04.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/DEZALB Pixabay/Arkt1st).
Nielen Pisa má svoju „šikmú vežu“. Slávna Garisenda v Bologni stojí nepretržite už takmer 1000 rokov. Jej dni môžu byť spočítané. Už bolo povedané, že sa môže zrútiť. Teraz úrady pripravujú obyvateľov pre prípad „náhleho a neočakávaného zrútenia veže“.
„Veža Garisenda sa nakláňa už niekoľko stoviek rokov a v priebehu desaťročí bola terčom rôznych útokov“
– uviedol starosta mesta Matteo Lepore.
Slávny bolonský pár veží od roku 2018 neustále sledujú vedci, aby si konečne urobili obraz o situácii.
Okolo veží sú umiestnené akustické senzory, ktoré monitorujú akékoľvek zvuky vznikajúce pri prasklinách a pohyboch. Inštalovalo sa aj kyvadlo a bol pozastavený prístup do susednej veže Asinielli, kde bola ohlásená aj inštalácia kyvadla na najvyššiu konštrukciu.
Získané výsledky mali slúžiť na vypracovanie polročnej správy, ktorá bola ukončená koncom novembra. Situácia sa ukázala byť natoľko zlá, že mesto realizuje plán ochrany obyvateľstva pre prípad „náhleho a nečakaného zrútenia veže“, ktorý bol v panoráme Bologne viditeľný už od 12. storočia.
Taliansko: „Šikmá veža“ v Bologni sa môže zrútiť
Bude postavený kovový ochranný pás, ktorý „zadrží trosky z možného kolapsu, zníži riziko pre okolité budovy a verejné vystavenie a zablokuje prístup do oblasti,“ uviedla mestská rada vo vyhlásení.
Celá ochrana bude zapustená do zeme a bude vybavená špeciálne navrhnutými sieťami na ochranu pred skalami, tiež vyrobenými z kovu a ukotvenými v zemi.
Varovanie pred možným kolapsom bolo vydané v 27-stranovej správe, ktorú so CNN zdieľal vedecký výbor, ktorý tento prípad monitoruje od roku 2019. Všetci boli uvedení do „vysokej pohotovosti“. Odborníci sa domnievajú, že „bezpečnostné podmienky už neexistujú, aby bolo možné vykonávať ďaľšie činnosti na veži alebo v jej blízkosti, pokiaľ sa to nevykonáva v rámci plánu civilnej ochrany“.
Hoci sa talianske mesto pohybuje rýchlym tempom, hovorca povedal CNN, že veži bezprostredne nehrozí zrútenie.
„Správame sa, akoby to bol najhorší možný scenár, ale to neznamená, že sa to stane“
– povedal a dodal, že ako preventívne opatrenie teraz platí žltá, nie červená výstraha.
„Správame sa, akoby sa to malo zrútiť, ale nikto nevie, kedy sa to môže stať – môžu to byť tri mesiace, 10 rokov alebo 20 rokov. Ak by hrozilo bezprostredné riziko kolapsu, evakuovali by sme všetkých“
– dodal hovorca s tým, že monitorovacie zariadenie poskytuje údaje každých 15 minút, čo znamená, že by mali dostať varovanie pred kolapsom a byť schopní evakuovať oblasť.
Možno sa vedci rozhodnú podniknúť kroky na zabezpečenie objektu, ako to bolo v prípade najznámejšej talianskej šikmej veže v Pise. Vďaka inžinierstvu sa ju podarilo narovnať o 40 centimetrov a dnes je známe, že prežije minimálne ďalších 300 rokov.
Bologna: mesto desiatok veží
Hoci historickú časť Bologne v súčasnosti charakterizujú nižšie budovy, v 12. storočí tu stálo okolo 100 veží. Každú postavili rodiny žijúce v meste a snažili sa medzi sebou súťažiť o to, kto dosiahne vyššie. Mali aj vojenský význam. Dodnes sa zachovalo 17 a jedna z nich je charakteristicky naklonená pod uhlom 4 stupne. To je len o niečo menej ako najznámejšia šikmá veža v Pise, ktorá má sklon 5 stupňov. Zaujímavosťou je, že tá bolonská bola naklonená už v 14. storočí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Anomálie počasia v Európe. Denné teploty klesli o 20 stupňov
Turista odhaľuje populárny podvod v Egypte. „Ak naletíte, nie je mi vás ľúto“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.