04.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/DariuszSankowski).
Vedec naznačuje, že by sme mohli žiť až 200 rokov, keby pred miliónmi rokov, počas kritického obdobia v histórii cicavcov, nedominovali dinosaury. Ako je to možné?
Nemožno poprieť, že medzi rýchlosťou starnutia cicavcov vrátane človeka a rýchlosťou starnutia mnohých druhov plazov a obojživelníkov je obrovský rozdiel. Jeden vedec naznačuje, že to môže byť chyba dinosaurov, alebo presnejšie, ich dominancia pred miliónmi rokov, počas kritického obdobia v histórii cicavcov. Mikrobiológ João Pedro de Magalhães z Birminghamskej univerzity, pretože práve o ňom hovoríme, opisuje svoju hypotézu týkajúcu sa „prekážok dlhovekosti“ v článku uverejnenom v BioEssays.
Je to chyba dinosaurov, že žijeme tak krátko
Tvrdí, že keď na Zemi vládli dinosaury, oveľa menšie cicavce museli získať schopnosť rýchlej reprodukcie, aby prežili, čo znamená, že gény pre dlhší život sa mohli v priebehu evolúcie zbaviť. Ako poznamenáva, naši veľmi dávni vyšší predkovia cicavcov počas tejto doby stratili určité enzýmy, ako napríklad enzýmy, ktoré opravujú škody spôsobené ultrafialovým svetlom. Zaujímavé je, že aj vačnatcom a kloakovcom niektoré z nich chýbajú, aj keď ťažko povedať, či to má niečo spoločné s ich relatívne skrátenou životnosťou.
„Niektoré z prvých cicavcov boli nútené žiť na dne potravinového reťazca a pravdepodobne strávili 100 miliónov rokov počas veku dinosaurov, vyvíjajúc sa tak, aby prežili rýchlym rozmnožovaním. Toto dlhé obdobie evolučného tlaku má podľa mňa vplyv na spôsob, akým starneme“
– píše de Magalhães.
Jedným zo spôsobov, ako „zahodiť“ túto ochranu, je, že cicavce sa stali nočnými, aby zostali v bezpečí, a teraz – o milióny rokov neskôr – to musíme kompenzovať opaľovacím krémom. Toto je príklad mechanizmu opráv a renovácie, ktorý by sme inak mali mať.
A sú aj ďalšie, vezmite si napríklad zuby – niektorým plazom, vrátane aligátorov, môžu rásť zuby po celý život. V našom prípade je to nemožné, čo môže byť aj výsledkom genetického výberu.
„Vo svete zvierat vidíme príklady skutočne mimoriadnej opravy a regenerácie. Táto genetická informácia by bola zbytočná pre rané cicavce, ktoré mali to šťastie, že neskončili ako potrava pre T. rexa“
– vysvetľuje autor.
Samozrejme, veľa cicavcov, vrátane veľrýb a dokonca aj my ľudia, oslavuje trojciferné narodeniny. Či to robíme pod obmedzeniami našich kratšie žijúcich predkov, alebo či sme sa nejako vyvinuli, aby sme boli imúnni voči ich vplyvu, by mohlo byť cieľom budúceho výskumu. Lepšie pochopenie faktorov, ktoré stoja za starnutím, je však vždy užitočné v boji proti chorobám súvisiacim s vekom, vrátane demencie a mŕtvice, a genetika za „úzkym miestom dlhovekosti“ nás tu môže naučiť viac.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V Mexiku našli nezvyčajnú morskú príšeru s rozoklaným jazykom
Umelá inteligencia odsunula vedcov na vedľajšiu koľaj. Vie, čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.