblasti výživy.
Mlieko
Doktorka Klodas zaradila do svojho zoznamu produktov, ktoré nie sú vhodné pre srdce, aj mlieko.
„Hlavným zdrojom nasýtených mastných kyselín je mlieko a jeho výrobky obsahujúce mliečny tuk. Aj keď je odstredené mlieko lepšou voľbou, stále odporúčam ľuďom, aby vyskúšali aj iné alternatívy,“ – upozorňuje odborníčka. Medzi tieto alternatívy patrí napríklad mandľové mlieko, kešu mlieko, mlieko z makadamových orechov alebo sójové mlieko (v skutočnosti nejde o mlieko, ale o rastlinné nápoje). Sú bohatšie na srdcu prospešné nenasýtené tuky.
„Ak pijete mlieko, pretože je dobrým zdrojom vápnika, vedzte, že vápnik sa nachádza v mnohých potravinách. Mandle, brokolica, kapusta, pomaranče, fazuľa, edamame, figy a konzervovaný losos sú zdravými alternatívami, ktoré môžu do vašej stravy pridať viac vápnika,“ – uvádza kardiologička.
Nápoje označované ako „diétetické“
„Nedávne štúdie ukázali, že umelé sladidlá obsiahnuté v diétnych nápojoch môžu ovplyvniť produkciu dôležitých proteínov v črevách, ktoré chránia pred obezitou a cukrovkou,“ zdôrazňuje lekárka vo vyhlásení pre CNBC. Pokiaľ ide o nápoje, volí čierny a zelený čaj, v ktorých nechýbajú srdcu prospešné látky. Ich konzumácia sa okrem iného spája s nižším rizikom infarktu a mŕtvice.
Müsli tyčinky
Müsli tyčinky sa zdajú byť zdravou voľbou. Odborníčka však upozorňuje, že väčšina týchto druhov občerstvenia obsahuje oveľa viac ako len ovsené vločky, orechy a ovocie, ktoré sú zvyčajne uvedené na prednej strane obalu. Mnohé z nich obsahujú aj pridaný cukor, umelé sladidlá a ďalšie škodlivé zložky. Jednou z takýchto zložiek je palmový tuk.
„Oveľa radšej mám surové orechy“. – Dr. Klodas priznáva. Pokiaľ ide o ovsené vločky na raňajky, kardiologička pridáva sušené alebo čerstvé ovocie, ktoré slúži ako sladidlo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Trochu si ho pridajte do kávy a pite ho pravidelne. Zníži krvný tlak, zmierni tráviace problémy
Nejedzte toto ovocie na raňajky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.