04.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SrideeStudio ).
Je usadzovanie vlhkosti v spodných častiach okien pohľad, na ktorý sa dá zvyknúť? Považujete zbieranie kvapiek na oknách za bežný jav, najmä v zimnom období? Ignorovať tento problém nie je najlepší nápad vzhľadom na jeho negatívny vplyv na zdravie členov domácnosti. Ak chcete reagovať, nemusíte sa rozhodovať pre nákladnú renováciu a výmenu okien. Najzákladnejšie kuchynské korenie prichádza na záchranu.
Odkiaľ pochádza vlhkosť na oknách?
Kvapky vody hromadiace sa na oknách sa neobmedzujú len na staré budovy. Tento jav možno často pozorovať aj v moderných bytoch. Zima je obzvlášť náročné obdobie na udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu v domácnosti. Problém nastáva, keď je vo vnútri oveľa vyššia teplota ako vonku, okná nie sú úplne tesné a málokedy vetráme.
Nikdy neignorujte. Prečo je nadmerná vlhkosť škodlivá?
Fenomén kondenzácie vody na oknách by sme nemali podceňovať a vysvetľovať ho sloganom „toto je naša klíma“, ktorý sa stal súčasťou každodenného jazyka. Príliš vlhký vzduch v domácnosti prispieva k infekciám dýchacích ciest a bráni zotaveniu z choroby.
Vlhkosť hromadiaca sa na oknách môže vyvolať vývoj spór škodlivých húb a plesní. Majú katastrofálny účinok nielen na alergikov, čo vedie k zosilneniu nepríjemných symptómov. Postihujú aj predtým zdravých ľudí, čo vedie k bolestiam hlavy, kĺbov a svalov. Môžu mať na vine:
- podráždenosť
- zhoršujúca sa pohoda
- problémy so sústredením
- problémy so zaspávaním
Čierne škvrny objavujúce sa na stenách a okenných rámoch nielenže vyzerajú neesteticky, ale je ťažké ich odstrániť. Nedovoľte preto, aby sa u vás doma rozrástli plesne.
Domáci liek na vlhkosť na oknách
Ako odvlhčiť vzduch v byte? Domáca metóda bude perfektná, ak chcete okamžite konať. Poobzerajte sa po svojich kuchynských pomôckach. Možno si ani neuvedomujete, že máte v špajze pohlcovač vlhkosti.
Hovoríme o obyčajnej kuchynskej soli. Jej vlastnosti dokonale absorbujú vlhkosť, takže využite potenciál korenia. Stačí večer nasypať soľ do malej misky a cez noc ju dať k oknu. Ráno si všimnete, že na oknách nie je ani stopa po vlhkosti, ale korenie je mokré a hrudkovité.
Ďalšou výhodou tohto riešenia je, že mokrú soľ môžete sušiť v rúre. To vám umožní znova ju použiť. Nasypte na plech a vložte do rúry vyhriatej na 100 °C na hodinu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môže sa auto umývať v zime? Niektoré ženy stále robia chybu, ktorá môže skončiť pokutou
Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru? Domáce spôsoby, ako sa zbaviť pripálených zvyškov a zápachu pukancov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.